Reklama

4 dôvody prečo si vybrať notebook v limitovanej edícii Lenovo Ducati 5

Richard Pliešovský
91 %
Už dávno nie je notebook len spoľahlivosti a výdrži pár hodín prevádzky na batériu. Dnes používatelia hľadajú ďalšiu pridanú hodnotu, pretože odlíšiť jeden model od druhého je čoraz ťažšie, čo sa Lenovu Ducati 5 podarilo. Prináša pocit jedinečnosti a aj po dlhšom čase sa vám pri pohľade naň rozbúši srdce.

Výhody

  • Limitovaná edícia
  • Cool dizajn
  • Prijateľná cena

Nevýhody

  • Nekvalitný zvuk
  • K dispozícii len jedna konfigurácia

Lenovo Ducati 5 prišlo v elegantnej krabici, ktorá jasne dávala najavo, že sa vo vnútri nachádza výnimočný model. Prvý, druhý, ba aj tretí pohľad na notebook mi rozbúšil srdce, ako sa na technologického nadšenca patrí. Áno, aj toto je cesta, ako sa dostať k srdcu používateľa!

Pretekárske červené pruhy nie sú len na vrchnej strane notebooku, ale vidieť ich aj po otvorení displeja vo vnútri závesu. Červená farba bola inšpirovaná motocyklom Ducati Panigale.

Po preklopení zariadenia vidieť štylizované otvory pre odvod tepla. Ich návrh bol inšpirovaný výfukmi motocyklov Ducati, ktoré majú šesťuholníkový tvar plástov. Pretekársky pruh pokračuje aj dole a po bokoch. Všetko sa spája a vytvára perfektný dizajn.

Na ľavom boku sa nachádza USB-C port (USB 3.2 Gen 1, PD a DisplayPort), ktorý slúži aj na napájanie, o jeho priebehu informuje viacfarebná LED dióda. Ďalej sa tam nachádza HDMI port, 3,5 mm kombo jack a ďalšia LED dióda (informujúca o zapnutom notebooku a stave batérie).

Na pravej sa nachádzajú dva USB-A porty a slot na klasickú veľkosť SD karty. Jeden USB port je určený aj na napájanie. Nad displejom sa v strede rámika nachádza 1 Mpx 720p webkamera. Nad ňou je mechanický prekrývač, ktorý v prípade potreby (paranoje?) zakryje objektív kamery.

Na pravej strane je nad klávesnicou tlačidlo ON/OFF s integrovaným snímačom odtlačkov prstov. Aj vedľa neho sa nachádza maličká LED dióda. Po oboch bokoch klávesnice sú umiestnené reproduktory.

4 dôvody prečo si vybrať Lenovo Ducati 5

1. Výborný displej

Ako majiteľ počítačov s lesklým displejom slepo závidím tým modelom, ktoré sú vybavené matným povrchom. Lenovo Ducati 5 má práve taký a ja som si ho skutočne užíval.

Ako vidieť na obrázkoch, naozaj môžete používať notebook i počas slnečných letných dní. Ak si k tomu prirátate dlhú výdrž na jedno nabitie a až 1 TB SSD úložisko, máte stále so sebou perfektného pomocníka na prácu alebo zábavu.

2. Klávesnica

Hodnotenie klávesnice je sčasti subjektívna záležitosť, nie každému vyhovuje jeden typ. Mne sa na klávesnici písalo veľmi dobre. Nemá extrémne nízky zdvih, ale ani príliš vysoký. Opäť, ak to porovnávam s MacBookom Pro, víťazí Ducati 5.

Kto veľa píše, istotne príde na chuť tejto klávesnici. Klávesy sú podsvietené, takže pracovať môžete aj v horších svetelných podmienkach.

Okrem perfektného zdvihu som si pochvaľoval jej mechanickú odozvu. Jednoducho povedané, človek vie, že píše, vie kedy stláča tlačidlá.

Klávesnica je slovenská QWERTY, ja ako stará škola používam práve takéto rozloženie. Milovníci QWERTZ majú hneď vedľa Y veľké a neprehliadnuteľné Z, takže si myslím, že spokojné budú oba nezmieriteľné tábory.

Pozrite si

Lenovo ThinkPad E15 – cenovo dostupný biznismen stvorený na home-office

3. Premium Care a 200 € zľava

Spolu s notebookom získajú jeho majitelia trojročnú záruku Premium Care v dĺžke 3 roky bez príplatku. Výhodou záruky je bezplatná pomoc na špeciálnej infolinke. Súčasťou je dokonca servis u vás doma a rýchla oprava. Nechýba podpora pre hardvér, softvér a preventívnu kontrolu stavu počítača.

Jedným z ďalších dotykov legendárneho Ducati je zvuk systému BIOS, ktorý je zhodný so zvukom pretekárov MotoGP.

Zákazníci môžu získať zľavu 200 eur, ktorú dostanú na notebook od zastúpenia Ducati. Ak ste ich zákazníkom, určite sa na túto zľavu a možnosti jej získania opýtajte. Budete milo prekvapení, aké je to jednoduché. Notebook vás potom vyjde na veľmi príjemných 899 eur.

4. Limitka s pridanou hodnotou

Spotrebná elektronika nie je komodita, ktorá časom získava na hodnote, práve naopak. Troj, štvorročný notebook predáte za zlomkovú sumu toho, čo ste zaň pôvodne zaplatili. Samozrejme, nájdu sa výnimky.

Jednou z nich je vlastniť počítač, ktorého sa vyrobilo len 10 000 kusov. Spolu s certifikátom a perfektným puzdrom pomôže zachovať jeho hodnotu dlhý čas po jeho kúpe. Aj toto je dobrý dôvod, prečo si zadovážiť práve tento model a nie iný.

Ako sa mi žilo s Ducati 5?

Notebook má slúžiť jeho majiteľovi pri všetkých možnostiach úkonoch, ktoré ponúka výpočtová technika. V dnešnej dobe dochádza k nepeknému javu, keď sa z týchto zariadení vytrácajú porty. Zrejme najväčším „priekopníkom“ je Apple a jeho model MacBook 12, kde mal používateľ k dispozícii jeden (!) port typu USB-C. Druhý slúžil na napájanie zariadenia. Skúste z takéhoto kúsku napríklad prehrávať film z externého disku na televízor.

Našťastie, Lenovo Ducati 5, napriek svojmu športovému duchu, ponúka pomerne slušnú konektivitu, aká sa už v dnešnej dobe pri tomto type často nevidí.

Miernu výčitku mám voči portu na SD karty. Jeho konštrukcia neumožňuje hlbšie zasunutie pamäťovej karty. Z tela zariadenia trčí zhruba polovica, čo si koleduje o jej zachytenie, vďaka čomu môžete buď zhodiť Lenovo Ducati 5, alebo zlomiť kartu.

Príjemne ma prekvapovali svižné reakcie zariadenia, ktoré boli evidentne rýchlejšie, ako na mojom MacBooku Pro. Napríklad pripojenie/odpojenie externého HDD. Ak by som nebral do úvahy odlišné operačné systémy, bol by som presvedčený, že výkonnejšie je Ducati. Papierovo je to presne naopak a tak musím zložiť klobúk pred týmto pretekárom.

Výrobca udáva 12-hodinovú výdrž na jedno nabitie. Mne sa podarilo dosiahnuť priemerne o 90 minút menej, ale aj tak je to veľmi slušná hodnota, ktorá vám zaručí, že sa na Ducati môžete spoľahnúť celé hodiny mimo civilizácie s elektrickou zásuvkou.

Moje veľké sklamanie nastalo pri počúvaní hudby. Zabudované reproduktory s podporou Dolby Audio majú výkon 2x 2 watty. Keď som si na nich chcel vypočuť svoje obľúbené piesne, bol som nepríjemne zaskočený ich nízkou kvalitou. Pri filmoch/podcastoch a videách z YouTube to nie je až tak počuteľné, ale Lenovo Ducati 5 hudbu naozaj nedokáže sprostredkovať ani v priemernej kvalite.

Verdikt

S pokojným svedomím vám môžem tento model odporučiť. Zaplatíte zaň síce o niečo viac, ako stoja podobné konfigurácie, ale tie nie sú Ducati. Navyše, ak ste trochu šikovní, dokážete si uplatniť zľavu 200 eur a vtedy je už cena za túto mašinku naozaj výhodná.

Ak v tejto dobe uvažujete nad výkonným, no pekným a neopozeraným notebookom s OS Windows, skúste vziať do úvahy aj tento model. Verte mi, že ani po niekoľkých rokoch nebudete toto rozhodnutie ľutovať.

Aj preto si novinka od nás zaslúži ocenenie Tip redakcie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.