Reklama

SpaceX potvrdila prevratný zámer – sprístupní internet pre celé ľudstvo

Zdroj | Universe Today
Juraj Procházka
Zdroj | Universe Today
Zdroj | Universe Today

Revolúcie niekedy začínajú nenápadne, o to viac však dokážu prekvapiť, keď vypuknú naplno. Tak je to aj s internetovým pripojením. Fixné siete už dnes kanibalizujú moderné mobilné technológie, lacný satelitný prístup však môže priniesť radikálnu zmenu používateľských preferencií.

Internet z vesmíru

V horských a iných oblastiach s absenciou pokrytia pozemnými sieťami je satelitné pripojenie využívané už dnes (Astra2Connect, Tooway), ale ide skôr o voľbu z núdze. Aj keď sa rýchlosti downlinku dnes pohybujú na slušnej úrovni, s uplinkom a latenciou je to už horšie.

Dátové limity, prísnejšia FUP a vyššie ceny spôsobujú, že satelitné pripojenie nemôže konkurovať klasickej ponuke.

Pozrite si

Satelitný internet tooway je po novom neobmedzený

SpaceX (a popri nej aj konkurenčná spoločnosť OneWeb, za ktorou stojí okrem iných aj miliardár Richard Branson) to však chce zmeniť. Vytvorením flotily tisícov satelitov na nízkej obežnej dráhe (LEO) chce priniesť internet do všetkých kútov Zeme. Za prijateľnú cenu by potom malo byť k dispozícii rýchle pripojenie s nízkou latenciou.

Zdroj | SpaceX

Pomôže to nielen stovkám miliónov ľudí žijúcim v oblastiach s riedkou infraštruktúrou, ale takéto pripojenie sa stane alternatívou aj voči fixným prístupom cez metalické siete. Oproti technológiám xDSL dokáže poskytnúť vyššie rýchlosti za konkurenčné ceny, čo zasiahne fixných operátorov. A zdá sa, že táto zdanlivá fikcia sa stane realitou.

Vo štvrtok 4. mája televízna stanica CNBC potvrdila zámer spoločnosti SpaceX vybudovať globálnu sieť satelitného internetu. Súkromný vesmírny dopravca plánuje do roku 2024 vypustiť neuveriteľných 4425 družíc pre šírenie vysokorýchlostného internetu.

https://www.youtube.com/watch?v=5KvTUjtg2pI

Na rozdiel od OneWeb, ktorá nemá vlastné nosiče, použije SpaceX na vynášanie satelitov na obežnú dráhu nosné rakety Falcon 9. S viacnásobne používaným prvým stupňom sa podstatne znížia náklady na rakety. Keďže budú potrebné zrejme stovky štartov, otázka dopravných nákladov je kľúčová. Družice majú pracovať na obežných dráhach vo výške od 1110 do 1325 km.

Bezprecedentný projekt

Vývoj projektu beží od roku 2015 a spočiatku sa uvažovalo zhruba o 700 satelitoch, teda o podobnej flotile, akú má v úmysle vybudovať OneWeb. Neskôr SpaceX upravila počet satelitov, ktorých hmotnosť by mala dosahovať od 100 do 500 kg, na viac ako 4000.

To je viac ako dvojnásobok funkčných družíc, ktoré sa na obežnej dráhe nachádzajú dnes.

Pozrite si

SpaceX má pre satelitný internet silného partnera – Google

Satelity budú sériovo vyrábané pri oveľa nižších nákladoch než existujúce satelity. Elon Musk povedal, že SpaceX sa pokúsi urobiť pre satelity to, čo urobila pre rakety.

A tam toho urobila veľa. Už dnes dokáže vynášať do vesmíru náklady lacnejšie ako konkurencia a po zavedení viacnásobne použitých prvých stupňov sa tieto nožnice ešte otvoria. Prvé úspešné vynesenie družice (SES-10) s takouto raketou má SpaceX už za sebou.

Zdroj | SpaceX

Flotila NGSO (non-geostationary orbit) satelitov bude komunikovať v pásme nad 24 GHz. Už vo februári 2015 SpaceX požiadala Federálnu komunikačnú komisiu USA (FCC), aby zvážila budúce inovačné využitie spektra v pásme Ka predtým, než vydá rozhodnutia vo vzťahu k sieťam 5G. Okrem toho by mali satelity komunikovať aj v pásme Ku.

Podľa viceprezidentky SpaceX Patricie Cooper, by sa mali testy na obežnej dráhe začať už tento rok, kedy bude vypustený prototyp satelitu. Začiatkom budúceho roka má nasledovať ďalšia družica. Má sa tak otestovať technológia pred budovaním finálnej flotily.

Vzniká nový telekomunikačný monopol?

Už v roku 2019 by malo byť na orbite dostatok satelitov (koľko to je, zatiaľ nevieme) na spustenie beta verzie internetovej služby. Sieť by mala byť skompletizovaná do roku 2024. V tom čase by už mala satelitná sieť poskytovať plnohodnotné pokrytie. Na kozmodrómoch bude asi veselo. Aj keby sa pri jednom štarte vynieslo na orbitu 10-20 satelitov súčasne, bude potrebných viac ako 200 (400) štartov. Za šesť rokov to dáva rádovo jeden štart nosnej rakety týždenne.

Pozrite si

Satelitný internet SpaceX pokryje Zem aj Mars

Ak sa vám ale zdá, že SpaceX a jeho spoluinvestor Google majú v tomto projekte príliš „veľké oči“, nebudete ďaleko od pravdy. SpaceX by totiž časom chcela k vyše štyrom tisíckam satelitov pridať ešte ďalších 7 518 satelitov obiehajúcich na veľmi nízkej obežnej dráhe vo výške 335 až 346 km. Tieto družice by mali posilniť kapacitu siete nad exponovanými územiami typu veľkých mestských aglomerácií.

https://www.youtube.com/watch?v=A7gO4Hl5uW4

To zároveň naznačuje, že projekt nie je (len) charitou s úlohou dostať internet do riedko osídlených stepí, lesov a púští. Zrejme sú ambície aktérov omnoho vyššie a vytvoria globálneho telekomunikačného operátora, ktorý nemá obdobu.

Zdroj | SpaceX

Systém nebude súťažiť so satelitnou sieťou Iridium, ktorá je navrhnutá na priame prepojenie so satelitnými telefónmi. Pôjde o statické, možno nanajvýš nomádske pripojenie s plochými užívateľskými terminálmi o veľkosťou krabice od pizze, ktoré budú sledovať satelity.

Systém bude funkčný kdekoľvek, kde bude výhľad na oblohu a nebude limitovaný len výhľadom na juh (na severnej pologuli, na južnej pologuli zas naopak), ako je tomu dnes pri príjme satelitnej TV, či satelitného internetu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.