Reklama

10 neprehliadnuteľných faktov o Hyundai KONA! Je naozaj pre každého?

Zdroj | Hyundai
TECHBOX
Zdroj | Hyundai
Zdroj | Hyundai

Hyundai KONA videl a počul o ňom už azda každý na Slovensku. Extrémne obľúbené kompaktné SUV od juhokórejskej automobilky zožalo úspech už v prvej generácii, no tá druhá má šancu byť ešte o krok napred.

Novú futuristickú Hyundai KONA pritom nemusíte mať iba s toľko ospevovaným elektrickým pohonom, ale aj obľúbeným hybridom či klasickým pohonom na benzín. Z takto širokého portfólia si naozaj vyberie každý. Pozreli sme sa preto nielen na 10 faktov, ktoré by ste o tejto novinke mali vedieť. Pripravení?

10 neprehliadnuteľných faktov o novinke Hyundai KONA

Obsah pokračuje pod reklamou
  • Je väčšia. A to výrazne. Rozmery novej generácie Hyundai KONA sú 4 350 x 1 825 x 1 570 mm, narástla tak do dĺžky o 14,5 centimetrov.
  • Má jeden z najväčších batožinových priestorov vo svojej kategórii! Do Hyundai KONA zmestíte 466 litrov, no po sklopení zadných sedadiel máte k dispozícii až 1 300 litrov.
  • Už v základe má podstatne lepšiu výbavu ako predošlá generácia. Stačí spomenúť systém autonómneho brzdenia, systém na udržiavanie v jazdnom pruhu, ale aj jazdu na diaľnici, viac airbagov, USB-C porty, 12,3″ displej infotainmnentu s podporou Android Auto a Apple CarPlay a mnoho ďalších prvkov výbavy.
  • Môžete ju mať s digitálnym kľúčom, takže ten fyzický môžete už navždy nechať doma. Stačí vám smartfón, ktorý aj tak máte neustále so sebou.
  • Vo vyšších výbavách si môžete dopriať digitálny cockpit Connected Car Cockpit. Už žiadne klasické budíky, svet patrí moderným technológiám, a tak aj nová KONA.
  • Elektrická verzia vie poháňať externé elektrické zariadenia vďaka podpore technológie V2L (Vehicle-to-Load) do výkonu 3 600 W. Ak s ňou pôjdete napríklad kempovať, môže vám poháňať takmer celý obytný príves.
  • Na nový firmvér nemusíte chodiť do servisu, KONA podporuje updaty systému OTA, teda pomocou internetového pripojenia, priamo z kabíny vozidla.
  • Ako jeden z mála automobilov, a to je jedno či máme na mysli SUV, sedan, hatchback či inú kategóriu, ponúka benzínový, hybridný aj elektrický pohon!
Zdroj | Hyundai
  • Pri vynikajúcej kombinovanej spotrebe benzínových verzií od 5,7 l/100 km už nie je potrebné, aby v portfóliu figuroval naftový pohon.
  • Nielen exteriér, ale aj interiér prešiel obrovskou zmenou. Kvalitné materiály, špičkové spracovanie a cit pre detail z novinky Hyunda KONA robia celkom iné auto ako v predošlej generácii.

A bonus? Každá verzia Hyundai KONA má záruku 5 rokov bez obmedzenia najazdených kilometrov a zároveň 12 rokov na prehrdzavenie karosérie! V prípade hybridnej alebo elektrickej verzie modelu platí záruka na batériu až 8 rokov alebo 160 000 km.

Pre koho je Hyundai KONA?

Hyundai KONA je naozaj pre každého. V portfóliu juhokórejskej značky nájdete hneď niekoľko modelov, ktoré sadnú ako uliate širokému spektru zákazníkov.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Hyundai

Napríklad taká Hyundai KONA 1.0 T-GDi s 3-valcovým motorom s výkonom 120 koní s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou môže očariť začínajúceho šoféra, ktorý chce mať vyšší posed a dobrý výhľad. S kombinovanou spotrebou na úrovni 5,7-6,1 l/100 km benzínu bude budúci majiteľ tiež veľmi spokojný. V prepočte na súčasné ceny benzínu budete môcť jazdiť len za zhruba 9,50 € na 100 km. Za takú sumu neviete niekedy jazdiť ani s naftovým konkurentom. Momentálne si viete motorizáciu vo verzii COMFORT dopriať s cenou od 22 590 €.

Prakticky rovnakú motorizáciu môžete mať ale aj so 7-stupňovou automatickou prevodovkou. Tá je ideálna do mesta, kde sa zíde nielen vyšší posed, ale aj práve automatická prevodovka, vďaka ktorej nebudete neustále v zápchach preraďovať rýchlostné stupne. Aj v tomto prípade je poháňaná iba predná náprava. Hyundai KONA 1.0 T-GDi s automatom vo verzii COMFORT môže byť vaša za cenu od 25 290 €. Toto môže byť ideálny model pre tých, ktorí nepotrebujú extrémny výkon, ale dbajú hlavne na pohodlie, bezpečnosť a veľký kufor.

Zdroj | Hyundai

Pre náročnejšieho používateľa je ideálna verzia Hyundai KONA 1.6 T-GDi s 4-valcovým motorom s výkonom až 198 koní. Ten je spriahnutý so 7-stupňovou automatickou prevodovkou, takže môžete zabudnúť na nudné a otravné preraďovanie rýchlostí nielen v zápchach. Túto motorizáciu môžete mať dokonca aj ako 4×4, takže zvládne aj náročnejší terén, kde by sa dvojkolka už určite nedostala. Svetlá výška 170 mm je tak akurát aj na horšie podmienky, aby ste nechytili spodnú časť vozidla ani na vyjazdených poľných cestách. Verzia FAMILY s 1,6l motorom môže byť vaša za cenu od 29 490 €, no ak vaše srdce túži po pohone 4×4, pripravte si 31 290 €.

Ešte zaujímavejšia ale môže byť KONA vo verzii N LINE+. Ponúka rovnaký motor i prevodovku, ale výrazne zaujímavejší a športovejší dizajn. Pritom cena 33 390 € pre dvojkolku a 35 190 € pre štvorkolku nie je vôbec zlá. Naopak, N LINE+ s bohatšou výbavou sa oplatí ešte viac. Už v základe sú 18″ disky z ľahkých zliatin, elektricky otvárané piate dvere, sledovanie mŕtveho uhla či asistent na predchádzanie kolíziám pri parkovaní, ale aj športovejšie sedadlá v kombinácii kože a látky s elektrickým ovládaním. V tomto si ten svoj model môže nájsť napríklad skúsený vodič, ktorý rád jazdí rýchlo, hoci stále predpisovo. Takmer 200 koní výkonu mu to dopraje.

Zdroj | Hyundai

Hyundai KONA Hybrid je milým prekvapením hlavne svojou cenou, ktorá začína na sume 30 690 € a vyrovná sa tak cenám nehybridných modelov. V tomto prípade je pod kapotou už známy benzínový motor 1.6 GDi motor s výkonom 104 koní, ktorý v kombinácii s elektrickým motorom dokáže vozidlu dodať celkovo 141 koní výkonu. Batéria s kapacitou 1 320 Wh dodáva energiu len na niekoľko kilometrov, no hybridný pohon pomáha hlavne pri jazdení v meste, pri rozbiehaní apod. Práve vtedy, kedy má bežný motor najvyššiu spotrebu.

Batéria sa nabíja za jazdy, hlavne počas rekuperácie. Napriek hybridnému pohonu sa nič neukrajovalo z batožinového priestoru, ktorý tak ostal identický s nehybridnými verziami. To určite ocenia napríklad mladé rodiny s deťmi, ktoré nevyžadujú extrémny výkon, no radšej si potrpia na pohodlie, veľký batožinový priestor a nízku spotrebu, ktorá je v kombinovanej prevádzke od 4,5 l/100 km. Mimochodom, aj táto verzia je o čosi vybavenejšia ako základná verzia. Všetky detaily nájdete v cenníkoch Hyundai na webe.

Zdroj | Hyundai

Vrcholom ponuky je Hyundai KONA Electric s plne elektrickým pohonom. Má mierne odlišný dizajn, hlavne predná maska nepotrebuje toľko otvorov a tak je plná. Vpredu je tiež nabíjací konektor, čo uľahčuje nabíjanie aj na verejných nabíjacích staniciach – ťažký kábel nie je potrebné naťahovať ďaleko. KONA Electric je v predaji v dvoch verziách, a to s 48,6 kWh batériou, alebo s 64,8 kWh batériou. Menšia batéria je spriahnutá s menším motorom s výkonom 135 koní. Väčšia batéria dopuje až 204-koňový elektromotor. Vo všetkých prípadoch je poháňaná predná náprava.

Batériu je možné nabíjať buď na DC nabíjačkách do výkonu 102 kW, alebo na AC nabíjačkách do výkonu 10,5 kW. Samozrejmosťou je aj tepelné čerpadlo, ktoré šetrí energiu nielen v zime, ale aj v lete. Od základných verzií sa KONA Electric líši aj bohatšou výbavou, napríklad Full LED svetlomety, Drive Mode, sledovanie mŕtveho uhla, lepšie sedadlá vrátane vyhrievania predných i zadných sedadiel či automatická dvojzónová klimatizácia a mnoho ďalších prvkov sú už v základe. V základe je tiež zásuvka V2L na 230 V, vyššie verzie majú aj exteriérový vývod.

Zdroj | Hyundai

Na jedno nabitie batérie vie KONA Electric prejsť 380 km, resp. až 510 km v prípade väčšej batérie. Za Hyundai KONA Electric s menšou batériou zaplatíte príjemných 41 990 €, KONA s výrazne väčším dojazdom môže byť vaša za cenu od 46 990 €. Elektrická verzia je ideálna pre všetkých, ktorí majú ekologické zmýšľanie, ale chcú aj šetriť. Hoci je cena vyššia, elektrická KONA je vybavenejšia a pri spotrebe okolo 15 kWh/100 km to predstavuje sumu len 2,7 € pri domácom nabíjaní s cenou cca 0,18 €/1 kWh.

Všetky podrobnosti o nových modeloch KONA a Hyundai KONA Electric nájdete priamo na webe Hyundai. A máme pre vás skvelú správu, Hyundai KONA si môžete teraz dopriať so zvýhodnením až do 3 500 eur, navyše bez čakania 🙂

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Hyundai

Advertisement

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.