Reklama

Liforever - svetovo unikátny proces úplnej recyklácie Li-ion batérií

Zdroj | 24M
Juraj Procházka
Zdroj | 24M
Zdroj | 24M

Nie je startup ako startup. Spoločnosť 24M založená MIT (Massachusetts Institute of Technology) vyvinula unikátne batérie SemiSolid s „polotuhým“ elektrolytom a navyše aj technológiu Liforever na ich úplnú recykláciu. Nehovoríme tu však o nejakých laboratórnych výstupoch, ako sme si za posledné roky pri batériách zvykli.

24M vzbudzuje záujem veľkých firiem. Od roku 2015, keď spoločnosť 24M opustila utajený režim, licencovala svoju technológiu nadnárodným spoločnostiam ako Volkswagen, Fujifilm, Lucas TVS, Axxiva a Freyr. Posledné tri firmy z tohto zoznamu plánujú postaviť batériové gigatovárne založené na technológii 24M v Indii, Číne, Nórsku a USA.

Pozrite si

Grafénové batérie Nanotech Energy sľubujú revolúciu a zabránia požiarom

Obsah pokračuje pod reklamou

Spoločnosť 24M teraz ohlásila najnovšiu inováciu vo svojom rade revolučných technológií vo výrobe batérií Liforever. Ide o platformu na výrobu batérií 24M SemiSolid s metódou priamej recyklácie materiálov pre batérie elektrických vozidiel. Liforever znižuje vplyv lítium-iónových batérií na životné prostredie tým, že dokáže účinne a nákladovo efektívne získať na opätovné použitie materiály, vrátane fosforečnanu lítno-železitého z LFP batérií.

Zdroj | 24M

Recyklačná technológia 24M Liforever v porovnaní s tradičnými metódami recyklácie batérií (šedá)

„Lepšia recyklácia batérií je nevyhnutná pre udržateľnú energetickú budúcnosť, ale použitie spojív pri konvenčnej výrobe článkov robí priamu recykláciu nepraktickou,“ povedal generálny riaditeľ 24M Naoki Ota. Liforever rieši tieto výzvy tým, že umožňuje opätovné použitie takmer každej časti batériového článku bez toho, aby vyžadoval drahé, neefektívne a environmentálne náročné procesy používané pri konvenčnej recyklácii článkov. Tieto úspory nákladov sú ďalej optimalizované efektívnou technológiou SemiSolid, ktorá eliminuje polovicu krokov používaných pri konvenčnej výrobe článkov.

Recyklácia bežných lítium-iónových článkov využíva drahé a toxické pyrometalurgické a hydrometalurgické procesy, pri ktorých vzniká elektronický odpad v podobe takzvanej  čiernej hmoty. Tento odpad poškodzuje štruktúru anódových a katódových materiálov, kvôli čomu sa lacnejšie materiály ako LFP zvyčajne nerecyklujú.

Recyklačné firmy z čiernej hmoty extrahujú len drahšie kovy, najčastejšie nikel, mangán a kobalt, ktoré sa znovu použijú na výrobu aktívneho materiálu. Iste, niektoré firmy sa snažia staré batérie recyklovať komplexne, ale tento proces vychádzajúci z „čiernej hmoty“  je drahý a neefektívny.

Pozrite si

STILL má štýl – bude recyklovať Li-ion batérie

Naproti tomu Liforever zachováva aktívne materiály v ich pôvodnej forme a nevytvára čiernu hmotu, čo je v tomto odvetví unikátne. To umožňuje nízkonákladovú recykláciu všetkých aktívnych materiálov z anódy (grafit) a katódy (NMC, LFP, NCA atď.). Po regenerácii sa aktívne materiály podrobia nízkonákladovému čisteniu a podľa potreby opätovnému liatiu, aby sa obnovila ich pôvodná kapacita.

Recyklačná technológia Liforever je navrhnutá tak, aby bola kompatibilná so súčasnými recyklačnými predpismi aj tými, čo sa očakávajú v budúcnosti. A pretože proces 24M SemiSolid je chemicky agnostický, čiže nezávislý na použitej chémii, Liforever bude podporovať batérie novej generácie všetkých typov chémie.

Spoločnosť 24M, ktorú založili a vedú viacerí poprední vynálezcovia, vedci a podnikatelia z odvetvia batérií, sídli v Cambridge, v štáte Massachusetts v USA.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.