Reklama

SpaceX má názov pre svoj satelitný internet - Starlink

Zdroj | Ars Technica
Juraj Procházka
Zdroj | Ars Technica
Zdroj | Ars Technica

Žiadne biele miesta v globálnom poňatí a vymazanie digitálnych priepastí medzi mestom a vidiekom. To sú ambície sietí, ktoré chcú širokopásmovým, cenovo dostupným internetom pokryť planétu. Inak ako z hustej siete družíc to nepôjde.

Plány Facebooku a Google vytvoriť bunkové pokrytie z neba pomocou solárnych dronov, alebo pomocou balónov (Google) narážajú na technické a ekonomické problémy a pravdepodobne nikdy nebudú realizované.

Pozrite si

SpaceX potvrdila prevratný zámer – sprístupní internet pre celé ľudstvo

Už dnes niekoľko operátorov (SES, Tooway) ponúka internet cez geostacionárne pripojenie, no nie je lacné (hoci ceny klesajú). A sotva dokáže konkurovať parametrom pozemných technológií, vrátane mobilných sietí. Obežná dráha vo vzdialenosti asi 36 000 km navyše pridáva spojeniu nepríjemnú latenciu, takže tieto služby volia skutočne len tí zákazníci, ktorí nemajú inú voľbu.

Prichádza éra vesmírneho internetu?

Veci sa ale hýbu dopredu. Spoločnosť OneWeb pracuje na pláne poskytnúť globálny prístup na internet z nízkej obežnej dráhy Zeme už v roku 2019 a najnovšie SES odhalila zámer na rozšírenie svojej širokopásmovej satelitnej konštelácie O3b na strednej obežnej dráhe.

Zdroj | SpaceX

Najvážnejším hráčom, ktorý môže zmeniť paradigmu telekomunikačnej infraštruktúry na poskytovanie internetu, je však SpaceX vizionára Elona Muska.

Firma už na vývoji projektu pracuje od roku 2015. Spočiatku uvažovala o zhruba 700 satelitoch (zhruba takúto flotilu chce vybudovať aj OneWeb), ale neskôr aktualizovala svoj zámer na 4425 NGSO (non-geostationary orbit) satelitov. To je viac ako dvojnásobok funkčných družíc, ktoré dnes vo vesmíre máme.

K dôkazom, že projekt žije, patrí aj patentová prihláška SpaceX na satelitnú sieť s názvom „Starlink“ . Z dokumentov vyplýva, že sieť má poskytovať globálny širokopásmový prístup k dátovým a video službám, ako aj k snímkam a diaľkovému prieskumu Zeme.

https://www.youtube.com/watch?v=xa_kjhHguQ8

Systém satelitného pokrytia SpaceX opísaný v patentovej prihláške predpokladá dva súbory satelitov obiehajúcich v rôznych sklonoch v rôznych výškach. Okrem dokumentov zameraných na satelitné služby podala SpaceX aj druhú sadu dokumentov zameraných na satelity, prijímače a ďalšie produkty, potrebné pre tieto služby.

Bezprecedentná úloha

V roku 2015 Elon Musk odhadoval, že budovanie satelitnej siete si vyžiada päť rokov a náklady desať miliárd dolárov. Pravdepodobne však išlo o odhady okolo pôvodnej siete s flotilou 700 satelitov. Vynesenie štyroch tisícok družíc s hmotnosťou od 100 do 500 kg však bude zrejme výzvou inej úrovne.

A takúto predstavu momentálne nemá šancu realizovať nikto iný, než SpaceX. Táto kozmická spoločnosť totiž dokáže dopravovať do vesmíru náklady za bezkonkurenčné ceny, disponuje výrobou vlastných nosných rakiet, ktoré vypúšťa do vesmíru z dvoch kozmodromov (Vanderberg a Cape Canaveral) a ako jediná dokáže po mäkkom pristáti recyklovať prvý stupeň svojej rakety Falcon 9.

Pozrite si

SpaceX ukazuje svoju silu, za víkend letela do vesmíru 2x

Ten pri opakovanom štarte ďalej znižuje náklady. A štartov bude potrebných neuveriteľne veľa. Hoci nosič Falcon 9 môže na nízku obežnú dráhu teoreticky vyniesť aj 20 podobných družíc pri jednom štarte, pravdepodobne to pôjde po menších dávkach. Stovky štartov budú nevyhnutnosťou.

Zdroj | SpaceX

Keďže do vesmíru sa nedá lietať kedykoľvek, ďalším obmedzením sú štartové okná, čo aj pri dostatku financií rozloží realizáciu projektu na celé roky. Projekt je však realizovateľný a zdá sa, že je aj reálny. Keď sa uskutoční, miliardám ľudí doslova zmení život. SpaceX už má laboratória a centrum výskumu svojho satelitného projektu Starlink v Redmonde v štáte Washington.

Zatiaľ tam zamestnáva viac ako 50 pracovníkov, väčšinu z nich v jednotke vývoja satelitov. E. Musk však pri uvádzaní projektu naznačil, že celkovo na jeho realizáciu bude potrebný rozsiahly tím rádovo 1000 ľudí.

Máme sa tešiť …

Ako pri každej rádiovej komunikácii bude aj pre satelitný internet potrebná alokácia spektra. Flotila satelitov Starlink má komunikovať v pásme nad 24 GHz. Vo februári 2015 SpaceX požiadala Federálnu komisiu pre komunikácie USA (FCC), aby zvážila budúce inovačné využitie spektra v pásme Ka, kým vydá rozhodnutia pre siete 5G. Satelity by mali komunikovať aj v pásme Ku.

https://www.youtube.com/watch?v=U0lTl5R6CFw

Zatiaľ nie je jasné, ako dopadne prideľovanie frekvencií, ale konkurenčná OneWeb, už avizovala, že prísľub frekvencií od FCC získala. Bude však zaujímavé sledovať, ako bude chcieť svoju satelitnú flotilu dostať do vesmíru. Virgin Galactic zakladateľa Richarda Bransona, ktorý sa podieľa aj na projekte OneWeb, na to technické prostriedky zatiaľ nemá.

Pozrite si

Satelitný internet SpaceX pokryje Zem aj Mars

Ak sa ale SpaceX projekt vesmírneho internetu podarí uskutočniť – a beta verzia s obmedzeným počtom družíc by mala byť k dispozícii už o dva roky – bude to telekomunikačný prevrat. Fixné, prípadne nomádske internetové pripojenie s anténou veľkosti krabice od pizze môže pekne zamiešať karty v biznise operátorov.

Napriek vysokým investíciám, pôjde v prepočte na km2 pokrytia o bezkonkurenčne nízke náklady. Satelitné širokopásmové pripojenie pritom nebude len prínosom pre ľudí žijúcich v oblastiach bez infraštruktúry, ale stane sa nepríjemnou konkurenciou pre všetky telekomy, ktoré dnes ťažia z technológii xDSL. Výsledok takéhoto tlaku môže byť len jeden – ceny pôjdu dole a rýchlosti porastú, čo je dobrou správou pre spotrebiteľa.

… alebo obávať?

Otázniky vyvolávajú zámery SpaceX využívať satelitnú sieť na snímkovanie a diaľkový prieskum Zeme. Samozrejme, bola by škoda takýto potenciál nevyužiť. Na druhej strane obrovská flotila (v konečnej fáze môže byť družíc nie 4425, ale až vyše 12000!) satelitov monitorujúcich celú planétu predstavuje Veľkého brata par excellence.

Zdroj | SpaceX

Keďže doplnková flotila 7 518 satelitov obiehajúcich na veľmi nízkej obežnej dráhe vo výške 335 až 346 km bude schopná získať veľmi detailné zábery zemského povrchu v pokrytí v každom čase, prinesie úplne nové možnosti. Snímky vo vysokom rozlíšení bude schopná vďaka robustnej dátovej konektivite prenášať on-line, takže sa otvoria sa nové možnosti aplikácií pre monitoring.

Pozrite si

SpaceX odhalil smelý plán kolonizácie Marsu!

„Kŕče“ môžu mať v tomto prípade armádne zložky, ktoré však (no nielen ony) môžu naopak uvítať špionážne benefity takéhoto snímkovania. Špionážne satelity síce používajú už dávno, ale čo sú desiatky družíc, oproti tisícom?

V každom prípade globálna satelitná sieť sa môže stať veľmi výnosným podnikom, ktorý SpaceX prinesie nebývalé výnosy. Podľa vyjadrenia Elona Muska pôjde o financie, ktoré mu pomôžu realizovať hlavnú víziu firmy a jeho dávny sen – kolonizáciu Marsu. A tá si veru vyžiada enormné prostriedky.

Očakáva sa, že viac detailov o svojich plánoch s komercializáciou vesmíru a s kolonizáciou Marsu Elon Musk odhalí na nadchádzajúcom Medzinárodnom astronautickom kongrese v Austrálii.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.