Reklama

3 appky, s ktorými upravíte videá z dovolenky hneď v mobile

Dominik Fúsek

Na dovolenke sa vám zíde množstvo aplikácií: správca spotreby, kurzový lístok, hi-tech prekladač… Ďalších niekoľko mesiacov by sme mohli písať o aplikáciách, ktoré využijete po návrate domov. Jednou z kategórií sú editory videa. Videá je samozrejme podstatne pohodlnejšie strihať a editovať na poriadnom počítači (pokiaľ máte výkonný desktop, bude to tiež niekoľkonásobne rýchlejšie), ale ak z akéhokoľvek dôvodu chcete alebo musíte upravovať priamo v smartfóne/tablete, stále to nebude také zlé.

AndroVid

Základom editácie v mobile zostáva strihanie, je tu však viacero ďalších možností. Môžete pridávať prechody, zaznamenávať snímky z videa, extrahovať zvuk vo formáte MP3, pridať hudbu (platená funkcia), pridávať efekty (väčšina je bezplatná), konvertovať video do iných formátov (s prispôsobením rozlíšenia, kvality a s pridaním hudby, opäť ide o platenú funkciu), prípadne celé video otočiť (ak sa pri nahrávaní stane, že akcelerometer zle vyhodnotí polohu – opäť platená funkcia). Rozhranie aplikácie je príjemné, čas napr. pri strihaní si môžete nastaviť veľmi presne, nechýba priblíženie. Bez platenia je síce aplikácia dosť obmedzená, ale stojí za vyskúšanie. Na testovacom prístroji sa žiaľ stávalo, že po zhasnutí obrazovky prístroj zamrzol.

AndroVid

AndroVidAndroVid Pro

Hodnotenie: 7/10

Veľkosť: 11 MB

Cena: 1,99 €

 

VidTrim

V bezplatnej verzii tiež pomerne obmedzená appka, zdarma však zvláda určité špecifické funkcie. Výpis videí si môžete usporadúvať podľa veľkosti, dĺžky, dátumu a názvu. Ak by bol zoznam aj tak príliš neprehľadný, môžete video vybrať ručne cez iné programy, napríklad Galériu. V zozname vidíte malú ukážku, názov, dĺžku, veľkosť a formát videa. Keď už si jedno vyberiete, pribudnú pokročilejšie údaje ako rozlíšenie, dátový tok, snímkovacia frekvencia a podobne. Hore sa ukazuje slideshow prehľad videa. A konečne sa dostávame k možnostiam programu. Prvou je samozrejme strihanie, a to úplne neobmedzené. Ďalej môžete video previesť do inej kvality a rozlíšenia, pričom môžete súčasne vymeniť zvukovú stopu. Logicky sa samozrejme oplatí iba prevod do nižšej kvality za účelom zmenšenia objemu (napr. pri zdieľaní cez internet). Keď už hovoríme o zvukovej stope, celú alebo len jej časť si môžete z videa vytiahnuť v MP3 formáte. Takisto môžete extrahovať aj ľubovoľnú snímku, pričom nechýba užitočný a presný nástroj, s ktorým ju trafíte dokonale presne. Poslednou zaujímavou možnosťou je pridanie jedného z 11 obrazových efektov do videa. Táto je žiaľ už obmedzená – bezplatná aplikácia pridáva jasne viditeľný vodoznak. Ten odstraňuje platená verzia, rovnako ako reklamy. Program nám celý čas fungoval spoľahlivo.

VidTrim

VidTrimVidTrim Pro

Hodnotenie: 8/10

Veľkosť: 26 MB

Cena: 2,88 €

 

VideoPad

Najkomplexnejšia z týchto troch aplikácií je nám známa aj v počítačovej verzii. V Android verzii ponúka prekvapivé množstvo z funkcií „veľkej“ Windows verzie. Strihanie je úplnou samozrejmosťou, videoklipy však konečne môžete aj spájať a dokonca prekrývať. Hranice si nastavíte s presnosťou na desatiny sekundy. Medzi videá môžete pridávať niekoľko prechodov, na ne zas aplikovať obrazové efekty. Poriadne sa môžete vyhrať aj so zvukom. Nielen pridať hudbu či ľubovoľnú ďalšiu zvukovú stopu, ale aj manipulovať s hlasitosťou (a to nielen globálne, ale v ľubovoľne počas trvania videa/zvuku!) a akustickými efektmi (v bezplatnej verzii zhlasňovanie a stišovanie). VideoPad pracuje samozrejme aj s fotografiami a dokáže tiež pridávať text.

VideoPad

Priebeh videa vidíte pekne na prehľadnej časovej osi, v pravej časti si môžete prehrať náhľad, aj keď ten zvládal testovací prístroj len v HD, vo Full HD už príliš trhal, čo je však vzhľadom na náročnosť operácie pochopiteľné. Výsledné video môžete uložiť vo viacerých formátoch (mp4, avi…) v ľubovoľnom rozlíšení (maximálne však Full HD) a v ľubovoľnej snímkovacej frekvencii (funguje zdá sa aj 60fps). Čo sa týka dĺžky času vytvárania videa, skúsili sme spojiť 3 krátke Full HD videá a pridať hudobnú stopu, celková dĺžka 1 minúta 14 sekúnd znamenala, že testovací prístroj (s jemne podpriemerným výkonom) mal čo robiť asi 45 minút. V HD rozlíšení by to bolo 2 až 3-krát rýchlejšie. Minimalizovanie aplikácie nespôsobilo pád, iba pozastavenie procesu. Treba však rátať s poriadnou spotrebou energie a vypnúť prípadné úsporné režimy znižujúce výkon procesora. Čo sa týka pomerne drahej platenej verzie, tá predovšetkým odstraňuje reklamy a pridáva viac možností (ďalšie efekty, prechody…), v tom prípade by sme skôr odporúčali PC verziu.

VideoPad

VideoPad FreeVideoPad Master´s Edition

Hodnotenie: 10/10

Veľkosť: 17 MB

Cena: 11,03 €

V tejto časti porovnania Android aplikácií je záver veľmi jednoduchý. Zďaleka najlepším programom je VideoPad, s ktorým aj v bezplatnej verzii dokážete slušne upraviť vaše videá – aspoň nakoľko sa to od smartfónu očakáva. Avšak aj AndroVid a VidTrim majú niekoľko (skôr netradičných) funkcií, ktoré ich robí hodnými sťahovania.

Aplikácia bola otestovaná na smartfóne Samsung Galaxy Mega 6.3.

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.