Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

5G má už aj Telekom! Dnes predstavil komerčnú sieť, podporuje 12 telefónov

5G má už aj Telekom! Dnes predstavil komerčnú sieť, podporuje 12 telefónov
Zdroj | Telekom
Števo Porubský
5G má už aj Telekom! Dnes predstavil komerčnú sieť, podporuje 12 telefónov
Zdroj | Telekom
Zdroj | Telekom

Telekom práve dnes predstavil svoju sieť piatej generácie, 5G. Nová sieť mohla začať fungovať aj vďaka nedávno ukončenej aukcii, v ktorej si Telekom vysúťažil viacero zaujímavých frekvencií. Napriek tomu v týchto frekvenciách ešte fungovať nebude.

Pozrite si

Slovenskí operátori zaplatia za nové 5G frekvencie viac ako 100 000 000 €

Prvú 5G sieť na Slovensku spustil operátor 4ka ešte v minulom roku, no len v obmedzenom režime v Banskej Bystrici. Neskôr pilotnú prevádzku ohlásilo aj O2, no to je rovnako obmedzené na určité územia v Bratislave. Orange svoju 5G sieť chce spustiť až budúci rok.

Zdroj | Telekom

Telekom svoju pilotnú sieť spúšťa taktiež iba vo vybraných častiach Bratislavy (Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Trnávka, Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Devínska Nová Ves, vrátane areálu VW). Aktuálne bude zatiaľ iba v NSA móde a v 2100 MHz pásme so šírkou pásma 15 MHz. Rýchlosti v praxi majú byť od 300 do 600 Mbit/s pre sťahovanie a 60-80 Mbit/s pre odosielanie dát. Sieť ale prepustí teoreticky až 1 150 Mbit/s pre sťahovanie a 131 Mbit/s pre upload.

Zdroj | Telekom

Presné pokrytie si môžete pozrieť aj v on-line mape pokrytia na Telekom.sk.

Ďalšie pokrývanie sieťou 5G môžeme očakávať až v budúcom roku.

Zdroj | Telekom

Prečo 5G?

Ponúkne podstatne vyššie rýchlosti vďaka lepšiemu využívaniu spektra. 5G má aj nižšiu odozvu, rádovo niekoľko milisekúnd. 5G bude zároveň schopné z jednej BTS obsluhovať viacero zariadení. 5G sieť bude pritom možné používať aj na súčasných frekvenciách, ale aj nových, aj milimetrových vlnách. Všetko o 5G ale nájdete v našom samostatnom článku.

Pozrite si

Základňové stanice 5G: expozícia je zanedbateľná

Zdroj | Telekom

Čo pre 5G potrebujete?

Logicky, pokrytie. Ak v ňom ste, v telefóne potrebujete aj 4G SIM kartu, keďže nová 5G pracuje v rovnakej frekvencii ako 4G. Treťou nutnosťou je smartfón (Telekom zatiaľ modemy v ponuke nemá).

5G sieť pritom funguje paralelne so 4G sieťou a vy ako používateľ sa môžete rozhodnúť, v ktorej sieti budete dátovať.

Zdroj | Telekom

Plusom je, že všetky nové Apple iPhony 12 sú už pre 5G sieť od Telekomu pripravené. Z portfólia Samsungu sú podporované 3 modely – Galaxy S20 Ultra 5G, Galaxy Note 20, Galaxy Note 20 Ultra 5G. Od Huawei sú to modely P40 Pro a Mate 40 Pro, Xiaomi Mi 10T Lite a Mi 10T Pro a OnePlus 8T.

Na dátovenie v 5G sieti nebude potrebovať žiadny extra 5G balíček, dáta budete môcť využívať tak ako doteraz.

Zdroj | Telekom
Pozrite si

5G siete naozaj ubližujú! Cez konšpiračné teórie o ich škodlivosti

Telekom pripravuje aj tzv. kampusové 5G siete určené pre firmy a fabriky. Cieľom je zefektívnenie moderných procesov, ktoré potrebujú on-line konektivitu v Priemysel 4.0. Prvou 5G kampusovou sieťou bude Telekom budovať pre žilinskú spoločnosť CEIT.

„Siete piatej generácie považujem za evolúciu, pomocou ktorej je možné priniesť revolúciu,“ vysvetľuje Peter Mačuš, technický riaditeľ spoločnosti CEIT. „Dáta sú základom každého pokroku. Meniť procesy, podniky, či spoločnosť je možné predovšetkým na základe dát. Vybudovanie 5G kampusu je vyústením dlhoročných snáh spoločnosti CEIT o výskum a vývoj nových prístupov v technických inováciách, a taktiež v digitalizácii procesov. Verím, že CEIT spoločne so Žilinskou univerzitou a spoločnosťou Telekom posunie práve pomocou tejto evolúcie Slovensko na cestu k technologickej revolúcii,“ dodáva Peter Mačuš.

Zdroj | Telekom

Čo je to kampusová sieť?

„Kampusové siete (Private Campus Network) sú lokálne privátne bezdrôtové siete vybudované pre určitú geografickú oblasť, ako napr. univerzitu, jednotlivé budovy, pracoviská či celé výrobné závody.

Prvá kampusová 5G sieť na Slovensku vznikne v areáli spoločnosti CEIT, v blízkosti Žilinskej univerzity v Žiline, s ktorou firma aj partnersky spolupracuje v rámci Univerzitného vedeckého parku. Základ pre vznik CEIT bol položený práve na pôde Žilinskej univerzity, kde už pred rokom 2007 prebiehal intenzívny výskum a vývoj zameraný na unikátne riešenia v logistike a robotike. Spoločnosť plánuje novú 5G sieť využiť na ďalší vývoj, ako aj technické a procesné inovácie v oblasti priemyslu, logistiky, či umelej inteligencie a ich zavádzanie do praxe,“ informuje operátor v tlačovej správe.

Zdroj | Telekom

Kompletné predstavenie si môžete pozrieť na zázname z on-line tlačovej konferencie

Zdroj