Reklama

4 TB SD karty sú za rohom, pripravené budú aj na nahrávanie 8K videa

Zdroj | Western Digital
Stanislav Vinc
Zdroj | Western Digital
Zdroj | Western Digital

Spoločnosť Western Digital oznámila zámer uviesť v priebehu roka 2025 na trh novú SD kartu s doteraz najvyššou kapacitou 4 terabajty. Stane sa tak šesť rokov po tom, čo združenie SD Association oficiálne zdvihlo maximálnu teoretickú kapacitu kariet z 2 na 128 TB.

Nová karta bude podporovať rozhranie Ultra High Speed-1 s maximálnou teoretickou rýchlosťou prenosu do 104 MB/s. S podporou štandardu Video Speed Class V30 je karta vhodná aj na zapisovanie spracovaného videa v rozlíšení 8K UHD, hoci už nie priamo v RAW formáte.

Novú kartu uvedie Western Digital na trh pod svojou dcérskou značkou SanDisk. Orientovaná bude najmä na profesionálnych tvorcov obsahu, čo bude dôvod, prečo ju spoločnosť ako prvým na svete predvedie návštevníkom výstavy Národnej asociácie vysielateľov v Las Vegas.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Každý veterán môže byť raz elektromobil, je to iba otázkou rozpočtu majiteľa

Spoločnosť to priamo vo svojej tlačovej správe nespomína, no karta by podľa portálu AnandTech mala takmer určite podporovať aj režim DDR200/DDR208, ktorý by posunul rýchlosť prenosu až na úroveň 170 MB/s. Tento režim podporuje už aj súčasne dostupná SanDisk Extreme Pro SDXC 1 TB SD karta, samozrejme za predpokladu, že je vložená do zariadenia, ktorá tento režim podporuje tiež.

Otázne tak ešte zostáva, aký typ NAND pamäte Western Digital pri novej karte využíva. Teoreticky by sa mohlo jednať o jeden z prvých produktov postavených na BiCS 9 NAND architektúre, ktorá pridáva do 3D štruktúry flash pamätí ďalšie desiatky vrstiev. Prvé BiCS Flash produkty dorazili na trh v roku 2015 do 48 vrstvami, v roku 2018 ponúkali 96 vrstiev, o dva roky neskôr už 112 vrstiev a v roku 2022 boli tvorené 162 vrstvami. Práve v roku 2025 by sme tak mohli očakávať ďalší podobný skok.

Zdroj | SD Association

Rovnako neznáma zostáva nateraz aj cena, ktorá však bude v prvých mesiacoch seriózne zaujímať aj tak iba spomínaných profesionálov. Bežným spotrebiteľom sa oplatí istú dobu počkať, kým ceny 4 TB SD kariet klesnú na rozumnú úroveň tak, ako sa to už stalo so všetkými kapacitami doteraz. Súčasne dostupná 1 TB verzia bola v úvode dostupná za cenu zhruba 450 eur, dnes už atakuje dolnú hranicu 100 eur.

Teoretické maximum dnešných štandardov pre SD karty, je združením SD Association posunuté už na hranicu 128 TB. Združenie však túto hranicu nastavilo na túto kapacitu iba z dôvodu vtedajšej potreby posunu štandardov a prekreslenia ich hraníc s poistením sa na „pár“ rokov dopredu. Reálne na nich ešte súčasné technológie nie sú pripravené.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.