Reklama

Legendárny Smart sa mení - 5 revolučných noviniek, ktoré prinesie smart #1

Zdroj | Smart
Igor Neštrák
Zdroj | Smart
Zdroj | Smart

Výrobca malých mestských vozidiel smart nás niekoľko mesiacov kŕmil fotografiami pripravovaného mestského SUV smart #1. Prvé SUV od Smartu prináša mnoho revolučných prvkov.

Pozrite si

Šéf Volkswagen Group o IONITY: „Je to čokoľvek, len nie zážitok z nabíjania“

1. Zmena segmentu

Smart vo svojej krátkej histórii bol známy predovšetkým výrobou mini mestských vozidiel určených pre dvoch pasažierov v podobe modelu ForTwo, prípadne štyroch v podobe modelu ForFour. Každopádne nikdy neprekročil magickú dĺžku 4 metre v žiadnom zo svojich modelov. Smart #1 sa absolútne vymyká týmto zvyklostiam a hneď prechádza do segmentu SUV.

Zdroj | Smart

2. Doťahovanie sa na väčšiu konkurenciu

Ak už spomíname velkosť vozidla, možno povedať, že smart #1 sa svojimi vonkajšími rozmermi zaradí medzi vozidlá ako napríklad Volkswagen ID.3 alebo Cupra Born. Svojou dĺžkou 4270 mm prekonáva Volkswagen o 6 milimetrov, šírkou 1822 mm je širší o 13 mm ale na výšku prekonáva Volkswagen až o 99 milimetrov. Dĺžkou rázvoru 2750 mm zaostáva smart za ID.3 o 14 milimetrov. Nový smart #1 neponúka síce tak veľký batožinový priestor ako ID.3 alebo Born, môže sa však pochváliť batožinovým priestorom v prednej časti kabíny v objeme 15 litrov.

Zdroj | VW

3. Špičkové výkony

Rovnakú koncepciu pohonu, ako využíva Volkswagen alebo Seat má aj vo svojich útrobách smart #1. Zadnú nápravu poháňa elektromotor výkonu 200 kW, čo je o 50 kW viac ako ponúka najvýkonnejšia verzia Volkswagenu ID.3. Smart #1 dosahuje kútiaci moment 343 Nm, v prípade Volkswagen ID.3 je to maximálne 310 Nm. Smart je na tom o niečo lepšie aj z hľadiska maximálnej rýchlosti, ktorá je 180 km/h.

Zdroj | Smart

4. Najvýkonnejšie nabíjanie v triede

Impozantný je aj dosahovaný maximálny výkon nabíjania, ktorý má hodnotu 150 kW. Nabitie akumulátora z 10 na 80 % trvá menej ako 30 minút. Zaujímavosťou je aj použitie palubnej nabíjačky s nadštandardným výkonom 22 kW. Takýmto spôsobom možno prostredníctvom wallboxu nabiť akumulátor už za necelé 3 hodiny z 10 na 80 % jeho kapacity. V útrobách smartu je ukrytý NCM akumulátor kapacity 66 kWh, výrobca však neuvádza, či ide o celkovú, alebo využiteľnú kapacitu.

Zdroj | Smart

5. Ukážkový infotainment

Smart #1 prináša niektoré zaujímavé prvky aj z hľadiska dizajnu vozidla. Tešiť sa môžeme na aerodynamické výklopné kľučky dverí alebo bez rámové sklá bočných dverí. Kabína vozidla je vybavená stredovým 12,8 palcovým full HD displejom, ktorý je doplnený o 9,2 palcový full HD displej pred vodičom. Samozrejmosťou je aj head up displej s uhlopriečkou 10 palcov. Výrobca potvrdil OTA aktualizácie, ktoré by malo zvládať viac ako 75 % RJ jednotiek vo vozidle.

Zdroj | Smart

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.