Reklama

AVG: v Google Play stále nie je bezpečne

Dominik Fúsek

Android je pravidelne kritizovaný ako najmenej bezpečný mobilný systém. Výrobca antivírusového softvéru AVG tvrdí, že kybernetickej kriminality stále pribúda a osobné údaje či dokonca peniaze by si mali používatelia smartfónov poriadne chrániť. Tu sú nálezy tímu AVG Mobilation v Google Play. Potešujúce je, že Google hneď po upozornení podvodný softvér zmazal a učinil potrebné kroky.

AVG logo

Podvodník – špecialista

Nakazená bola celá sada od podvodného prispievateľa Asta E Services. AVG dáva do pozornosti najmä aplikáciu Xray App. Tá sľubuje, že budete schopní pomocou fotoaparátu v telefóne rentgenovať. Akokoľvek znie táto funkcia nezmyselne, naletelo na ňu množstvo zákazníkov. Program odkáže používateľa na reklamu na YouTube, kde sa objaví už známa „zaručená výhra“ v podobe iPodu, iPadu a iných lákadiel. Používateľ sa za poplatok zaregistruje, môže sa dokonca prihlásiť do kvízu (za ďalší poplatok), ale nikdy sa nedočká ani výhry, ani rentgenovacej funkcie.

Asta E Services

Spätné vyhľadávanie čísel

Na webe sa pohybujú aj aplikácie, ktoré ponúkajú spätné vyhľadávanie telefónnych čísiel. Aj keď sa táto aplikácia v súčasnosti objavila pre izraelské telefónne čísla, je potrebné mať sa na pozore aj u nás, keďže sa podobné typy aplikácií rýchlo šíria. Aplikácia po používateľovi vyžaduje, aby jej umožnil prístup k svojim kontaktom a tiež na internet, aby sa mohla stiahnuť. Keď sa nainštaluje, pozbiera všetky používateľove kontakty a odošle ich na server v Houstone, kde ich uloží vrátane IMEI – výrobného čísla telefónu, z ktorého boli odoslané. Správca serveru má tak bez používateľovho vedomia prístup k jeho kontaktom a ďalším údajom, mnoho ľudí si ukladá do telefónneho zoznamu v mobile najrôznejšie kódy (PIN ku karte, bezpečnostné kódy od domu, heslá, bankové kódy atď.), bez toho, aby ich nejako zašifrovalo.

411 Israel

Kalendár „zadarmo“

Hackeri vyvinuli špeciálnu aplikáciu pre prácu s kalendárom. Na prvý pohľad sa nijak nelíši od už existujúcich aplikácií, táto však núti používateľa, aby si stiahol a zaplatil prémiovú edíciu. Posledný prípad zaznamenal tím AVG Mobilation v Číne.

Čínsky podvodný kalendár

Žiaľ, ani chvályhodný „nájazd“ AVG na podvodníkov a kriminálnikov úplnú bezpečnosť nezariadi, stále zostávajú stovky, možno tisíce škodlivých aplikácií. Čo teda robiť? AVG i my podporúčame podrobne si pred inštaláciou prečítať žiadosti o povolenia k systémovým prvkom, ktoré aplikácia potrebuje a skontrolovať, či sa zhodujú s jej zameraním, alebo v zozname nemajú čo hľadať. Vyplatí sa tiež sťahovať len z overených zdrojov – z obchodu Google Play. Hodnotenie, komentáre a počet stiahnutí tiež povedia veľa. Ak chcete mať úplnú istotu, doplňte ešte kvalitný ochranný program, napríklad AVG Mobilation.

Zdroj a foto: AVG

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.