Reklama

Zvažujete nový Apple iPhone 15? Pozor na jeho fotoaparáty

Zdroj | Michael Sala/Unsplash
Števo Porubský
Zdroj | Michael Sala/Unsplash
Zdroj | Michael Sala/Unsplash

Apple pred pár týždňami predstavil celkom novú sériu smartfónov iPhone 15 a už nejaký ten piatok sa predávajú aj u nás.

Ak vás očarili nové fotoaparáty nových iPhonov 15 a chcete si skúpiť základný model 15 alebo 15 Plus, mali by ste vedieť, že ich fotoaparáty nie sú rovnaké ako tie, ktoré majú verzie 15 Pro a 15 Pro Max.

Dokonca ani iPhone 15 Pro nemá rovnaký fotoaparát, resp. fotomodul ako iPhone 15 Pro Max. Top verzia ponúka špeciálny objektív s 5-násobným priblížením, zatiaľ čo iPhone 15 Pro má len 3-násobné priblíženie. Už tu je teda veľký rozdiel, pričom cena modelu 15 Pro nie je vôbec nízka a Apple si už mohol dať tú námahu doň použiť to najlepšie čo mal k dispozícii. A že by nikto nekupoval verziu 15 Pro Max? Kupoval, lebo má podstatne väčší displej.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Apple

Nie je 48 Mpx ako 48 Mpx

Apple sa v nových iPhonoch 15 pochválil, že všetky majú 48 Mpx hlavný fotoaparát. Nie je to ale celkom pravda. Pravda je len číslo, počet megapixlov na snímači, no snímače sú celkom odlišné. A nielen tie.

Snímač Sony IMX-890 v základných iPhonoch 15 a 15 Plus má rozmer 1/1,56″, no iPhone 15 Pro a 15 Pro Max majú 48 Mpx snímač Sony IMX-803 s rozmerom 1/1,3″. Premietnutné na plošné rozmery, snímač v základných iPhonoch má zhruba 8,3 x 6,3 mm (52,29 mm2), snímač v iPhonoch 15 Pro a Pro Max má okolo 10,2 x 7,4 mm (75,48 mm2). Snímač v Pro verziách je zhruba 1,5x väčší ako snímač v základných verziách.

Navyše je snímač v základných verziách uložený pod 26 mm (po prepočte) optikou so svetelnosťou f/1,6. Pro verzie majú 24 mm optiku so síce na prvý pohľad horšou svetelnosťou f/1,8, no vzhľadom na väčšie rozmery snímača je vo výsledku lepší záber z Pro fotoaparátu, ako z fotoaparátu základných iPhonov 15 a 15 Plus.

Okrem toho základným iPhonom 15 chýba možnosť snímania do RAW, Apple ProRAW, ale aj makro fotografia či nový režim nočných portrétov. Pri videách musíte zabudnúť na ProRes video, teda opäť RAW, ale aj Log či Academy Color Encoding System. Chýba tiež makro video. V základných iPhonoch tiež nenájdete možnosť zmeny základnej ohniskovej vzdialenosti (24, 28, 35 mm). Toto ponúkajú iba Pro verzie.

Posledným rozdielom je samotná stabilizácia snímača. Základné verzie majú tú z minulého roka, modely Pro majú stabilizáciu snímača druhej generácie, ktorá by mala byť ešte efektívnejšia.

Zdalo by sa, že jediný fotoaparát, kde Pro verzie nevyhrávajú, je selfie fotoaparát v displeji. Ten je identický vo všetkých verziách – 12 Mpx, 1/3,6″, 23 mm optika so svetelnosťou f/1,9. Teda skoro. Rozdiel je v tom, že Pro modely majú stabilizovanú optiku pred ním a tiež umožňujú natáčanie ProRes videí.

Zdroj | Apple
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.