Reklama

5 najlepších funkcií Samsung Galaxy Z Flip5

Richard Pliešovský

Ak povieme skladací smartfón, mnoho z vás si zrejme predstaví jeden z modelov Galaxy Z Flip. Nečudo, ide o jedinečnú konštrukciu robiacu z klasickej „placky“ kompaktné zariadenie, ktoré si strčíte napríklad aj do vrecka na košeli.

Obľúbila si ho široká škála používateľov, či už ide o mladých, alebo tých, ktorí si pamätajú časy, keď bol benzín za euro. Aktuálne máme v rukách piatu generáciu Flipu a konštatujeme, že sa zbavila takmer všetkých starých neduhov.

Kto držal v rukách viacero skladacích véčiek, určite potvrdí, že konštrukcia Galaxy Z Flip5 je mimoriadne kvalitná. Teraz je, vďaka novému kĺbu, mimoriadne tuhá. Zatvorený mobil je naozaj elegantné a kompaktné zariadenie s veľmi čistým dizajnom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Keď sme už pri dizajne… Na testovanie sme dostali Flip5, ako aj puzdro Flap Eco Leather Case v čiernom prevedení (graphite). Ide síce o elegantnú farbu, ale smartfón v nej nevynikne. Ak zvažujete práve tento odtieň, pred kúpou si ho pozrite na vlastné oči. Možno sa rozhodnete pre sviežejšie farby, či už overenú cream, módnu mint, alebo nežnú lavender.

Bočné lišty sú z plochého lešteného hliníka, ktorý vyzerá pekne a pôsobí mimoriadne odolne. Na pravej strane nájdete snímač odtlačku prstu integrovaný do vypínača ON/OFF, nad ním je tlačidlo na reguláciu intenzity zvuku. Na ľavej strane nájdete slot na nano SIM kartu (systém podporuje aj eSIM). V spodnej časti sa nachádza USB-C port.

Zadný fotoaparát sa skladá z 12 Mpx snímačov. Hlavný má clonu f/1,8, OIS, Dual Pixel AF. Sekunduje mu ultraširokouhlý objektív so 123˚ uhlom záberu. Selfie fotoaparát má 10 Mpx snímač s f/2,4. Hlavný displej má 6,7″ Dynamic AMOLED 2X panel s obnovovacou frekvenciou 1 až 120 Hz, sekundárny displej je 3,4″ Super AMOLED panel so 60 Hz frekvenciou. Hmotnosť novinky je 187 g.

1.

Veľký vonkajší displej

Hlavným lákadlom novinky je veľký vonkajší displej. Má 3,4″, čo je 3,5-krát viac, ako ponúkali predchádzajúce generácie Flipov. To znamená, že k dispozícii máte aj plnohodnotnú QWERTY klávesnicu. Samsung pridal do ponuky aj niekoľko widgetov, ktoré si viete usporiadať podľa svojich potrieb. Tie, ktoré nebudete používať môžete zakázať. Ako sa na miniaplikácie patrí, intereagujú, takže ak kliknete napríklad na udalosť v kalendári, uvidíte všetky podrobnosti. Sekundárny displej môžete využiť napríklad na prijatie hovoru, odpovedanie na správy, čítanie notifikácií či využiť služby prekladača.

Na displej si môžete vložiť tapetu a podporuje viacero možností prispôsobenia (štýl, farby, písmo). Ďalšou lahôdkou je podpora always-on display. Nevýhodou je, že samotné aplikácie nedokážete z vrchného displeja otvoriť, Samsung však dáva možnosť využívať niekoľko z nich (Netflix, Správy, WhatsApp a YouTube). Netuším, prečo dostal prednosť práve Netflix nad množstvom iných aplikácií, ktoré dávajú oveľa väčší zmysel pri používaní 3,4″ displeja. Využiť môžete skratky, jedine takto sa vyhnete otváraniu zariadenia.

Pozrite si

Porovnali sme Motorolu razr 40 ultra so Samsung Galaxy Flip5

2.

Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy

Dostatok výkonu, nielen dnes, ale aj o rok, dva, tri. Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy by mal zabezpečiť bezstarostné používanie mobilu po celý čas životnosti. Samsung k tomu pridáva 4-ročnú podporu veľkých aktualizácií Androidu a 5-ročnú bezpečnostných opráv. Super, tak to má byť, konečne už prestávame závidieť zariadeniam od Apple.

Počas testovania som nespozoroval žiadne problémy s prehrievaním, no treba počítať s tým, že konštrukcia mobilu nebude dlhodobo zvládať vysoký výkon.

Obsah pokračuje pod reklamou
3.

Výdrž batérie

Vďaka modernému procesoru sa Flip5 celkom dobre popasoval s výdržou batérie. Stále však musíte počítať s tým, že nejde o žiadneho vytrvalca. Má kapacity 3 700 mAh, môžete počítať so 4,5 hodinami intenzívneho používania. K dispozícii je 25 W káblové nabíjanie (nabíjačka nie je v balení), 15 W bezdrôtové a 4,5 W reverzné bezdrôtové nabíjanie. Originálnou nabíjačkou nabijete mobil na 50 % kapacity za 30 minút, na 100 % si vyčleňte 75 minút.

Potešia rozšírené možnosti nabíjania. Okrem inteligentného nočného nabíjania si viete vybrať mód, v ktorom sa mobil bude nabíjať len do 85 % kapacity, čo bude mať v dlhodobom hľadisku vplyv na zdravie batérie.

4.

Základná pamäť 256 GB

Doterajšie flipy ponúkali v základnej verzii 128 GB internú pamäť, čo bolo naozaj len nevyhnutné minimum. Dnes dostanete 256 GB, čo je oveľa lepšie číslo, zvlášť, keď tento kompakt nepodporuje používanie microSD kariet. Ak je vám 256 GB málo, môžete si vybrať verziu s 512 GB. To doteraz žiaden Flip neponúkal, staršie generácie boli so 128, alebo 256 GB interným úložiskom.

5.

Nový pánt (takmer) bez medzier

Nový systém pántu umožňuje, aby sa obe časti displeja po zatvorení úplne sklopili a nebola medzi nimi medzera. Doteraz to totiž Samsung, na rozdiel od konkurencie, nedokázal vyrobiť. Odolnosť voči vode s certifikáciou IPX8 zostala zachovaná, odolnosť voči prachu zatiaľ Samsung nezvláda, takže na pláž si ho môžete vziať len na vlastné riziko.

Displej ostane naklonený v akomkoľvek uhle, čo oceníte pri pozeraní, či fotení. Zdá sa však, že nový kĺb má tvrdšiu konštrukciu a rozhodne nepočítajte, že ho otvoríte jednou rukou. Na druhej strane, konštrukcia naznačuje, že ani po rokoch používanie sa nerozhegá a nebude sa samovoľne otvárať.

Pozrite si

Samsung Z Fold5 vs Fold4: Naozaj len iný pánt?

Samozrejme, novinka nemá len samé superlatíva, nájdete tu i slabé miesta. Jedno z najväčších výčitiek je vysoká cena. Doteraz si nový Flip pri predstavení držal cenu, ktorá bola pod tisíc eur. Piata generácia sa však vymkla spod kontroly a Samsung za ňu pýta 1 199 eur. Ejha, to už je pomaly toľko, ako za Galaxy Ultra, alebo za iPhone Pro. Flip pritom nepredstavuje top model, jeho prednosťou bola skôr kompaktnosť a dobrá cena. Preto používatelia dokázali privrieť oči nad slabou výdržou (do 3. generácie), či priemernými fotoaparátmi, či absenciu podpory režimu DeX.

Novinka však ani teraz neponúka podporu DeX. Samozrejme, k TV, či monitoru si ho cez USB-C pripojíte, to je ale všetko. Ani fotoaparát sa nedočkal badateľného vylepšenia a ponúka len priemerné výsledky.

Obsah pokračuje pod reklamou

Samsung Galaxy Z Flip5 určený skôr na základnú prácu so smartfónom. Väčší a vylepšený sekundárny displej vám umožní pohotovo reagovať na textovku, pozrieť sa na navigáciu, či skontrolovať počasie bez toho, aby ste museli roztvoriť primárny displej a čeliť tak nástrahám množstva notifikácií a iných rozptýlení. Tak ako pre rokom, aj dnes môžeme skonštatovať, že Samsung Galaxy Z Flip5 je jednoznačne najlepšou voľbou vo svojej triede.

Za zmienku tiež stojí originálne puzdro Flap Eco Leather Case. Chráni nielen samotné zariadenie, ale aj pánt, takže ak si Flip5 vezmete so sebou napríklad na túru, budete mať istotu, že si ho domov donesiete plný skvelých momentiek a nepoškodený. Jediná škoda, že toto véčko je v čiernom puzdre absolútne fádne a nevýrazné.

Smartfón Samsung Galaxy Z Flip5 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.