5 dôvodov pre ktoré by ste mali zvážiť kúpu Hyundai IONIQ 5

Hyundai IONIQ 5 prišiel na trh v druhej polovici minulého roka a nielen u odbornej verejnosti si získal veľmi dobré ohlasy. Najnovší elektromobil od kórejskej automobilky spája výnimočné vlastnosti, skvelé technológie či moderný dizajn. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli spísať 5 vlastností, pre ktoré by ste mali zvážiť jeho kúpu.

O elektromobiloch sa toho popísalo už veľa, no aj napriek tomu sa stále opakujú témy a argumenty, ktoré by sa už bez problémov dali označiť za mýty. Súčasná generácia áut s elektrickým pohonom s prehľadom búra všeobecne negatívne názory vychádzajúce buď z nesprávnych zdrojov alebo sú platné pre modely spred desiatich rokov.

Batériu nabijete skôr ako dopijete kávu

Hyundai IONIQ 5 patrí k absolútnej špičke z pohľadu nabíjania. Vysokonapäťovú batériu dokážete nabíjať cez vstavanú trojfázovú palubnú nabíjačku s výkonom 11 kW, čo znamená, že vybitú batériu dokážete nabiť na 100 percent kapacity už za menej ako 7 hodín. Ak máte možnosť auto nabíjať, cez wallbox alebo trojfázovú zásuvku, nabíjanie je pre vás maximálne bezstarostné.

Jediné, čo vás bude stáť čas, je pár sekúnd pri zapájaní a odpájaní kábla. A aj napriek tomu budete každé ráno vyrážať s plnou „nádržou“ a maximálnym tepelným komfortom. Kde však IONIQ 5 najviac exceluje je nabíjanie na cestách. Z rýchlonabíjacích staníc s výkonom 350 kW dokáže potiahnuť do batérie až 230 kW. To v praxi znamená, že z 10 na 80 percent sa batéria nabije za neuveriteľných 18 minút.

Ide teda naozaj o takmer zanedbateľný čas. Auto sa vám dobije skôr, ako by ste skočili na záchod a dopili kávu. Navyše, po nabití môžete pokračovať v jazde aj viac ako dve stovky diaľničných kilometrov.

Rozumný dojazd, ktorý uspokojí aj náročnejší

Do Chorvátska bez nabíjania alebo do Prahy na otočku? Ak takto jazdíte bežne so svojim súčasným autom, elektromobil pravdepodobne nebude pre vás, avšak musíme upozorniť, že to nie je bezpečné. Pravidelné prestávky sú dôležité a nebudeme si klamať, na toaletu taktiež treba občas ísť. Hyundai IONIQ 5 ponúka WLTP dojazd až 451 kilometrov.

Pozrite siHyundai IONIQ 5 – takmer dokonalý príklad moderného elektromobilu

To v praxi znamená, že v mixe s väčším pomerom jázd na okresných cestách či v meste a s menším pomerom diaľnic sa dokážete dostať na reálny dojazd okolo 400 kilometrov, prípadne aj viac. Samozrejme, pri rýchlom diaľničnom tempe dojazd klesá, no práve pre takéto presuny je k dispozícii už spomínané veľmi výkonné nabíjanie. Prípadné zdržanie takmer vôbec nepocítite, nakoľko pri dlhej jazde by ste pravdepodobne zastavili tak či tak.

Avšak, s IONIQ 5 tento čas zároveň využijete aj na nabíjanie batérie, teda pre ďalšie komfortné a lokálne bez emisné kilometre.

Moderný a priestranný interiér bez prekážok

Hyundai sa s dizajnom IONIQ 5 vyhral nielen navonok, ale aj vo vnútri. Nakoľko ide o vozidlo vyvíjané od základov ako elektromobil, výhody tohto pohonu sú využívané vo viacerých smeroch. Jedným z nich je práve priestranný interiér, ktorý sa odráža od rovnej podlahy či modulárnych systémov. Benefity sú vidieť naozaj všade, čo oceníte nielen vy za volantom, ale aj spolujazdec či pasažieri na zadných sedadlách.

Vnútorný priestor je doplnený o moderné sedadlá a špeciálnu stredovú konzolu. Ergonomické sedačky sa dokonale prispôsobia telu, no zároveň vás podržia aj v momente, keď práve nejazdíte. Jedným kliknutím ich totiž dokážete dostať do takmer celkom vodorovnej polohy, čím získate neočakávane komfortný priestor aj na oddych či krátke zdriemnutie. Interiér si dokážete upraviť podľa vašich preferencií či aktuálnych potrieb.

Absolútnou špecialitou je posuvná stredová konzola. Pomôcť vám môžu aj zadné sedadlá, ktoré sú elektronicky posúvateľné. Vďaka tomu si môžete pomerne jednoducho zväčšiť objem kufra. Aj napriek tomu je objem kufra v štandardnej polohe až 527 litrov, pričom po zložení zadných sedadiel získate presne 1 587 litrov. Ak by vám to bolo stále málo, pod prednou kapotou sa skrýva predný kufor s až 57 litrami.

Podrží vás na miestach, kde nie je elektrika

Ďalšou top technologickou vlastnosťou Hyundai IONIQ 5 je podpora technológie V2L, čo je skratka pre vehicle to load. To znamená, že vozidlo dokáže dodávať elektrickú energiu z vysokonapäťovej batérie aj pre iné spotrebiče. Elektromobil je vybavený interiérovou zásuvkou pod zadnými sedadlami. Ide o bežnú zásuvku ako poznáte z domu, teda s napätím 230 V.

Špeciálna je ale tým, že podporuje aj rovnaké zaťaženie, čiže do 16 A, respektíve 3,6 kW. V interiéri tak dokážete bez problémov napájať spotrebiče ako dvojplatničku, kanvicu, fén, mikrovlnku a kopec iných zariadení. Samotná funkcia V2L ale nie je o interiérovej zásuvke, ale práve o tej exteriérovej.

Dodávaný adaptér stačí zasunúť do portu pre nabíjanie a zapnúť ho. Auto následne zopne potrebnú elektroniku a zrazu máte dostupnú elektrickú energiu aj pri vypnutom a zamknutom aute. Parametre sú pritom totožné – napätie 230 V s maximálnym zaťažením do 3,6 kW.

Výkon dostupný pre všetky kolesá s bezprecedentným zrýchlením

IONIQ 5 v motorizácii s pohonom zadných kolies alebo s pohonom všetkých štyroch kolies. Základná verzia s pohonom iba zadnej nápravy disponuje výkonom 160 kW, čo je v prepočte 217 koní. Ak si zvolíte verziu s pohonom všetkých štyroch kolies, môžete sa pripraviť na výkon až 225 kW, čiže 305 koní! V oboch prípadoch ide o vysoký výkon, ktorý sa samozrejme odráža aj na dynamickom zrýchlení.

Už s menej výkonnou verziou IONIQ 5 je možné zrýchliť z 0 na 100 km/h za 7,4 sekundy. V prípade výkonnejšej verzie sa čas výrazne skráti, a to o viac ako 2 sekundy. Z 0 na 100 km/h sa dostanete už za 5,2 sekundy.

Komentáre k článku