Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

10 tipov a trikov vo Vyhľadávaní Google, ktoré možno nepoznáte

10 tipov a trikov vo Vyhľadávaní Google, ktoré možno nepoznáte
Zdroj | unsplash/Firmbee.com
Michal Sobek
10 tipov a trikov vo Vyhľadávaní Google, ktoré možno nepoznáte
Zdroj | unsplash/Firmbee.com
Zdroj | unsplash/Firmbee.com

Nech sa prihlási ten, čo nepoužíva Vyhľadávanie Google. Ide zrejme o najbežnejšiu službu, ktorú vo svojom internetovom prehliadači používame. Ukážeme vám však tipy a triky, s ktorými bude vyhľadávanie oveľa zábavnejšie, a o ktorých ste zjavne ani netušili.

Prednedávnom sme vám priniesli tipy, ako si vyčistiť váš Gmail, aby nezaberal až toľko voľnej pamäti. Téma Google vás zrejme naďalej zaujíma, preto sa posunieme ku Vyhľadávaniu Google. Veď aj výraz „Vygoogli si to“ už takmer zľudovel. Vedeli ste, že vo Vyhľadávaní Google si môžete zahrať nostalgické hry, rýchlo otvoriť kalkulačku alebo si vypočítať prevody mien?

1.

Kalkulačka

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Google

Veľmi bežnou funkciou je kalkulačka. Nemusíte vyťahovať smartfón, stačí rovno do Google napísať výraz „Kalkulačka“, alebo už napísať konkrétny príklad, pričom vyhľadávanie vám rovno zobrazí výsledok. Nefunguje to len s číslami, ale aj s percentami.

Do vyhľadávača tak pokojne môžete zadať napr. „5 + 5“ alebo aj „250 – 20 %“. To sú samozrejme iba príklady príkladov, Google hravo zvládne aj zložitejšie výpočty a to aj s využitím pokročilejších matematických postupov.

2.

Prevod mien a jednotiek

Podobnou funkciou sú prevody mien a jednotiek. Skúste napísať výraz „Doláre na eurá“ a hneď sa vám ukáže prevodová kalkulačka aj s aktuálnym kurzom. Prevod jednotiek vyzerá tak, že napíšte napríklad „Gram na miligram“ a zobrazí sa vám prevodový kurz.

Do vyhľadávača taktiež môžete vpísať priamy prevod, napr. „15 usd to eur“ či „100 eur to pln“. V prípade niektorých mien Google porozumie celému názvu meny, pri niektorých je zas lepšie napísať medzinárodne uznávanú skratku. Na slovenské koruny už však žiaľ Google zabudol.

3.

Prekladač

Zdroj | Google

Kto by nepoznal Google Prekladač. Viete ho ale použiť aj tak, že nepôjdete priamo do jeho sekcie, ale dáte len napríklad vo Vyhľadávaní Google „slon po anglicky“ alebo to funguje aj opačne „elephant to slovak“ a odpoveď sa vám zobrazí okamžite.

4.

Google pozná zmysel života

Vedeli ste o tom, že Vyhľadávanie Google pozná odpoveď na zmysel života? Skúste napísať „Answer to life, the universe, and everything“. Google odpovie jednoducho – 42. Naráža pritom na dielo Stopárov sprievodca po galaxii od spisovateľa Douglasa Adamsa.

5.

Generátor náhodných čísel

Zdroj | Google

Ste viacerí v partii alebo chcete len rýchlo náhodne vylosovať jedno číslo. Vyhľadávanie Google vám v tom pomôže. Napíšte „Random number generator“. Dokonca si môžete zvoliť vrchnú a dolnú hranicu čísel, čo je veľmi praktické. Na podobnom princípe funguje aj ruleta. Tam však máte na výber maximálne 20 čísel.

6.

Časovač a stopky

Obsah pokračuje pod reklamou

Aj také bežné funkcie ako časovač alebo stopky môžete nájsť pohodlne vo Vyhľadávaní Google. Stačí opäť napísať len „Časovač“ alebo „Stopky“. Funkcie a používanie týchto operácií už určite dobre poznáte. Časovač spustí automaticky odpočet piatich minút.

7.

Metronóm a vodováha

Na odpočítavanie tempa je tu zasa nastaviteľný „Metronóm“. Jeho nastaviteľná škála má od 40 do 218 úderov za minútu. Zaujímavou funkciou je aj „Vodováha“. Na tento účel ale budete potrebovať smartfón alebo tablet, keďže notebooky nemajú integrovaný gyroskop.

8.

Kódovanie farieb

Zdroj | Google

Vyhľadávanie Google vám vie pomôcť aj s farebnou škálou pre potreby digitálneho dizajnu a tlače. Známe sú pod skratkami HEX, RGB, HSL, CMYK a podobne. Google si s mnohými z nich dobre rozumie. Odpovedá prehľadnou tabuľkou, s vizuálnou prezentáciou danej farby, jej umiestneniami na farebných škálach a hodnotami pre kódovanie v iných systémoch. Napíšte napríklad „#EB882B“.

9.

Zábavné hlášky

Chcete, aby Vyhľadávanie Google spravilo kotrmelec? Napíšte „Do a barrel roll“. Chete, aby bolo vyhľadávanie jemne nakrivo? Napíšte výraz „Askew“. Mnohé veci fungujú napríklad s postavami zo seriálu Priatelia (Friends). Napíšte meno postavy a naľavo od mena kliknite na ikonu. Dostanete typické veci alebo hlášky danej postavy. Pamätáte si ešte na pesničku Smradľavá mačka? Tak si ju pripomeňte.

10.

Hranie hier

Vedeli ste o tom, že si v prehliadači môžete zahrať aj niektoré nostalgické hry? Nechýba „Pac man“, „Piškvorky“, „Zvuky zvierat“, „Had“, „Míny“, „Pamäťová hra“ a iné. Stačí len daný výraz dať vyhľadávať a samotnú hru spustiť. Nostalgicky sa vrátite desiatky rokov späť v čase.

Zdroj | Google