Reklama

350 eur na notebook pre žiaka je tu ešte pár dní. Vybrali sme 4 modely za vás

Zdroj | Juan Hilario / Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Juan Hilario / Unsplash
Zdroj | Juan Hilario / Unsplash

Projekt Digitálny žiak, prostredníctvom ktorého je možné získať dotáciu vo výške 350 eur na nákup nového notebooku či tabletu, do začiatku septembra využilo 144-tisíc žiakov.

Štát napokon nevynechá ani žiakov prvých ročníkov stredných škôl, ktorí ešte len teraz nastúpili do kvinty a tak pôvodný termín podania žiadosti nemohli stihnúť. Treba sa však poponáhľať, registrácia je otvorená už iba do 30.9.2023.

Minimálne parametre zariadenia, na ktoré je možné dotáciu aplikovať, sa od spustenia projektu nezmenili. Aj naďalej platí, že príspevok možno získať pri kúpe notebooku, ale aj tabletu a teoreticky aj stolného počítača. Z hľadiska praktickosti a všestrannosti sme sa však tentokrát rozhodli dať prednosť notebookom, ktoré sú dobre prenosné a zároveň podporujú všetky programy, ktoré by študent mohol chcieť používať.

Obsah pokračuje pod reklamou

Namiesto štyroch hardvérovo veľmi podobných modelov sme sa do nášho stručného zoznamu naopak rozhodli zaradiť z každého rožku trošku – cenovo najdostupnejšiu možnosť, zlatú strednú cestu, trhač asfaltu a alternatívu, ktorú sa oplatí mať v merku.

Dell Vostro 15-3515

350 € (-350 €) Porovnať ceny
Zdroj | Dell

Začnime hneď z „vostra“ a to notebookom určeným pre tých rodičov a žiakov, ktorí zaň už nad rámec dotácie nechcú nič viac doplácať. Do ceny 350 € sa Dell Vostro 15-3515 zmestí v konfigurácii s 15,6″ Full HD obrazovkou, procesorom AMD Ryzen 3 3250U, operačnou pamäťou 8 GB RAM a 256 GB SDD úložiskom, na ktorom mu beží OS Windows 10 Pro EDU.

Od tejto konfigurácie samozrejme netreba očakávať, že sa výkonom vyrovná násobne drahším kúskom a že si teda napr. poradí s náročnejšími programami či dokonca hrami. Štandardné úlohy, prezentácie, tabuľky a prehliadanie internetu však zaručene zvládne a tak je pre začínajúceho študenta, ktorý na počítač nebude mať vyššie nároky, ideálnou voľbou.

Lenovo V15 G3 (82TT004NCK)

525 € (-350 €) Porovnať ceny
Zdroj | Lenovo

Séria V od Lenovo je ladená na dosiahnutie čo najlepšieho pomeru cena/výkon a zdá sa, že tento model je presnou trefou do čierneho. Pod čiernym povrchom má totiž vo vybranej konfigurácii uložený schopný procesor Intel Core i5 1235U, ktorému sekunduje 8 GB RAM a integrovaná grafika Intel Iris Xe Graphics.

Notebook váži iba 1,7 kilogramu a to aj napriek tomu, že má disponovať konštrukciou odolnou voči pádom, nárazom, extrémnym teplotám a vibráciám. Jeho 15,6″ Full HD obrazovka poteší tenkými rámčekmi a antireflexným povrchom, zvyšok hardvéru zas objemnejším SSD diskom s kapacitou 512 GB, na ktorom Vám popri Windows 11 Home zostane viac miesta na vlastné dáta.

ASUS TUF Gaming F15

999 € (-350 €) Porovnať ceny
Zdroj | ASUS

Herný notebook v zozname notebookov pre študentov? Iste, nebudeme sa tváriť, že mnoho študentov si s kúpou nového notebooku nerobí nádeje, že si na ňom aj niečo nezahrá. V tomto prípade sme však ASUS TUF Gaming F15 do nášho zoznamu zaradili z celkom iného dôvodu.

Študenti prvého ročníka stredných škôl, ktorí môžu dotáciu využiť, sa už na špecializovaných stredných školách môžu po prvý krát stretnúť aj do zadaniami, na ktoré im základný kancelársky výkon nemusí stačiť, najmä pokiaľ pôjde o strih videa, úpravu fotografií alebo prácu s 3D grafikou.

Ak aj váš stredoškolák na takúto školu nemieri, možno sa bude chcieť pustiť do samoštúdia niektorého z týchto užitočných zručností doma a tak dostupný výkon, ktorý si cez víkend môže zobrať aj ku starým rodičom, kamarátom alebo na chatu, určite ocení a to aj na nejaký ten rok dopredu. V tomto prípade je konkrétne reč o procesore Intel Core i5 11400H, grafickej karte NVIDIA GeForce RTX 3050 a až 1 TB SSD disku, popričom sa je treba zmieriť iba s vyššou cenovkou a hmotnosťou 2,3 kilogramu.

Macbook Air 13″ M1

969 € (-350 €) Porovnať ceny
Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Apple

Počítače od Apple boli kedysi považované za zbytočný luxus, no v posledných rokoch sa z nich naopak stáva celkom rozumná kúpa. To druhé platí pre študentov, ktorí potrebujú mať v batohu čo najľahší notebook, ktorý ich však nesklame výkonom a ideálne je možno vhodný aj na učenie sa programovania pre iOS, macOS či dokonca visionOS, ktorý môže pre študentov poskytovať obrovské príležitosti v IT.

Macbook Air s procesorom M1 je aj po troch rokoch od vydania stále mimoriadne praktický a šikovný počítač, ktorý vám pri hmotnosti 1,25 kilogramu poskytne až 18 hodín papierovej výdrže na batériu. Obávať sa nemusíte ani kompatibility programov. Microsoft Office na macOS beží v plnohodnotnej podobe a podobne sú na tom aj ostatné bežné programy, či už od Adobe, Autodesk, Unity a mnohých ďalších.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.