Reklama

3 jednoduché tipy na šetrenie energií pri kúrení

Zdroj | Josh Appel/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Josh Appel/Unsplash
Zdroj | Josh Appel/Unsplash

Vykurovacia sezóna začína, čo znamená, že sa treba pripraviť na zvýšené výdavky. Každého preto určite poteší, ak sa dajú minimalizovať bez toho, aby utrpel komfort bývania.

Mnohí z nás si neuvedomujú, akú dôležitú úlohu a vplyv na kúrenie má správne vetranie a vlhkosť vzduchu. S pomocou smart zariadení to nie je až také náročné mať všetko pod kontrolou.

Najrýchlejší spôsob, ako ušetríte na kúrení je, že budete menej kúriť. Okrem toho, nie je zdravé, mať doma 23 °C. Nič sa nestane, ak znížite teplotu o jeden stupeň, hlavne ak náklady na kúrenie klesnú o 6 až 8 %. Treba si však uvedomiť, že keď budete kúriť málo, pomôžete vzniku plesní. Nesmieme zabúdať ani na suchý vzduch, ktorý je jasným nebezpečenstvom pre naše zdravie.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Ideálna vlhkosť vzduchu

Tepelnú pohodu pociťujeme pri správnej kombinácií vlhkosti a teploty vzduchu. Môže to byť pri 23 °C a 30 % vlhkosti, ale aj 21 °C a 60 % vlhkosti. Rozdiel je očividný. Zapamätajte si, že ideálna vlhkosť vzduchu je v rozmedzí 45 až 60 %, pričom vlhkosť nad 60 % môže byť zdraviu nebezpečná, urýchľuje totiž vznik plesní, ak je zároveň teplota pod 15 °C.

Vlhkosť vzduchu nám ukáže vlhkomer. Ten si dokážete kúpiť prakticky v každom obchode. Na trhu sú aj smart vlhkomery, často sú súčasťou gadgetu, ktorý okrem vlhkosti meria aj teplo a čistotu vzduchu.

Šikovným pomocníkom pre tých, ktorí využívajú smart domácnosť na platforme HomeKit je Eve Weather. Kompaktná meteostanica vám umožní mať prehľad o vonkajšej teplote, vlhkosti vzduchu a tlaku. Pripája sa priamo k iPhonu či iPadu cez Wi-Fi, resp. Bluetooth.

V prípade, že sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

Komplexný prehľad o mikroklíme vášho domova ponúka stanica Healthy Home Coach značky Netatmo. Cez Wi-fi posiela údaje do aplikácie. Vďaka nej máte prehľad nielen o teplote a vlhkosti vzduchu, ale aj hluku, či znečistení. Všetky dáta môžete z histórie spätne vyvolať a analyzovať. Štyri veľmi presné senzory spracovávajú informácie v reálnom čase. Ľahko tak zistíte, kedy zapnúť zvlhčovač pre lepšie dýchanie, alebo si vyvetrať, ak hodnoty znečistenia vzduchu prekročia únosnú hranicu.

V prípade, že sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

Pozrite si

Apple HomePod mini je najlacnejšie plnohodnotné domáce centrum

Ak chcete spojiť príjemné s užitočným, možno je pre vás ideálny tento nezvyčajný tip. Apple HomePod Mini totiž slúži nielen ako skvelý inteligentný reproduktor s hlasovým ovládaním Siri, ale natívne podporuje meranie teploty a vlhkosti vzduchu. Namerané hodnoty si viete pozrieť na akomkoľvek zariadení od Apple.

Obsah pokračuje pod reklamou

V prípade, že sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

2.

Suchý vzduch

Ako sme spomínali v úvode, suchý vzduch môže spôsobovať zdravotné problémy. Mnohí sa obávajú vykurovacej sezóny, čakajú totiž na nich totiž problémy ako je bolesť v krku, podráždenie sliznice, pálenie očí, svrbenie kože a v neposlednej miere suché, resp. popraskané pery. Páchateľ je známy, ide o suchý vzduch a príliš nízku vlhkosť.

Suchý vzduch spôsobuje viacero činiteľov. Vzniká pri vykurovaní, najmä v chladnom období. Studený vzduch obsahuje zvyčajne menej vlhkosti, pretože dokáže na rozdiel od teplého vzduchu absorbovať menej vody. Čo sa stane, ak v zime otvoríte okno? Do interiéru začne prúdiť studený vzduch, ktorý sa ohreje a zníži sa relatívna vlhkosť vzduchu. Dôsledkom je to, že vzduch máte v izbe suchší a suchší. Ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na suchý vzduch sú klimatizácia a kachľové kúrenie.

Vlhkosť vzduchu si viete korigovať. Ak hodnoty nie sú kritické, postačia vám zelené rastliny. Ešte lepšia je izbová fontána s cirkuláciou vody, alebo pasívne výparníky. Ideálnym riešením sa javia zvlhčovače a práčky vzduchu.

Inteligentná čistička vzduchu Tesla Smart Air Purifier Pro je ideálna do miestností okolo 25 m². Poradí si aj s baktériami, vírusmi, či zápachmi z kuchyne. Automatické senzory monitorujú vzduch v miestnosti, systém následne upraví svoj výkon podľa vášho individuálneho nastavenia, alebo zvolí automatický režim.

UV lampa eliminuje zdravie ohrozujúce toxické látky ako benzén alebo formaldehyd, súčasne zlikviduje aj baktérie a vírusy. Čistička má tri druhy filtrov – umývateľný predfilter pre väčšie častice, HEPA filter zabraňujúci šíreniu alergénov a uhlíkový filter, ktorý sa postará o zápachy a plyny.

V prípade, že sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

Stadler Form George ponúka ojedinelú kombináciu 2 v 1, zvlhčuje a čistí vzduch. Rotujúce disky dôkladne odstránia zo vzduchu aj tie najmenšie častice – peľ, jemný prach aj zvieracie chlpy. Navyše, vďaka technológii Adaptive Humidity zvlhčuje veľmi účinne, no úsporne a potichu. Automaticky prispôsobí svoj výkon, aby zabezpečil ideálnu vlhkosť a zároveň čistý vzduchu v miestnostiach až do 60 m2.

V prípade, že sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

Obsah pokračuje pod reklamou
3.

Smart termostaty

Veľmi dobrú prácu odvedú aj termostaty a smart termostatické hlavice. Inštalácia smart termostatov je pritom veľmi jednoduchá, nasadíte ich namiesto klasických, ktoré máte na každom radiátore v domácnosti. Výhody smart termostatických hlavíc sú zrejmé. Prinášajú komfort a presné nastavenie podľa aktuálneho využitia konkrétnych miestností.

Smart funkcie pomôžu pri zabudnutom otvorenom okne, kedy teplo a vaše peniaze letia do vzduchu. Ovládanie prebieha pomocou aplikácie na vašom zariadení, kde si môžete nastaviť dlhodobé plány vykurovania a automaticky prispôsobiť teplotu vašim požiadavkám.

Netatmo Smart Radiator Valves je dobrým riešením pre naštartovanie smart vykurovania vo vašej domácnosti. Set obsahuje inteligentné radiátorové hlavice, ktoré umožňujú individuálne nastaviť a regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach, čo prináša pohodlie a najmä úsporu energie.

Systém je kompatibilný so systémom Netatmo Smart Thermostat, čo umožňuje centrálne riadiť a monitorovať teplotu v domácnosti pomocou aplikácie. S týmito hlavicami môžete jednoducho nastavovať teplotu pre jednotlivé miestnosti podľa vašich preferencií a potrieb. Takto jednoducho dosiahnete optimálne vykurovanie a pohodlné prostredie v celej domácnosti.

V prípade, že sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

Smart termostat Tesla pomôže efektívne riadiť spotrebu. Vďaka inteligentným funkciám a ovládaniu pomocou Wi-Fi znížite účty za vykurovanie. Hlavica dokáže detekovať otvorené okná a reagovať tak znížením teploty. Vďaka bezdrôtovému pripojeniu zase môžete prakticky odkiaľkoľvek regulovať teplotu.

V prípade, že sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

Smart termostatická hlavica TP-Link Kasa KE100 vám ušetrí starosti i náklady počas vykurovacej sezóny. Umiestňuje sa priamo na radiátor a otvára alebo uzatvára ventil podľa pokynov užívateľa. Túto funkciu je potom možné ovládať vzdialene prostredníctvom aplikácie Kasa Smart v smartfóne, preto hlavica prináša výrazne väčší komfort. Nechýba podpora asistentov Google Home a Amazon Alexa.

Obsah pokračuje pod reklamou

V prípade, že sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

Zdroj | Jayson Hinrichsen//Unsplash

Z ďalších možností, ako ušetriť na kúrení môžeme spomenúť tieto triky:

  • nechajte slnko zohriať veci;
  • zatvorte nepoužívané miestnosti.
  • varte alebo pečte doma, takto si zohrejete interiér;
  • používajte termostat;
  • uistite sa, že sú dvere a okná pevne zatvorené.
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.