Startup Wingcopter uskutočnil v Nemecku prvý skúšobný let, keď prepravil pomocou dronu malú zásielku medzi dvomi kanceláriami vzdialenými od seba zhruba 25 km.
Ide o výsledok spolupráce Wingcopteru s biofarmaceutickou spoločnosťou Merck a Frankfurtskou univerzitou aplikovaných vied. Cieľom pokusu je poukázať na výhody spojené s využívaním bezpilotných lietadiel, ktoré majú oproti klasickej preprave po cestných komunikácách nesporné výhody.
Dron počas prvého letu preletel približne 25 kilometrovú vzdialenosť medzi laboratóriom Merck v Gernsheime, kde vzal vzorku pigmentov a priniesol ju do ústredia startupu v Darmstadte.
Skúšobný let sa konal v husto osídlenej oblasti, kde sa nachádza množstvo elektrických vedení a cestných i koľajových komunikácií. Od podobných testov s doručovaním pomocou dronov sa odlišoval v tom, že neprebiehal pod neustálym dohľadom.
Projekt bude pokračovať ďalšími letmi až do marca, kedy je naplánované jeho vyhodnotenie. Zatiaľ sa zdá, že používanie dronov na doručovanie menších zásielok je v porovnaní s prepravnými službami oveľa výhodnejšie. Okrem toho, že ide o ekologickejšie riešenie, prináša značné časové úspory. Wingcopter uvádza časové úspory v hodinách až po celý deň.
Viete, že…
Wingcopter vyvíja a vyrába autonómne lietajúce prepravné drony pre spoločenské a civilné využitie, ktoré napríklad urýchlia dodávky liekov. Spoločnosť bola založená v Darmstadte v roku 2017. Vďaka svojmu patentovanému mechanizmu naklápacích rotorov zaplnila medzeru medzi komerčnými dronmi, helikoptérami a lietadlami s pevnými krídlami, čím sa dosiahol nový rozmer účinnosti. Startup minulý rok získal významnú sedemmiestnu finančnú injekciu od Corecam Capital Partners so sídlom v Singapure.
Tom Plümmer, CEO Wingcoptera, pripomína, že jeho spoločnosť opakovane demonštrovala výhody doručovania dronmi pri rôznych možnostiach využitia, okrem iného pri prevoze zdravotníckych potrieb do vzdialených oblastí, vďaka ktorým bolo možné zachrániť ľudské životy.
Ako sme už informovali, v USA spolupracuje Wing Aviation s FedEx či Matternet s UPS, pozadu nezaostáva ani Amazon a ďalší väčší, ale i menší hráči. Doručovanie pomocou bezpilotných lietadiel je dnes zatiaľ v plienkach, ale je to len otázkou času, kým sa stane bežnou súčasťou prepravných služieb.