360 Reality Audio od Sony má vniesť priestor do hudobného zážitku

ZDROJ | Sony

Sony chce hudobným fanúšikom ponúknuť nový zážitok z počúvania hudby pomocou 360 Reality Audio. Riešenie spoločnosť predstavila na CES 2019, už túto jeseň má byť dostupná používateľom.

360 Reality Audio je technológia, ktorá má poskytnúť veľmi živý a skutočne priestorový zvuk. Služba odštartuje s tisíc skladbami a bude dostupná cez Tidal, tu sa spustí už 28. októbra, Amazon Music HD, Deezer alebo pomerne neznámu nugs.net. Službu nájdete v aplikáciách streamovacích služieb ako na Android zariadeniach, tak na tých s iOS.

ZDROJ | Sony

Reportér z magazínu engadget.com píše, že po tom, čo službu na CES 2019 vyskúšal, ostal absolútne ohromený. Pri počúvaní vedel presne určiť, kde v priestore okolo neho sa nachádzali hudobníci. Na druhej strane, ale pripomína, že záujem o vysokokvalitné hudobné formáty upadá v prospech streamovania. Pýtal sa preto spoločnosti Sony, ako sa k tomuto fenoménu stavajú. Spoločnosť má v pláne 360 Reality Audio aj vo vysokokvalitných formátoch, začnú však s tými na streamovanie. Engadget.com sa konkrétnu špecifikáciu nepodarilo získať.

Pozrite siSony k 40. výročiu reinkarnoval Walkman

Na rovinu treba priznať, že 1 000 skladieb je v dnešnej dobe skôr testovacia vzorka. Sony však avizovalo, že ďalšie skladby pribudnú počas roku 2020. Mali by byť z vydavateľstiev Sony, Warner a Universal. Dobrou správou je, že existuje spolupráca s LiveNation, ktorá poskytla 100 koncertov na spracovanie do 360 Reality Audio.

ZDROJ | Sony

Spoločnosť Sony uviedla, že na používanie ich novej služby nebude treba špeciálne slúchadlá. 360 Reality Audio teda môžete používať na akýchkoľvek slúchadlách. Ak vyberiete tie od Sony, získate možnosť vytvoriť si absolútne personalizovaný zvukový profil na základe zosnímania vašich uší pomocou aplikácie Sony | Headphones Connect. Podobnú technológiu sme vám už predstavili v článku o Creative. 

Pozrite siSuper X-Fi vám ponúkne holografický zvuk presne na mieru

V prípade, že si budete chcieť vychutnať priestorový zvuk na reproduktoroch, budete ich potrebovať viac a špeciálny dekóder od Sony. Prípadne sa môžete rozhodnúť pre Echo Studio od Amazon alebo Chromecast od Google. Je však otázne, či tieto riešenia nepoznačia výsledný zvuk, keď počúvanie cez reproduktory si vyžaduje dekóder.

ZDROJ | Sony

Novinka od Sony si rozumie s otvoreným štandardom MPEG-H 3D Audio. Sony spolupracovali so spoločnosťou Fraunhofer IIS, ktorá vyvíjala Ambeo 3D pre Sennheiser.

ZdrojSONY,engadget.com,sony.net

Komentáre k článku