Reklama

Samsung Z Fold5 vs Fold4: Naozaj len iný pánt?

Richard Pliešovský

Nový sklápací smartfón od Samsungu mnohých sklamal, pretože v porovnaní s minuloročným modelom prináša len veľmi málo zmien. Kolega to zhrnul slovami Samsung vylepšil najmä a takmer iba pánt.

Keďže kolegyňa má Galaxy Z Fold4, pozreli sme sa na rozdiely medzi týmito dvomi prémiovými skladacími smartfónmi. Novinka je v čiernej farbe (Phantom Black), Fold4 v béžovej (Belge).

Začnime tým najviditeľnejším, novým pántom. Samsung použil nový typ, vďaka ktorému je mobil v zloženom stave prakticky bez medzery. Ide najmä o estetický dojem, ale i ten sa počíta, najmä v zariadení atakujúcom dvetisíc eur. Nový model vyzerá oveľa lepšie. Takto však mal vyzerať minimálne od 2. generácie!

Obsah pokračuje pod reklamou

Nový flexibilný pánt na Z Fold5 má menej pohyblivých častí a umožňuje úplné zatvorenie telefónu. Všetky doterajšie generácie mali po zatvorení medzeru, do ktorej mohli ľahko vniknúť nečistoty.

Ďalším plusom je, že Galaxy Z Fold5 je tenší a ľahší. Má 253 g v porovnaní s 263 g. Novinka je tiež štíhlejšia s hrúbkou 13,4 mm v zatvorenom stave oproti 14,2 až 15,8 mm v prípade Fold4. Ono sa to na papieri nezdá, ale počas používania oboch modelov okamžite zistíte (pocítite) rozdiel.

V prípade použitých displejov veľa rozdielov nebadať. Fold5 má v podstate rovnaký 6,2″ vrchný displej a 7,6″ vnútorný displej. Oba tieto (Dynamic AMOLED 2X) panely ponúkajú plynulú obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Maximálny jas interného displeja na Fold5 je 1 750 nitov, čo je o 30 % viac ako na Fold4.

Špecifikácie fotoaparátu Galaxy Z Fold5 a Fold4 sú zhodné, i keď Samsung tvrdí, že použil nové snímače z vlajkových lodí série S. Hlavný trojitý fotoaparát disponuje 50 Mpx širokouhlým snímačom, 12 Mpx ultraširokouhlým snímačom a 10 Mpx teleobjektívom s 3x optickým zoomom. Pri porovnávaní sa nám potvrdilo, že kvalita obrazu sa zlepšila – najmä pri slabom osvetlení a pri použití teleobjektívu.

Kamera pod displejom na hlavnom displeji má stále len 4 Mpx, no vykazuje zlepšenie v detailoch a kontraste v porovnaní s Fold4. Na krycom displeji sa nachádza 10 Mpx selfie snímač, ten istý ako v minuloročnom modeli.

Fotoaparát má zopár vylepšení, napríklad si dokážete jednoduchšie zapnúť selfie režim zadného fotoaparátu. Stačí počas používania veľkého displeja stlačiť appku s fotoaparátom a telefón otočiť. Doteraz ste museli mobil najprv zavrieť.

Aby ste 7,6″ displej využili naplno, Fold5 umožňuje spúšťať tri aplikácie naraz, oproti Fold4 pribudlo niekoľko šikovných vylepšení v spodnej časti displeja (alebo bočnej strany) pre vstup do multi-window režimu. Odtiaľ si vyberiete inú aplikáciu.

Okrem toho sa na paneli úloh v spodnej časti displeja teraz zobrazujú štyri naposledy použité aplikácie, Fold4 ponúkal len dve aplikácie. Okrem toho môžete ľubovoľnú appku jednoducho zmeniť na plávajúce okno potiahnutím z pravej hornej časti displeja. Šikovné napríklad pre YouTube či Spotify.

Mnohí ocenia novú funkciu Z Fold5, ten teraz podporuje gesto Drag & Drop. Môžete teda napríklad jedným prstom stlačiť a podržať obrázok vo fotogalérii a druhým otvoriť appku Samsung Notes a vložiť tam fotografiu.

Galaxy Z Fold5 poháňa čipset Snapdragon 8 Gen 2, na nedostatok výkonu sa určite sťažovať nebudete. Procesor je spárovaný s 12 GB RAM a 256 GB, 512 GB, alebo 1 TB internou pamäťou. Galaxy Z Fold4 ste mohli mať len s 256 a 512 GB úložiskom.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Mali sme v rukách nové Samsungy! Pozrite si Z Flip5, Z Fold5, hodinky a tablet

Nezmenila sa kapacita batérií, Galaxy Z Fold5 je osadený 4 400 mAh batériou, ktorá je identická so Z Fold4. S ním sme sa vedeli dostať na necelých 10 hodín používania. Vďaka novému procesoru by to mohlo byť pri Fold5 o niečo lepšie. Oba modely majú 25 W nabíjanie.

Oba telefóny ponúkajú vodeodolnosť IPX8, čo znamená 30 minút v maximálnej hĺbke 1,5 metra sladkej vody. Samsung stále nedokáže poskytnúť odolnosť voči prachu.

Čo sa týka farieb, Galaxy Z Fold5 je na výber vo farbách Icy Blue, Phantom Black a Cream, Z Fold4 sú Gragreen, Phantom Black a Belge.

Verdikt

Ako vidíte, Samsung Galaxy Z Fold5 je veľmi podobný Galaxy Z Fold4, takže ak máte minuloročný model, určite nie je dôvod na investíciu. Iné je to v prípade, ak máte staršiu generácie Foldu, alebo chcete po prvý raz vstúpiť do neprebádaných vôd sklápacích zariadení. Oceníte tenší a ľahší dizajn, vďaka ktorému získate po zatvorení elegantný vzhľad bez medzery. Poteší tiež Snapdragon 8 Gen 2 a drobné ​​vylepšenia fotoaparátov.

Ak však nájdete za rozumnú cenu Fold4, stojí za zváženie, či neušetriť zopár stovák a nekúpiť si ten.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.