Reklama

15 etických hackerov, ktorí dokazujú, že hackovanie môže byť aj dobré

Zdroj | Nimbus Hosting
Števo Porubský
Zdroj | Nimbus Hosting
Zdroj | Nimbus Hosting

Etickí hackeri. Možno ste tento výraz ešte nepočuli, no vedzte, že aj takí sú. O hackeroch sa šíria najrôznejšie negatívne informácie, a to právom. Klasické hackovanie, ako ho pozná azda každý z nás je založené na nelegálnom obohacovaní sa na úkor druhých v digitálnom svete.

Zdroj | Nimbus Hosting

Etickí hackeri ale naopak pomáhajú. Nimbus Hosting dal dokopy 15 najznámejších etických hackerov sveta, pričom ich nazýva Jediájmi. Sú to experti, ktorí dostanú síce zaplatené za svoje hackovanie, ale priamo od firiem, ktoré dokázali hacknúť.

Firmy a spoločnosti sú pritom radi, pretože etickí hackeri im „dieru“ v systéme oznámia bez toho, aby ju zneužili na nelegálnu činnosť. Etickí hackeri pritom nie sú len v USA, ale sú na celom svete. Pozrite si mapu vyššie.

Pozrite si

Hacker zarobí na jednom úspešnom útoku mnohonásobok investície

Zdroj | Nimbus Hosting

Neel Metha z Googlu je dobre známy z aféry Heartbleed, ktorý odhalil problém v bezpečnostnom protokole OpenSSL. Práve cez tento protokol prechádza väčšina prihlasovaní do on-line sveta. Metha takpovediac zachránil svet pred extrémnym únikom dát. Neel Metha dostal odmenu 15 000 USD.

Zdroj | Nimbus Hosting

Bezpečnostná spoločnosť Zerodium minulý rok spustila súťaž s odmenou 1 000 000 USD za to, ak sa niekomu podarí hacknúť Apple iPad alebo iPhone na diaľku cez vlastný internetový prehliadač Safari alebo Chrome. Podarilo sa to anonymnej osobe (skupine). Ako sa im to podarilo ostáva tajomstvom.

Zdroj | Nimbus Hosting

Sanmay Ved, bývalý zamestnanec Googlu vystihol správnu chvíľu a dokázal na seba registrovať doménu Google.com. Google mu za to vyplatil 6 006,13 USD (Google premenené na čísla). Ved sumu daroval na charitu, Google ju preto zdvojnásobil.

Pozrite si

Čo všetko prezradia hackerom naše mobilné zariadenia? Chráňme si osobné údaje!

Zdroj | Nimbus Hosting

Hacker s menom Pinkie Pie (Ružový koláč) dostal dokopy už 150 000 USD za to, že našiel niekoľko bezpečnostných chýb v prehliadači Chrome od Google. Pinkie Pie je pritom vraj ešte len tínedžer.

Zdroj | Nimbus Hosting

Američan Jordan Wiens dostal od leteckej spoločnosti United odmenu 1 000 000 leteckých míľ za to, že spoločnosti oznámil bezpečnostnú chybu na ich webe.

Zdroj | Nimbus Hosting

Brazílsky počítačový inžinier Reginaldo Silva objavil niekoľko významných zraniteľných miest sociálnej siete Facebook. Za to si vyslúžil odmenu 33 500 USD priamo od Facebooku.

Pozrite si

Apple OS X je vraj pre hackerov jednoduchým orieškom

Zdroj | Nimbus Hosting

Angličan James Forshaw dostal od Microsoftu 100 000 USD za to, že upozornil na bezpečnostnú chybu v jednej z prvých verzií Microsoft Windows 8.1.

Zdroj | Nimbus Hosting

Ruský študent Sergey Glazunen taktiež odľahčil peňaženku Google o 145 000 USD za objavenie až 59 rôznych chýb v Google Chrome, pričom je prvý, ktorý dostal najvyššiu jednorazovú odmenu 60 000 USD.

Zdroj | Nimbus Hosting

Len 12-ročný americký tínedžer Alex Miller dostal od spoločnosti Mozilla 3 000 USD za kritickú bezpečnostnú chybu pretečenia a deformácie vyrovnávacej pamäte v prehliadači Firefox, e-mail klienta Thunderbird a balíka appiek SeaMonkey.

Zdroj | Nimbus Hosting

Hacker Jack Whitton z Anglicka objavil závažnú chybu vo Facebooku, ktorá by dovolila šikovnejšiemu hackerovi preniknúť do akéhokoľvek účtu používateľa.

Zdroj | Nimbus Hosting

Etický hacker Jeared DeMott z USA vyhral tretie miesto a 20 000 USD v súťaži Blue Hat organizovanú Microsoftom. Našiel totiž cestu, ako obísť všetky bezpečnostné opatrenia v kóde od Microsoftu.

Zdroj | Nimbus Hosting

Pakistanec Rafay Baloch objavil ešte v roku 2012 v digitálnej peňaženke PayPal zraniteľné miesto, za čo mu spoločnosť vyplatila 10 000 USD.

Zdroj | Nimbus Hosting

Známy etický hacker Bitquark z Anglicka už niekoľko rokov vyhľadáva chyby v kóde Google, za čo mu gigant stále vypláca určité sumy. Doteraz si takto zarobil cez 13 000 USD.

Zdroj | Nimbus Hosting

Švédska hackerská legenda, Frans Rosen, dostala od Twittru 1 600 USD za to, že v službe Vine.com objavil trhlinu.

Zdroj | Nimbus Hosting

Egyptský hacker Mohamed Ramadan dostal od Facebooku 6 000 USD za objavenie bezpečnostnej trhliny v iOS appke Facebooku.

Ako vidíte, hackovanie nemusí byť len na škodu ostatným používateľom on-line služieb. Naopak, vie ho ešte vylepšiť. Etickí hackeri sú práve tí, ktorí robia on-line svet bezpečnejší pre nás, bežných používateľov. A možno práve tí vás teraz inšpirovali, aby ste sa stali etickým hackerom aj vy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.