Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

5 vecí, ktoré na Mazde CX-5 zaujmú aj vás

5 vecí, ktoré na Mazde CX-5 zaujmú aj vás
Marek Šimunek
5 vecí, ktoré na Mazde CX-5 zaujmú aj vás

Ak sa povie SUV, nie každý si hneď predstaví novú Mazdu CX-5. V snahe mať čo najväčšie a najluxusnejšie SUV, ktoré aj tak väčšinu času strávi v meste sa na ňu mnohí ani nepozrú. Pritom je to auto, ktoré vás dostane už po prvých pár kilometroch.

Ja som si z týmto SUV z dielne Mazdy už užil nemálo kilometrov. Teraz som však dostal do rúk konečne model, ktorý má všetko to, čo by som od auta chcel. Je to pravdepodobne spôsobené aj tým, že testovaný kus bol v najvyššej dostupnej výbave TAKUMI plus. Je teda okamžite jasné, že v tomto prípade nebudú chýbať prvky, ktoré sa starajú nielen o vašu bezpečnosť, ale aj pohodlie.

Mazda svoje modely pravidelne aktualizuje a tejto aktualizácii sa nevyhla ani nová Mazda CX-5. Modelový rad pre rok 2019 prináša niekoľko drobných zmien v exteriéri a tiež v interiéri. Dizajn od predstavenia svojich základných tvarov nijako výrazne nezostarol, tak prečo zásadne meniť niečo, čo sa ľuďom páči. Pozrite sa teda spoločne so mnou na päť hlavných vlastnosti, ktorými si Mazda CX-5 získala moje srdce.

Drobné ale vydarené zmeny

Aj napriek tomu, že tento model Mazdy CX-5 je na trhu už nejakú dobu, automobilka ho pravidelne mierne upravuje a vylepšuje. Práve preto som drobný facelift aktuálnej verzie privítal. Zmeny nie sú nijako výrazné, ale na druhú stranu umožňujú určité omladenie celého auta.

Pozrite si

Mazda CX-5 má podvozok na slovenské cesty

Všimnúť si môžete prepracované predné svetlá, ktoré v kontraste s obrovskom prednou maskou pôsobia ešte menšie. Autu to však pridáva na dynamickom vzhľade. V obrovskej tlame, ktorá skrýva chladič sa nachádza nadrozmerný znak automobilky, ktorý vystupuje nad povrch. Dôvod je jednoduchý, skrýva totiž radar adaptívneho tempomatu.

Hlavné svetlá disponujú technológiou LED a okrem automatických diaľkových svetiel ponúkajú aj dynamické smerovanie lúča. Toto je funkcionalita, ktorú som pri ceste v noci neskutočne ocenil, keďže som takmer celú cestu išiel na diaľkových svetlách a Mazda CX-5 krásne smerovala lúč a to aj do zákrut.

Zoštíhlenia sa dočkali aj zadné svetlá, v ktorých naozaj efektne pôsobia najmä polkruhové línie LED diód. Aj Mazda CX-5 tak má svoj vlastný a nezameniteľný svetelný podpis. Testovaný kúsok ešte vylepšuje aj najvyššia výbava TAKUMI plus, ktorá prináša vlastné 19” disky kolies ako aj jemné pochrómované prvky naprieč karosériou.

Pozrite si

Mazda Skyactiv-X: „benzínový diesel“ môže konkurovať elektromobilom

Túto výbavu však odhalí aj interiér, ktorý síce môže pôsobiť pochmúrne, keďže je celý vyhotovený v tmavých farbách, ale zas ponúka prvotriedne materiály a samozrejme spracovanie, ktoré si zamilujete.

Osobne ma potešilo najmä mäkčené prešívanie stredového tunela presne v mieste, kde sa o neho opiera noha vodiča. Toto je detail, ktorý mnohým autám chýba a pri dlhšej ceste vás bude tunel zbytočne tlačiť.

Už spomínaná výbava TAKUMI plus priniesla do interiéru obklady zo skutočného dreva ako aj nový poťah kožených sedadiel. Tým nechýba vyhrievanie, alebo dokonca chladenie pre teplé letné mesiace.

Na ceste vám pomôže aj vás ochráni

Testovaný kúsok ponúkol aj poriadnu dávku výbavy, čo sa asistenčných systémov týka. Nechýbalo sledovanie mŕtveho uhla, ktoré je navyše okrem zrkadiel indikované aj na prístrojovom paneli a dokonca aj v head-up displeji. Ten mimochodom aj napriek tomu, že po grafickej stránke nepatrí medzi tie top musím pochváliť. Je to totiž jeden z malá head-up displejov, ktorý vidíte aj v prípade ak máte polarizačné okuliare.

Samozrejme poteší aj adaptívny tempomat, ktorý funguje veľmi dobre a nie je nijako prehnane agresívny v momentoch, keď spomaľuje, alebo naopak zrýchľuje. Treba mu však povoliť trošku väčši odstup. Pri tom najmenšom reaguje o niečo intenzívnejšie. Čo som však privítal je to, že si pamätá svoj posledný stav predtým, ako ste auto zamkli. Nie je teda potrebná jeho opätovná aktivácia a dokonca ani nastavenie vzdialenosti, ktorú má udržovať.

Dalším systémom, ktorý určite privítate je parkovací asistent, teda minimálne jeho sústava štyroch kamier. Tá totiž zobrazuje pohľad okolo celého auta. Aj keď je pravda, že rozlíšenie kamier by mohlo byť v dnešnej dobe o niečo lepšie, na jednoduchú detekciu prekážok postačuje viac ako dobre.

Pozrite si

Mazda pracuje na vlastných lítiovo-iónových batériách

Samozrejme nechýbajú ani systémy ako je eCall pre privolanie pomoci v prípade potreby, systém pre detekciu nárazu, či sledovanie únavy vodiča. Ja viem sú to drobnosti, ale ako celok robia z Mazda CX-5 ešte bezpečnejšie auto.

Rozumie si s iPhonom aj mojím Huaweiom

Mazda sa už niekoľko rokov drží svojho multimediálneho systému, ktorý ponúka 7“ displej. Ten je síce dotykový, ale len v prípade ak vozidlo stojí. Počas jazdy môžete všetko na displeji ovládať len prostredníctvom niekoľkých tlačidiel a kruhového ovládača. Osobne mi to takto vyhovuje, keďže v tomto prípade väčšinou dokážem ovládať systém aj bez toho, aby som sa dlhšie pozeral na displej a najmä istejšie dokážem trafiť niektoré prvky v prípade, ak vozidlo ide.

Novinkou je však konečne podpora integrácie smartfónov prostredníctvom technológie Android Auto a Apple CarPlay. Jedná sa síce o príplatkovú výbavu, ale aj tak by som vám odporučil do nej investovať. Vďaka tomu bude totiž používanie smartfónu podstatne jednoduchšie a v prípade potreby môžete namiesto zabudovanej navigácie využiť napríklad Waze.

Výbava TAKUMI plus v prípade Mazdy CX-5 myslí aj na cestujúcich na zadných sedadlách. V stredovej opierke tak nájdete nielen ovládanie vyhrievania zadných sedadiel ale aj dvojicu USB portov, ktoré môžete využiť na nabíjanie svojich zariadení.

Podvozok stvorený na naše cesty

Pri väčšine SUV platí, že sa zbytočne hrajú na športové gény, alebo snahu zapôsobiť obrovskými diskami kolies. Výsledok potom často býva taký, že takto vybavené SUV síce vyzerá športovo a na dobrom asfalte sa tak aj správa, ale ruku na srdce, koľko kilometrov naozaj najazdíte na prvotriednom asfalte, kde nie sú žiadne priečne nerovnosti?

Akonáhle narazíte s takýmto autom na „štandardnú“ slovenskú cestu, rázom budete cítiť každý jeden kameň. Mazda CX-5 je iná, ponúka totiž podvozok, ktorý ako keby bol priamo vytvorený na naše cesty. Naozaj je to jedno z mála podobných áut, ktoré si poradí s nerovnosťami a posádka o tom ani nemusí vedieť.

Po stránke podvozku sa teda jedná o auto, ktoré vás prekvapí už po niekoľkých kilometroch. Aj keď testovaný kúsok bol vybavený na môj vkus zbytočne veľkými 19“. Predtým som testoval benzínovú verziu, ktorá obúvala 18“ disky a komfort bol v jej prípade ešte výraznejší.

Samozrejme ak sa v pomerne veľkej rýchlosti rozhodnete skúšať tvrdosť podvozku na nerovnostiach, nejakým nárazom sa nevyhnete, platí však, že s bežnými nerovnosťami sa Mazda CX-5 vysporiada s kľudom Angličana.

Motor, o ktorom ani neviete

Aj napriek tomu, že vnútorne holdujem viac benzínovým agregátom, musím povedať, že nový naftový motor v Mazde CX-5 je jedným z tých, ktoré by som rád privítal vo svojej garáži. Je to najmä vďaka jeho plynulému a tichému chodu. Najmä pri plynulej jazde, ale aj počas rozjazdu nemá až tak citeľné vibrácie, ako tomu je pri iných naftových motorizáciách.

Nová verzia Mazdy CX-5 pre rok 2019 prináša však v prípade motoru aj vylepšenia po stránke výkonu. Ten v prípade pohonnej jednotky s objemom 2,2 litra vyrástol na konečných 135 kW (184 k). Krútiaci moment s hodnotou 445 Nm, ktorý je dostupný už od 2 000 ot./min. sa zas postará o viac ako slušnú dynamiku.

Istú zásluhu na tom má istotne aj šesťstupňová automatická prevodovka s hydromeničom. Tá je naladená skôr na ekonomickejšie jazdu, ale aj v prípade predbiehania ponúkne v kombinácii s týmto motorom dostatok pružnosti.

Spotrebu pritom pri mierne rozumnej jazde nemáte problém udržať na úrovni 6 litrov na 100 km, prípadne s ňou ísť ešte o pár desiatok nižšie. Potešením je, že ani pri výrazne dynamickejšej jazde nebude spotreba nejako rapídne stúpať.

Mazda CX-5 sa pre rok 2019 síce nezmenila nijako výrazne, za to však prináša práve tie vylepšenia, ktoré oceníte najviac. Či sa v tomto prípade jedná o poslednú generáciu asistenčných systémov, vylepšenia v integrácii smartfónu, alebo prepracovaný a výkonnejší motor, je to jednoducho auto, ktorému by ste mali venovať pozornosť v prípade, ak sa práve rozhodujete nad tým, aké SUV si vybrať. Budete určite milo prekvapení, podobne ako som ja vždy, keď mám tú česť sadnúť si za volant tohto modelu.