Pravidelne každé 3 mesiace pre vás pripravujeme výber tých najlepších aplikácií, ktoré sme v redakcii testovali. Tentokrát sa pozrieme na tie, ktoré okrem zábavy ponúkajú aj možnosť zdokonaľovania sa v určitých oblastiach. Veríme, že aspoň jedna z týchto edukatívnych aplikácií vás zaujme.
Novodobý uponáhľaný život nám dáva v niektorých dňoch len niekoľko voľných desiatok minút, ktoré majú pre mnohých vysokú hodnotu. Možno práve tento čas chcete vyplniť štúdiom niečoho zaujímavého, na čo nemáte počas dňa čas.
Vo výbere nájdete aplikáciu ponúkajúcu svetové prednášky, zaujímavosti zo sveta či príležitosť klásť otázky, na ktoré dostanete inteligentnú odpoveď. Ak však hľadáte skôr mobilné hry, ktoré si pamätáte zo starších počítačov, prečítajte si náš výber 8 najlepších nielen počítačových hier dostupných na mobile.
Internet je rušivé miesto, na každom rohu na nás niečo číha s úmyslom získať našu pozornosť. Jednou z možností ako ostať zameraný na čítaný text, poskytuje aplikácia Pocket. Aplikáciu môžeme považovať za offline čítačku, no ani označenie ako online by nebolo nesprávne.
Aplikácia nie je síce v pravom slova zmysle edukatívna, no ponúka bezplatný spôsob uloženia si nielen odborných článkov do vášho smartfónu, čím sa dokážete plne sústrediť na čítaný text.
Duolingo
Naučiť sa minimálne základy anglického jazyka je prostredníctvom appky Duolingo jednoduché a sčasti aj zábavné. Vývojári sa rozhodli pre bezplatnú formu, ktorá umožňuje naozaj každému začať s učením cudzieho jazyka. Jedinou bariérou môže byť podpora iba nami najbližšieho českého jazyka.
https://youtu.be/8OebgtUjLg4
Android / iOS / Windows Phone
Curiosity
Aplikácia s pravidelným aktualizovaním obsahu vás každý deň dokáže naučiť prostredníctvom infografiky, článkov či videí niečo nové. Ak vás zaujíma konkrétna oblasť, vývojári vám ponúkajú napríklad sekciu zameranú na hmyz, ľudskú biológiu, inteligenciu alebo na rôzne zaujímavé krajiny. Určite je z čoho vyberať.
https://www.youtube.com/watch?v=kyl6gQqrYsg&t=6s
Khan Academy
Ďalšou bezplatnou edukatívnou aplikáciou je aj Khan Academy patriaca pod neziskovú organizáciu založenú v roku 2006 Američanom Salmanom Khanom, absolventom MIT a Harvardu.
Vyberať je možné z oblasti matematiky, vedy, programovania, ekonomiky, financií a mnohých ďalších. Pre tých, čo preferujú videá, za zmienku stojí YouTube kanál s množstvom obsahu.
WolframAlpha
Aplikácia s cenou 3,36 € (Android) slúži na vyhľadávanie a znázornenie informácií prevažne súvisiacich s matematikou a podobnými vedeckými oblasťami. Služba bola vyvinutá spoločnosťou Wolfram Research a je založená na softvéri Mathematica.
Inými slovami, aplikácia je pre vysokoškolských študentov niekedy jedinou záchranou, ako neskončiť štúdium skôr, ako by chceli.
Android / iOS / Windows Phone
Photomath
Pri matematike ešte chvíľu ostaneme. Bezplatná aplikácia (do určitej miery) Photomath vám výrazne uľahči prepisovanie poznámok z hodín matematiky. Prostredníctvom zabudovanej kamery vo vašom smartfóne stačí namieriť na spolužiakove poznámky a prepísať si príklad so správnym postupom a predovšetkým výsledkom.
Periodická tabuľka
Baví vás chémia, no máte občas problém si spomenúť na všetky informácie súvisiace s jednotlivými prvkami periodickej tabuľky? Táto bezplatná aplikácia poskytuje komplexné informácie o 118 prvkoch. Podrodbnejšie a zároveň komplexnejšie informácie nájdete v platenej verzii.
TED
Opäť bezplatná appka, ktorá poskytuje viac než 2 000 videí z TED konferencií ( s heslom: „myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie“)
s titulkami vo viac ako 100 rôznych jazykoch.
Tešiť sa môžete na zaujímavé myšlienky zamerané na technológie, zábavu a dizajn nielen od svetových osobností. Za zmienku stojí krátke video s Jakubom Ptačinom.
Android / iOS / Windows Phone
Quora
Internet sa stal súčasťou nášho života. Postupom času je však stále viac využívaný hlavne na sociálne sieti. Aplikácia Quora vám pomôže tráviť čas na internete efektívnejšie, a to bez toho, aby ste si to uvedomovali.
Obrovskou výhodou aplikácie Quora je jej otvorenosť. Prispievať svojimi poznatkami či pýtať sa na čokoľvek môže každý. Komunita je však inteligentná, a tak sú prehnané alebo nevhodné reakcie naozaj zriedkavé. Je vidieť, že ľudia si príležitosť byť súčasťou tohto projektu, vážia.
Android / iOS / Windows Phone
Udacity
Programovanie sa stáva čoraz viac potrebnejším. Už viac než 3 milióny študentov sa zapojilo do tohto programu, v ktorom prednášajú odborníci zo spoločnosti Facebook, Google, Cloudera a MongoDB.
https://youtu.be/JTTpkEqCico
Začať môžete až od úplných základov a postupne sa vypracovať na úroveň, kedy možno už aj vy budete pomáhať niekomu ďalšiemu. V ponuke sú predovšetkým programovacie jazyky HTML, CSS, Javascript, Python a Java.
Budeme radi za každý ďalší zaujímavý tip v komentároch, vďaka ktorému možno nám a aj ostatným čitateľom uľahčite učenie sa nových vecí.