Reklama

Do 500 € kúpite už aj Ultra HD telku! Vybrali sme tie najzaujímavejšie

Zdroj | Philips
Števo Porubský
Zdroj | Philips
Zdroj | Philips

Televízor s Ultra HD rozlíšením už nemusí stáť ani 1 000 ani 800 eur. V súčasnosti už pohodlne kúpite TV s rozlíšením 3 840 x 2 160 px s cenou pod 500 €. Prakticky všetci renomovaní výrobcovia dokážu tohtoročné modely ponúknuť pod touto hranicou. Pozreli sme sa podrobne na ich ponuku a vybrali 8 tých najlepších.

Pozrite si

Výborný Ultra HD televízor kúpite už aj za menej ako 800 €

Ak telka nie je to, čo hľadáte z čiernej elektroniky pod stromček, skúste pozrieť aj ďalšie články zo série VIANOCE. Určite v nich nájdete to svoje.

Čo treba vedieť pred kúpou?

Prakticky to isté, čo pred kúpou telky do 800 €. Ale zopakujme si to. Ak ste doteraz mali televízor s uhlopriečkou napríklad 42 palcov, nečudujte sa, že taký televízor s Ultra HD rozlíšením nenájdete. Nemajte z toho ale vôbec vrásky. Zaužívaný pomer veľkosti displeja a vzdialenosti od diváka je už minulosťou.

Vďaka tomu, že Ultra HD televízor má 4x vyššie rozlíšenie ako Full HD TV alebo až 8x vyššie ako HD (HD Ready), nebude vám prekážať väčší displej. Pixle voľným okom uvidíte možno tak zo vzdialenosti pár desiatok centimetrov.

Ak teda máte stenu s televízorom možno 3 metre od sedačky, pokojne si môžete kúpiť aj 70″ displej. Keďže sa ale pozeráme po modeloch do 500 €, najbežnejšou uhlopriečkou je 43″, čo je zhruba 109 cm. Ak však chcete ešte väčší panel, do 800 € kúpite 55″ modely, do tisíc eur kúpite už aj 60-65″ modely. Stačí sa rozhodnúť.

Zdroj | Panasonic

Neodporúčame však kupovať zakrivené televízory s uhlopriečkou menšou ako 70 palcov. Nemá to jednoducho význam. Navyše ak ste fanúšikom športu, sledovanie zápasov s nakreslenými čiarami na ihrisku či kurte, bude vám nesmierne prekážať ich neustále nereálne ohnutie.

V Ultra HD TV býva už štandardom edge LED podsvietenie, teda podsvietenie panela z dvoch strán. Občas sa objaví aj full (direct) LED podsvietenie, teda celého panelu diódami za displejom, no táto výsada patrí skôr vlajkovým lodiam, ako dostupným modelom. Edge LED ale plne postačuje, full LED poteší.

S tým súvisí jas displeja, ktorý udáva svietivosť displeja pri zobrazení bielej farby. Je parametrom, ktorý v tomto segmente našťastie nepotrebujete sledovať. Väčšina z lepších panelov má jas na úrovni okolo 500-600 cd/m2, resp. nitov. Čím vyššiu hodnotu jasu panel má, tým lepšie sa vysporiada v silne osvetlených miestnostiach, resp. tam, kde naň dopadá slnečné svetlo niekedy počas dňa.

Tzv. kontrast displeja je výborný nástroj len pre marketérov (čím vyššie číslo, tým lepšie). Ide v ňom o vyjadrenie rozdielu v jase najtmavšieho a najsvetlejšieho odtieňa, ktorý je schopný televízor zobraziť. V tomto parametri ale rozoznávame dve veličiny.

Kontrastný pomer môže byť statický a dynamický. Statický je práve ten, ktorý hľadajte, väčšinou sa pohybuje okolo 1 000:1 a vyššie. Existuje aj marketingový dynamický kontrast, kde výrobca nemá problém napísať aj 1 000 000:1, čo vám ale nič okrem ohromného čísla nepovie.

Čo sa týka rýchlosti panelu, praxou je minimálne 60 Hz panel. Samozrejme, čím vyššie, tým lepšie, no netreba to preháňať. Na sledovanie filmov a bežného TV vysielania plne postačujú 60-120 Hz panely.

3D je mŕtve. To už v špecifikáciách televízorov nehľadajte. V čase, kedy ide do popredia virtuálna realita je 3D hudbou minulosti, ktorú aj tak nikto nikdy poriadne nevyužil. Myslíme tým nielen používateľov, ale aj tvorcov obsahu. Rovnako zmizli z televízorov aj webkamery, ktoré nikto aj tak poriadne nepoužíval.

HDR je to, čo bude hýbať svetom filmov. HDR (High Dynamic Range), teda obrazu s vysokým dynamickým rozsahom. HDR obraz je výrazne farebnejší, ako bežný obraz, pre mnohých však je až umelý. Je to preto, že doteraz sme boli zvyknutí sledovať obraz v SDR (Standard Dynamic Range), ktorý pochádza ešte z čias CRT televízorov. HDR obraz má byť však skutočným zobrazením reality ako ju videl tvorca obsahu. Jediným nedostatkom je, že stále neexistuje jednotný štandard. Aj preto sa výrobcovia snažia podporovať viaceré HDR štandardy.

Zdroj | LG

Ultra HD televízory tento rok konečne prichádzajú o zásadný problém, s ktorým bojovali v úvodných rokoch – nedostatkom obsahu. Každý smart televízor je možné pripojiť k internetu, kde je Ultra HD obsahu už požehnane.

Napríklad YouTube podporuje Ultra HD obsah s HDR. Toto najvyššie rozlíšenie nájdete už aj na Netflixe či Amazon Prime Video. Rovnako je na trhu už viacero Blu-ray prehrávačov, ktoré si vedia poradiť s Ultra HD BD diskami. Tie sú však poriadne predražené, no sú stále lacnejšie, ako návšteva multiplexu pre celú rodinu aj s občerstvením.

Navyše sa čoraz častejšie stretávame s Ultra HD aj s HDR aj pri herných novinkách. Xbox One S a One X ich natívne podporujú, nové PlayStation 4 Pro taktiež. Mimochodom, ešte stále platí, že Xbox One S je jedným z najlacnejších Ultra HD BD prehrávačov na trhu. Navyše ponúkne aj viac zábavy, ako obyčajný Ultra HD BD prehrávač.

Ak aj máte iba „obyčajný“ Blu-ray prehrávač cez podpory Ultra HD, nezúfajte, každý moderný Ultra HD televízor vie spracovávať obraz do vyššieho rozlíšenia – vašu zbierku Full HD filmov tak môžete pozerať aj naďalej s pôvodným hardvérom na novom displeji. Navyše čím vyššie zdrojové rozlíšenie (napríklad Full HD), tým lepší výsledok bude na Ultra HD displeji.

Čo sa týka výbavy UHD TV, musíme povedať, že vám chýbať nič nebude. Každý TV vo výbere má niekoľko HDMI portov, v ideálnom prípade s verziou 2.0 a podporou HDCP 2.2.

HDCP 2.2

High-bandwidth Digital Content Protection 2.2 má na starosti hardvérovú ochranu video obsahu z akéhokoľvek oficiálneho zdroja (Blu-ray, VOD, satelit, káblovka). Pokiaľ váš TV alebo prehrávač tento štandard nepodporuje, s chráneným obsahom si neporadí. Takže ak plánujete kúpiť Ultra HD TV, dajte si pozor, aby tento štandard HDMI, DVI či ďalšie konektory obsahoval. To isté platí aj o domácich kinách, Blu-ray prehrávačoch atď. HDCP 2.2 nie je kompatibilná so staršími verziami HDCP, čo môže spôsobiť nejednu vrásku na čele. Výrobcovia však o tomto probléme vedia a tí poprední na to nezabúdajú.

Ostatné konektory ako optický a analógový audio výstup, USB porty (hľadajte čo najviac USB 3.0) či tunery digitálneho vysielania DVB (vo verzii 2) všetkých štandardov (T, S, C) sú bežnou výbavou. SCART konektor už veľmi nečakajte, existujú však redukcie.

Zdroj | Panasonic

Samozrejmosťou je možnosť bezdrôtového pripojenia do internetu cez Wi-Fi, poteší aj Bluetooth modul či NFC čip pre rýchlejšie párovanie s mobilnými zariadeniami, no len u vybraných modelov.

Cez Wi-Fi býva štandardom možnosť zrkadlenia obrazovky mobilného zariadenia cez Direct Wi-Fi alebo Miracast. DLNA je tiež samozrejmosťou, intelácke WiDi či nebodaj AirPlay neponúkajú ani top-end modely. Televízory s Androidom ale majú ešte čosi navyše – Chromecast.

Moderné smart TV už dávno prechádzajú na operačné systémy, ktoré už nie sú tak uzatvorené a hlavne sú podstatne rýchlejšie, ako ich vlastné. Sony a Philips pracujú na Android TV, Panasonic spolupracuje s Firefoxom, Samsung stavia na Tizen OS a LG má Web OS.

Všetky tieto systémy sa vyznačujú väčšou kompatibilitou s pripojenými zariadeniami, jednoduchším a prívetivejším používateľským rozhraním a hlavne vyššou rýchlosťou.

Nedostatkom stále ostáva problém s internetovým prehliadačom alebo YouTube aplikáciou. Pozerať webstránky cez TV znie síce výborne, no pomalosť práce s nimi vás rýchlo omrzí. To isté platí aj o vyhľadávaní na YouTube či Vimeo. Softvérová QWERTY klávesnica je ako za trest.

Tu prichádza vhod práve smartfón, ktorý buď cez natívnu aplikáciu alebo zrkadlením obrazovky robí túto prácu rýchlejšie. Stále to ale nie je ideálne riešenie, keďže musíte mať mobil alebo tablet stále poruke.

Čerešničkou výbavy, no len v prípade značky Philips je tzv. Ambilight systém, ktorý vám osvetľuje priestor za TV a opticky zväčšuje obraz.

Čo sa týka spotreby, tak 55″ Ultra HD TV ju má okolo 120-180 W čo predstavuje zhruba 150-200 kWh ročne v závislosti od času sledovania TV. Rovnako veľká Full HD TV má spotrebu zhruba 70 W, ročná spotreba je potom okolo 110 kWh. Samozrejme, záleží to od výrobcu a typu panela.

40-90 kWh nie je až taký rozdiel, no ak budete UHD TV pozerať častejšie, čo je dosť možné, spotreba bude ešte stúpať. Na druhej strane, pár desiatok kWh navyše ročne ale nikoho nezruinuje.

Po zvukovej stránke televízory nikdy nevynikali, hoci svetlé výnimky sa nájdu. Nie však v tejto cenovej kategórii. Na bežné sledovanie TV vysielania 20-30 W výkon z pomerne malých stereo reproduktorov stačí, film si s nimi ale neužijete. Rozprávky o najrôznejších priestorových zvukoch nechajte bokom, na to by TV potrebovali omnoho viac reproduktorov i miesta v „bedni“.

Zdroj | Bose

Ak si chcete filmy, videá či hudbu užiť čo najlepšie, siahnite aspoň po kvalitnom 2.1ch systéme, prípadne investujte do 5.1ch soundbaru, ideálne s bezdrôtovým subwooferom. Asi ani vám by sa nechcelo ťahať káble po celej obývačke. Na trhu je systémov hneď niekoľko, treba si len vybrať. Kvalitný systém pritom nemusí presiahnuť ani cenu TV, pohodlne ich kúpite od cca 200-300 €.

Zhrnutie:

  • nebojte sa Ultra HD rozlíšenia, obsahu pribúda
  • edge LED podsvietenie displeja je základ, full LED poteší ale oko viac
  • hľadajte aspoň 60 Hz televízory, akčné scény budú plynulejšie
  • 3D je minulosťou, vôbec ho nehľadajte vo výbave
  • čím viac cd/m² (jas), tým lepšie
  • USB 3.0 pri Ultra HD je potrebné
  • v tejto cenovej kategórii nečakajte prémiový zvuk, radšej si dokúpte aspoň soundbar pod TV a pokojne aj s externým subwooferom
  • Wi-Fi je samozrejmosťou už u všetkých značiek, rovnako ako Ethernetový port

To najlepšie do 500 €

Tohtoročná nádielka televízorov do 500 € obsahuje väčšinu modelov s Ultra HD (3 840 x 2 160 px) rozlíšením. To poteší hlavne oko, ale aj peňaženku, keďže za telku s vysokým rozlíšením nie je potrebné dávať horibilné sumy.

Uvádzané ceny pri jednotlivých modeloch sú oficiálne. Na internete ich ale môžete kúpiť i lacnejšie. Myslite však na to, že aj televízor sa môže pokaziť a bude ho potrebné reklamovať. Pokiaľ nebudete mať priamo uvedené, že ho je možné reklamovať aj v autorizovanom servise výrobcu, budete sa musieť spoliehať na e-shop, v ktorom ste ho kúpili.

A tu môže vzniknúť nemalý problém. Množstvo e-shopov má zahraničné centrály, na ktoré je nutné produkt doručiť. Na vlastné náklady. Nechcite ani vedieť, koľko stojí kuriér alebo poštovné 20-25 kg televízora do Čiech či Maďarska… Na druhej strane, ako sa hovorí: „risk je zisk“. Je to teda iba na vás, my vám môžme iba poradiť.

Ak by ste náhodou natrafili na podozrivo lacný Ultra HD TV v niektorom zo supermarketov, radšej ho zďaleka obíďte. Veľmi isto je to totiž TV priamo z Číny, kde sa veľmi na kvalitu nepozerá ani čo sa týka spracovania a ani obrazu.

LG 49UJ6307

499,00 €

Zdroj | LG

Prečo kúpiť?

Tohtoročný model juhokórejského výrobcu má až 49″ displej (124 cm) s Ultra HD rozlíšením a direct LED podsvietením, aktívne HDR (HDR 10 a HLG) a najnovší webOS 3.5. Hoci súčasťou balenia nie je Magic Remote, jedno z najlepších diaľkových ovládaní pre televízory, je ho možné dokúpiť.

Samozrejmosťou je upscallovanie obrazu s nižším rozlíšením do Ultra HD. Nechýbajú DVB tunery (T2, C a S2). Poteší aj možnosť nahrávania vysielania cez USB či Bluetooth modul na pripojenie periférií. Samozrejmosťou je aj Wi-Fi, poteší však aj WiDi.

Prečo nekúpiť?

Pokrytie farieb spektra DCI je iba 80 %. SCART pripojenie tu už nečakajte, nahradiť ho budete musieť HDMI. Tie sú tu iba tri. USB 3.0 chýba, sú tu len dva USB 2.0 porty. Chýba tiež 3,5 mm audio výstup. O zvuk sa stará stereo systém s výkonom 20 W.

Changhong UHD50D5500ISX2

379,00 €

Zdroj | Changhong

Prečo kúpiť?

Extrémne lacný Ultra HD televízor vyrábaný v Česku. Uhlopriečka má 49,5″ (cca 125 cm) a Ultra HD rozlíšenie. Nechýba tunery pre DVB (T2, C, S2), ale ani Wi-Fi modul. Rozhranie iSmart je po slovensky. Changhong má k dispozícii aj appku pre iOS a Android na sledovanie TV vysielania v mobile/tablete.

Prečo nekúpiť?

Možné problémy so servisom. Chýba podpora HDR. Vlastné rozhranie nemusí byť vyladené ako u renomovaných značiek. Jas je len 280 cd/m2, kontrast 4 000:1. Chýba tiež Bluetooth. Audio systém má len 16 W. Výrobca nešpecifikuje štandard USB portov, pravdepodobne ide o USB 2.0.

Hisense H43N5700

459,00 €

Zdroj | Hisense

Prečo kúpiť?

Na Slovensku kúpite aj 43″ Ultra HD telku od čínskeho výrobcu Hisense, ktorý patrí k najväčším na svete čo sa týka počtu kusov. Okrem Ultra HD rozlíšenia poteší podpora HDR (HDR 10 aj HLG), direct LED podsvietenie či 4 HDMI porty. Rozhranie televízora je po slovensky. K dispozícii je duálny Wi-Fi ac modul, vo vlastnom rozhraní nechýbajú appky ako Netflix, YouTube či Stream.cz.

Prečo nekúpiť?

Displej má len 43″ (109 cm). Chýba Bluetooth. Hisense má iba jeden USB 3.0 a jeden USB 2.0 port. Televízor má vlastné rozhranie VIDAA U. Reproduktory majú výkon iba 2x 7 W.

Orava SK LT-1235

479,00 €

Zdroj | Orava

Prečo kúpiť?

Tohtoročný model z čínskej spoločnosti Orava. Má 49 palcov (cca 124 cm), direct LED podsvietenie Ultra HD rozlíšenie a štvoricu HDMI portov a dokonca aj SCART či VGA. Vlastné rozhranie je aj v slovenčine, má aj appku Netflix či YouTube. Cez USB 3.0 je možné nahrávať vysielanie.

Samozrejmosťou je aj Wi-Fi modul, Ethernet či tunery DVB T2, S2 a C.

Prečo nekúpiť?

Výbava ako cez kopírák s predošlými čínskymi modelmi. Chýba podpora HDR. Vlastné rozhranie nemusí byť vyladené ako u renomovaných značiek. Jas je len 280 cd/m2, kontrast 4 000:1. Chýba tiež Bluetooth. Audio systém má 20 W. Má iba jeden USB 3.0 port.

Panasonic VIERA TX-40EX603E

469,00 €

Zdroj | Panasonic

Prečo kúpiť?

Dizajnovo zaujímavá tohtoročná novinka je spomedzi výberu i najmenšia. Displej m á 40 palcov (cca 101 cm) a hodí sa skôr do malých miestností. Má ale rozlíšenie 3 840 x 2 160 px a podporu HDR (HDR 10 a HLG). Na vylepšenia obrazu používa technológie ako Adaptive Backlight Dimming či 4K Pure Direct z vyšších modelov.

Rozhranie postavené na Firefox OS je možné ovládať aj hlasom. Nechýba TV Anywhere a teda ani Wi-Fi. Novinka má 3 HDMI a 2 USB porty, z toho jeden je USB 3.0. DVB T2, C a S2 sú samozrejmosťou.

Prečo nekúpiť?

Má najmenšiu uhlopriečku spomedzi výberu. Má iba 3 HDMI porty a iba jeden USB 3.0. Chýba Bluetooth. Audio podáva výkon 20 W.

Philips 43PUS6162

459,00 €

Zdroj | Philips

Prečo kúpiť?

Ďalšia tohtoročná novinka s ešte príjemnejšou cenou a opäť Ultra HD rozlíšením. 43″ (108 cm) displej má svietivosť 350 cd/m2 a podporu HDR Plus (HDR 10 a HLG). Na zlepšovanie obrazu využíva Pixel Plus Ultra HD a Micro Dimming.

Samozrejmosťou je Wi-Fi aj s Wi-Fi Direct, DVB T2, C a S2, 3,5 mm audio výstup, Ethernet či možnosť nahrávania programov na USB.

Prečo nekúpiť?

Iba 2 USB porty bez bližšej špecifikácie, 3 HDMI. Chýba Bluetooth. Stereo systém má 20 W. Displej má len 43″ (109 cm).

Samsung UE43MU6172

459,00 €

Zdroj | Samsung

Prečo kúpiť?

43-palcový model od Samsungu poteší taktiež Ultra HD rozlíšením a prítomnosťou HDR. Samsung využíva vlastné technológie ako UHD Dimming, Mega Contrast či PurColour. K dispozícii sú 3 HDMI 2.0 a dva USB porty.

Poteší aj diaľkové ovládanie s možnosťou ovládania hlasom (iba v AJ) či SmartView na sledovanie obrazu na smartfóne/tablete. Ani tu nechýba Wi-Fi aj s Wi-Fi Direct, DVB T2, C a S2, Ethernet či možnosť nahrávania programov na USB.

Prečo nekúpiť?

Iba 2 USB porty bez bližšej špecifikácie, 3 HDMI. Chýba Bluetooth a 3,5 mm audio výstup. Stereo systém má 20 W. Displej má len 43″ (109 cm).

Sony Bravia KDL-49WE665

499,00 €

Zdroj | Sony

Prečo kúpiť?

49-palcový (123 cm) televízor s luxusným vzhľadom má Full HD rozlíšenie a podporu HDR. Na spracovanie obrazu využíva Motionflow XR, na jeho zlepšenie zas X-Reality PRO či 24P True Cinema a Live Colour Technology.

DVB tuner podporuje T2, C a S2, nechýba ani Wi-Fi s Miracast a DLNA, 3,5 mm audio výstup, Ethernet, no prekvapením je ešte prítomnosť SCART. Nechýba ani možnosť nahrávania vysielania

Prečo nekúpiť?

Iba Full HD rozlíšenie. Edge LED podsvietenie. Audio má len 10 W. Má iba 2 HDMI porty a bez MHL. Chýba Bluetooth. HDR a USB porty nie sú špecifikované.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.