Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

12 TOP noviniek, ktoré prináša iPhone 12

12 TOP noviniek, ktoré prináša iPhone 12
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
12 TOP noviniek, ktoré prináša iPhone 12
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Nová generácia obľúbeného smartfónu od Apple je tu. Ak ste sa stratili v záplave noviniek celkovo štyroch nových modelov, teraz vám ponúkneme stručný súhrn tých najzaujímavejších noviniek, ktoré iPhone 12 prináša.

5G

Apple spomenulo 5G siete na svojej tlačovej konferencii viac ako 60-krát. Niet divu, nový iPhone 12 má byť podľa Apple najmenším, najtenším a najľahším smartfónom s podporou 5. generácie mobilných sietí, ktorý by mal navyše držať prvenstvo aj v počte podporovaných 5G a LTE pásiem (20 a 32). Na vyššie prenosové rýchlosti sa tešíme, odrazia sa však aj vo veľkosti dátových balíkov?

Zdroj | Apple

Apple A14 Bionic

Všetky štyri modely novej série iPhone 12 držia aj ďalšie prvenstvo, ako prvé smartfóny na trhu využívajú čipset postavený na 5nm výrobnom procese. Na reálne testy si budeme musieť počkať, no Apple sa chváli až 50 % náskokom v oblasti všeobecného aj grafického výkonu oproti konkurencii.

Zdroj | Apple

Ahoj, iPhone 4

Fanúšikovia štvrtej generácie iPhonu jasajú, Apple sa totiž s najnovšou sériou vrátil k ostrejším hranám a rovnému sklu na zadnej strane. Všetky štyri nové modely sa tak podobajú nielen tejto staršej generácii, ale aj súčasnej generácii tabletov iPad Pro. Už od začiatku je navyše iPhone 12 a iPhone 12 mini dostupný v piatich zaujímavých farbách a iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max v štyroch elegantných farbách vrátane novej verzie Pacific Blue.

Zdroj | Apple

Ceramic Shield

S novým dizajnom prešla nová séria smartfónov aj na nový materiál – nanokeramické kryštály integrované priamo do skiel smartfónu. Táto keramické kryštály majú byť podľa Apple pevnejšie, ako väčšina kovov a vďaka ním má byť nový iPhone 12 až 4-násobne odolnejší voči pádom. K tomu sa pridáva aj duálny iónovýmenný proces, ktorý sklu pridáva aj zvýšenú odolnosť voči poškrabaniu.

Pozrite si

iPhone 12 bez nabíjačky v balení?! Toto Apple nemôže prejsť… alebo?

Super Retina XDR displej

Apple tentokrát po prvý krát osadil kvalitnejšie OLED panely do celej série nových smartfónov. Klasický iPhone 12 tak ponúkne vyššie rozlíšenie, vyšší kontrastný pomer 2 000 000:1, maximálny jas 1 200 nitov a teda aj podporu technológie HDR. Menší iPhone 12 dokonca ponúkne rovnaké rozlíšenie, ako väčší iPhone 12 Pro – 2 532 x 1 170 pixelov, pričom v prípade najmenšieho modelu iPhone 12 mini je hustota pixelov ešte zaujímavejšia. Pri 5,4“ uhlopriečke tento model ponúkne rozlíšenie 2 340 x 1 080 pixelov.

Zdroj | Apple

Ešte lepší nočný režim

Nočný režim tentokrát ponúkne štandardný širokouhlý, aj ultraširokouhlý fotoaparát. Vďaka novým senzorom s clonou f/1.6 je navyše nová séria schopná zachytiť o 27 % viac svetla, pričom toto zlepšenie platí aj pri nahrávaní videa. K tomu Apple po softvérovej stránke pridáva nový nočný time-lapse režim, ktorý vám umožní nahrávať pútavé nočné časozberné zábery.

Pozrite si

Apple iPhone SE 2020 vs iPhone 12 mini. Ktorý je lepší a oplatí sa viac?

Fotoaparát pre najnáročnejších

Najväčší model z novej štvorice, iPhone 12 Pro Max, sa odlišuje od zvyšku novej série ešte lepšou zostavou zadných fotoaparátov. Už aj iPhone 12 Pro samozrejme na zadnej strane ponúkne hneď tri senzory doplnené o neskôr spomínaný LiDAR, no Max vďaka väčším rozmerom posúva kvalitu tejto zostavy ešte o kúsok ďalej.

Zdroj | Apple

Jeho hlavný 12 Mpx senzor totiž na rozdiel od klastickej optickej stabilizácie vyrovnáva otrasy pomocou posunu celého senzora, čo sme doteraz mohli vidieť väčšinou iba pri zrkadlových fotoaparátoch. Teleobjektív z trojice 12 Mpx senzorov s clonovým číslom f/2.0 z modelu iPhone 12 Pro navyše vymieňa za clonu f/2.2 s 2,5-násobným priblížením a 12-násobným hybridným zoomom.

4K HDR video s Dolby Vision

Pri schopnosti nových fotoaparátov ešte chvíľu zostaneme, celá nová séria totiž dokáže tentokrát nahrávať video v 4K Ultra HD rozlíšení s profesionálnym vizuálom pri 10-bitoch, technológii HDR a štandarde Dolby Vision. Základný iPhone 12 a menší iPhone 12 mini zvládnu nahrávať Dolby Vision HDR zábery pri 30 snímkach za sekundu a modely Pro a Pro Max až pri 60 snímkach za sekundu.

Pozrite si

Apple iPhone 12 mini hlási príchod. Dokáže konkurovať väčším modelom?

LiDAR

Aj keď majú modely iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max na zadnej strane tri fotoaparáty, v skutočnosti tam nájdeme až štyri senzory. Tým štvrtým je tzv. LiDAR Scanner, ktorý umožní fotoaparátom vnímať hĺbku priestoru a tvary všetkých predmetov v okolí. Apple túto technológiu využíva na skvalitnenie rozšírenej reality, ale aj na zrýchlenie automatického zaostrovania v zlých svetelných podmienkach a na umožnenie tvorby portrétových fotografií aj v rámci nočného režimu.

Zdroj | Apple

MagSafe

Apple posunul s novou generáciou smartfónov na novú úroveň aj bezdrôtové nabíjanie a „zo šuflíka“ vytiahol starú známu značku MagSafe. Namiesto magnetickej nabíjačky pre MacBooky však tentokrát MagSafe označuje kruhový magnet na zadnej strane, ktorý bude okrem pohodlnejšieho bezdrôtového nabíjania slúžiť aj na rýchle uchopenie ďalšieho príslušenstva.

Zdroj | Apple

Zvýšená odolnosť voči vode

Súčasťou nového dizajnu nových smartfónov je popri odolnejšom skle aj zvýšená odolnosť voči vode a prachu. Apple v rámci certifikácie IP68 tentokrát ručí za to, že nový iPhone 12 odolá vode do hĺbky 6 metrov (predtým 2 m) po dobu 30 minút. Na tento údaj si však treba dávať pozor, na poškodenie hardvéru vodou sa nevzťahuje záruka. Smartfón by ste tak nemali nikdy zámerne ponárať do vody, aj keď by to v praxi zrejme vydržal.

Pozrite si

Apple má smart reproduktor HomePod mini len za stovku!

Pestrá škála modelov a veľkostí

Je to zrejme po prvý krát, čo má Apple v ponuke iPhone v podstate pre každého. Tohtoročná ponuka začína už pri cenovo dostupnom modeli iPhone SE a končí pri skutočne špičkovom modeli iPhone 12 Pro Max. Široká ponuka však platí už aj pri samotnej novej sérii smartfónov iPhone 12.

Zdroj | Apple

Najmenším z ponuky je totiž iPhone 12 mini, ktorý je aj napriek uhlopriečke 5,4“ v skutočnosti menší, ako tohtoročný iPhone SE s uhlopriečkou displeja 4,7“. Zlatou strednou cestou zostáva model iPhone 12 so 6,1“ displejom, no pri ďalších modeloch už Apple pristúpil k ďalšiemu zväčšeniu uhlopriečok.

Minuloročný iPhone 11 Pro s uhlopriečkou 5,8“ tento rok nahradil nový iPhone 12 Pro s uhlopriečkou 6,1“ a iPhone 11 Pro Max s 6,5“ displejom nahradil ešte väčší iPhone 12 Pro Max s 6,7“ Super Retina XDR displejom. Od najmenšieho po najväčší si tak z novej série nepochybne vyberie každý.