Reklama

Študenti už môžu žiadať o 350 eur na nákup notebooku a tabletu. Ako a kde?

Zdroj | Unsplash/ Getty Images
Stanislav Vinc
Zdroj | Unsplash/ Getty Images
Zdroj | Unsplash/ Getty Images

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) oznámilo novú schému podpory pre rodiny so školopovinnými deťmi. Vybraným skupinám žiakov základných a stredných štôl poskytne jednorazový digitálny príspevok vo výške 350 eur na nákup notebooku alebo tabletu s klávesnicou.

Projekt Digitálny žiak je už aktuálne online, registrácia doň prebieha plne digitálne a k dispozícii je už aj podrobný postup, ako možno v prípade splnenia podmienok tento príspevok získať.

Štyri skupiny žiakov

Obsah pokračuje pod reklamou

Príspevok štátu na nákup notebooku alebo tabletu vhodného na digitálne štúdium je určený primárne pre sociálne skupiny obyvateľstva v hmotnej núdzi, resp. domácnosti s nízkymi a podpriemernými príjmami, ako aj pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Aktuálne však o príspevok môžu požiadať aj študenti prvého ročníka stredných škôl.

O príspevok môžu požiadať:

 • žiaci prvého ročníka stredných škôl (pre školský rok 2022/2023)
 • žiaci, ktorí sú členmi domácnosti v hmotnej núdzi (príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima)
 • žiaci, ktorí majú vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie o tom, že ich špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú z ich vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí
 • žiaci, ktorí sú členmi domácností, ktoré neprekračujú 60% mediánu príjmu (na základe potvrdenia o výške príjmu, resp. doklad o nevykonávaní zárobkovej činnosti, napr. potvrdenie o nezamestnanej osobe)

Online registrácia, pár dní schvaľovania

Študenti spadajúci do niektorej z vyššie menovaných skupín, sa už aktuálne môžu zaregistrovať na portáli digitalnyziak.sk, kde je potrebné vyplniť údaje o študentovi a minimálne zákonnom zástupcovi. Overenie týchto údajov a spracovanie žiadosti môže podľa ministerstva trvať aj niekoľko dní.

O úspešnom overení bude žiaka informovať správa, po ktorej si je následne na tom istom portáli možné vybrať, v ktorom zo zmluvných predajných miest v okolí si je možné príspevok uplatniť. Výber konkrétneho zariadenia z ponuky je na žiakovi, resp. na ňom a jeho zákonnom zástupcovi. Samotný nákup zariadenia v partnerskej predajni však musí vykonať už samotný zákonný zástupca.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov sa študenti a rodičia môžu obrátiť aj na oficiálne call centrum na telefónnom čísle 02/32 28 44 66.

Minimálne parametre zariadenia

Keďže zariadenia majú slúžiť na vzdelávanie, musia spĺňať určité štandardy zabezpečené ich parametreami. Tie ministerstvo špecifikuje v detailnejšie rozpísaných otázkach a odpovediach.

Zariadenie teda musí mať:

 • displej s minimálnym rozlíšením 1366 x 768 pixelov,
 • minimálne jeden fyzický port pre pripojenie periférií,
 • fyzickú slovenskú klávesnicu ako súčasť zariadenia alebo pripojiteľnú fyzickými portami zariadenia, alebo bezdrôtovú klávesnicu,
 • funkcia ovládania kurzora, vstavané alebo pripojiteľné fyzickými portami zariadenia alebo bezdrôtovo (myš, dotykový displej, touchpad a pod.),
 • zabudovanú kameru, reproduktory a mikrofón,
 • funkcionalitu pripojenia na Wi-Fi,
 • rozhranie pre možnosť pripojenia k mobilným dátovým službám – napríklad zabudovaný SIM slot alebo možnosť pripojenia modemu pre 4G sieť,
 • zariadenie musí mať nainštalovaný užívateľsky jednoduchý operačný systém – jeho najnovšiu verziu, prípadne verziu, ktorá umožňuje aktualizáciu na novšie verzie, je možné ďalej doinštalovať balík kancelárskeho programového vybavenia (software) lokalizovaného do slovenčiny a používaného v školskom prostredí na Slovensku, antivírusový software, a je tiež kompatibilné s prostredím a aplikáciami využívanými v školskom prostredí – najmä Edunet a pod.
 • zariadenie musí byť nové (vyrobené v roku 2022 a neskôr), má minimálne dvojročnú záruku a garantovanú plnú podporu výrobcu minimálne na tri roky (na hardware a aj software vybavenie)
 • zariadenie musí mať možnosť pripojenia k široko podporovanej online distribučnej platforme voľných a platených aplikácií (vrátane aplikácií ako viki.iedu.sk, Edupage a Slovensko.sk) a ich plnohodnotného používania

Návody, vzdelávacie materiály a programy

Portál digitalnyziak.sk nemá plniť iba úlohu registračného bodu pre študentov, ale aj vzdelávacieho portálu v oblasti digitálnych zručností. Po úspešnom uplatnení príspevku ministerstvo študentov nabáda k tomu, aby sa na portál pravidelne vracali a využívali na ňom aj návody a vzdelávacie materiály, či sledovali udalosti, ktoré môžu prebiehať v komunitných centrách v ich okolí.

Ministerstvo si od notebookov a tabletov sľubuje zlepšenie študijných výsledkov, ktoré sa po dvoch rokoch dištančnej výučby zhoršili. „Súčasní prváci na stredných odborných školách a štvorročných gymnáziách dosahujú slabšie študijné výsledky, čo ukázali výsledky Monitoru 9 aj IT Fitness Testu. Sú to žiaci, ktorí sa dva roky učili dištančne, čo sa odrazilo na ich výsledkoch aj na úrovni ich digitálnych zručností,“ uvádza ministerstvo v tlačovej správe. „Študenti na odborných školách tiež väčšinou potrebujú výkonnejší počítač, ktorý zvládne aj náročnejšie špeciálne programy a digitálny príspevok bude preto pre nich veľkou pomocou.“

Obsah pokračuje pod reklamou

Príspevok má byť študentom prvých ročníkov stredných škôl doručený ešte v tomto školskom roku, pričom využiť by ho eventuálne mohlo až 152 000 žiakov. Na projekt je alokovaných 65,4 milióna eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra z prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť, ktorú má na starosti MIRRI SR a slúži na digitalizáciu Slovenska.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.