Reklama

Čo všetko prezradia hackerom naše mobilné zariadenia? Chráňme si osobné údaje!

Zdroj | Kaspersky Lab
Imrich Maťo
Zdroj | Kaspersky Lab
Zdroj | Kaspersky Lab

Digitálne zariadenia často suplujú našich najlepších priateľov. Máme v nich uložené takmer všetky dôverné informácie, osobné údaje, nosíme ich neprestajne so sebou, dokonca aj do postele či sprchy.

Zdroj | Kaspersky Lab

Spoločnosti Kaspersky Lab a B2B International si v jednej z posledných štúdií (PDF) posvietili práve na citlivý vzťah medzi používateľom a jeho digitálnym zariadením. Z výsledkov sa dozvedáme napríklad aj to, že až 30% respondentov si svoje mobilné zariadenie berie so sebou do kúpeľne a dokonca až 25% s ním zdieľa najväčšie tajomstvá. A to môže byť živnou pôdou pre hackerov.

Neúmerná dôvera k mobilným zariadeniam môže byť príčinou zvýšeného rizika najmä vtedy, keď sa do systému zariadenia nabúrajú hackeri a odhalia svetu všetky starostlivo ukryté tajomstvá. Väčšina ľudí v Európe (88%) má uložené dôležité, dôverné a v niektorých prípadoch aj nenahraditeľné informácie vo svojich smartfónoch či iných mobilných zariadeniach. A to vrátane hesiel, správ, fotiek, kontaktov, súborov a ďalších.

Zdroj | Kaspersky Lab

Takmer jeden zo štyroch Európanov (23%) pripúšťa, že má vo svojom zariadení aj také informácie, ktoré by nerád komukoľvek a akokoľvek zverejňoval. Navyše sme si zvykli nosiť a používať tieto zariadenia kamkoľvek sa pohneme. Máme ich so sebou v práci (50%), v aute (38%), v hromadnej doprave (45%), v posteli (55%) a, ako sme už spomenuli, dokonca aj v kúpeľni. Čo je ale už dosť prehnané.

Spomenutá štúdia potvrdila, že až štvrtina tých, ktorí o svoje zariadenie prišli (krádežou alebo stratou), odhalila únik osobných alebo iných citlivých údajov. Mimo domova však nehrozí len strata či odcudzenie zariadenia, ale aj únik hesiel alebo iných informácií po pripojení sa k nezabezpečeným Wi-Fi sieťam.

Na to, aby sa z nášho digitálneho priateľa nestal digitálny nepriateľ, experti spoločnosti Kaspersky Lab, a nie len oni, odporúčajú tieto základné opatrenia:

  • používať silné heslá pre svoje zariadenia a online účty,
  • inštalovať len dôveryhodné bezpečnostné riešenia,
  • byť opatrní pri surfovaní po internete a sťahovaní aplikácií, a to najmä v prípade pripojenia na internet cez nezabezpečené Wi-Fi siete.

Ako už niekoľkokrát, tak aj teraz pripomíname, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Nepodceňujme preto dostatočné zabezpečenie našich smartfónov a ostatných zariadení.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.