Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Super X-Fi vám ponúkne holografický zvuk presne na mieru

Super X-Fi vám ponúkne holografický zvuk presne na mieru
Juraj Recký
Super X-Fi vám ponúkne holografický zvuk presne na mieru

Technológia spoločnosti Creative, Super X-Fi, ponúka personalizovaný holografický zvuk do akýchkoľvek slúchadiel. Stačí si aplikáciou zosnímať tvar uší a hlavy.

Pozrite si

Vyskúšali sme Creative SXFI Air s technológiou Super X-Fi

Holografický zvuk podľa Creative znamená vnímať hudbu tak, akoby ste zvuk počúvali zo systému reproduktorov v profesionálnom štúdiu. Mali by ste cítiť pôvodnú hĺbku, detaily, realitu zvuku a mať možnosť sa do toho, čo počujete, ponoriť. V skratke priestorový zážitok zo zvuku, ktorý poznáte napríklad z kina, avšak pomocou bežných slúchadiel.

V čom je technológia odlišná od bežného počúvania zvukov a hudby? Slúchadlá tradične vysielajú zvuk z dvoch ušníc, teda sa šíri z konkrétnych dvoch bodov, a je mierený priamo do uší. Vytvára sa tým stav, ktorý v Creative pomenovali klaustrofóbna zvuková scéna. V ľudskejšej reči to znamená, že zvuk nemá priestorový charakter. Technológia Super X-Fi vychádza z toho, že zvuk nepočúvame len ušami, ale celou hlavou. A teda ho vieme prirodzene vnímať priestorovo.

Vývojárí sa zamerali aj na ďalší podstatný detail. Tým, že sme každý jedinečný, máme prirodzene aj iný tvar hlavy, v dôsledku čoho každý jeden človek vníma zvuk inak. Preto si technológia zakladá na tom, že ide o personalizovaný zvuk, teda prispôsobený priamo vášmu telu, tak aby ste ho vnímali čo najprirodzenejšie.

Personalizovaný hudobný profil získate jednoducho. Stačí si stiahnuť aplikáciu SXFI, v ktorej si odfotgrafujete ľavé ucho, tvár a práve ucho. Aplikácia automaticky vykoná proces mapovania uší a hlavy, čím získa potrebné informácie pre algoritmy, ktoré vytvoria zvukový profil. Proces prebieha na cloudoch spoločnosti, nie v aplikácii, teda musíte byť online.

Vytvorenie profilu trvá pár minút. Keď sa vám stiahne do aplikácie, následne stačí vybrať model slúchadiel, ponuka je bohatá naprieč všetkými známymi značkami, aplikácia nepracuje len s tými od Creative.

Pozrite si

Nový tablet Creative: Neprehnali to so špecifikáciami?

My sme mali možnosť vyskúšať personalizovaný zvukový profil pomocou SXFI AMP, do ktorého sme potrebné informácie z mobilu nahrali pomocou USB-C, a následne sme ho použili ako medzičlánok v spojení notebook a slúchadla. V tomto hardvéri sa skrýva UltraDSP čip vyvinutý špeciálne pre Super X-Fi. Podľa výrobcu má 5-krát väčší výkon ako najvýkonnejší čip od Creative Sound Blaster a zároveň má polovičnú spotrebu energie.

Integrovaný čip obsahuje veľkú vyrovnávaciu pamäť na dekódovanie a spracovanie do 8 kanálov s rozlíšením 24-bitového 96kHZ zvuku súčasne. Integrovaná je tiež DAC pre audiofilov. Čip je možné inštaloval ako do slúchadiel, tak do set-top boxov alebo televízorov.

Pozrite si

Vyhrajte svietiaci Bluetooth reproduktor Creative Halo

Demo, ktorým sme si na prezentácii prešli, nám ako prvé prezentovalo vnímanie zvuku v priestore vďaka vytvorenému profilu. Prezentácia bola hovoreným slovom a v podstate nešlo o nič revolučné. Hlas nám oznámil, kde sa okolo nás práve nachádza. Toto priestorové vnímanie fungovalo dobre.

Nasledovali zvukové ukážky z filmov a skladieb, ktoré mali demonštrovať silu detailov, opäť priestorové vnímanie zvuku a jeho atmosféru. Z tohto prvého kontaktu môžeme povedať, že zvuk sa naozaj zmenil k lepšiemu. Prekvapilo nás, ako dokáže Super X-Fi pracovať s bežnými skladbami z YouTube, no najmä tranformácia mono zvuku skladby od Ella Fitzgerald.

Pozrite si

Creative Pebble ponúknu veľa muziky za slušné peniaze

Čo nás však prekvapilo najviac boli rozdiely medzi personalizovanými profilmi. Zatiaľ čo ja som mal veľmi vyrovnaný a ucelený zvuk, kolega mal výrazne vytiahnuté basy a zvuk bol v akomsi párty móde.

Ako sme sa dozvedeli, SXFI AMP bude dostupný len na stránke výrobcu. Na Slovensku sa budú predávať slúchadla so zabudovaným UltraDSP čipom pre Super X-Fi, konkrétne modely SXFI AIR a SXFI AIR C.