Zrnité fotografie minulosťou? Zdá sa, že umelá inteligencia je liekom na všetko

ZDROJ | NVIDIA

Dnešné fotoeditory, napríklad od Adobe alebo Zoneru, dokážu v istej miere opraviť zrnité fotografie, ale umelá inteligencia (AI) to vďaka hĺbkovému strojovému učeniu urobí oveľa lepšie.

Vedci z NVIDIE, MIT a Aalto University ukázali výsledky svojej práce na konferencii o strojovom učení ICML 2018 v Štokholme. Vďaka novým algoritmom dokáže ich počítač NVIDIA Tesla GPU P100 opraviť zrnité fotografie bez akéhokoľvek ďalšieho upravovania a ladenia. Jednoducho sa na ne „pozrie“ a odstráni z nich šum a zrnitý obraz.

Hĺbkové učenie je podmnožinou AI a strojového učenia, ktoré využíva neurónové siete na poskytovanie najmodernejšej presnosti v úlohách, ako je napríklad detekcia objektov, rozpoznávanie reči, prekladač. Hĺbkové učenie sa odlišuje od bežných strojových učebných postupov tak, že sa môže automaticky učiť – bez zavádzania pravidiel, alebo znalostí ľudskej domény. Vďaka hĺbkovému učeniu tu máme hlasových asistentov, autonómne riadenie vozidiel, DeepMind od spoločnosti Google a podobne.

https://youtu.be/pp7HdI0-MIo

Pozrite siDeepMind naučil umelú inteligenciu spomínať

Hĺbkové učenie sa pri odstraňovaní šumu a zrnenia sústredilo na výcvik neurónovej siete. Striedaním zobrazovania sérií obrázkov zloženích z párov zrnitých a ostrých fotografií. AI sa pri tejto výučbe naučilo, ako vylepšiť fotografiu, aby nebola rozmazaná a zašumená. Táto metóda sa od ostatných odlišuje, pretože vyžaduje len dva vstupné obrázky so šumom, alebo zrnením. AI potom dokáže tieto nedostatky odstrániť a automaticky vylepšiť fotky. Je teda možné naučiť neurónovú sieť obnovovať „čistotu“ obrázkov bez toho, aby predtým videla kvalitné fotografie, uviedli výskumníci vo svojej práci.

ZDROJ | NVIDIA

Táto neurónová sieť je na rovnakej úrovni ako iné najnovšie metódy, ktoré používajú rovnakú metodiku. No toto hĺbkové učenie nemá veľké nároky na výkon a časovú náročnosť výpočtov.

ZDROJ | NVIDIA

Vedci použili počíač NVIDIA Tesla GPU P100 s akcelerátorom hĺbkového učenia cuDNN spolu so softvérovou knižnicou TensorFlow, ktorá pracuje až o 50 % rýchlejšie na najnovších procesoroch GPU Pascal. Hĺbkové učenie potom prebiehalo na 50 000 obrázkoch. Na otestovanie systému výskumný tím overoval neurónovú sieť v troch rôznych súboroch dát.

ZDROJ | NVIDIA

Existuje množstvo situácií v reálnom živote, kde je ťažké získať ostré fotky, napríklad pri slabom osvetlení (astronomické pozorovanie) či pri fyzickom vykresľovaní v reálnom čase pomocou magnetickej rezonancie.

ZDROJ | NVIDIA

Táto metóda s novými algoritmami AI ukazuje prínos neurónových sietí s hĺbkovým učením pre veľkú oblasť využitia. Veľkou výhodou je, že odstraňuje namáhavé a časovo náročné práce, ktoré sa doteraz nedali dosť dobre zautomatizovať. Zatiaľ však ide len o výskum, využitie v komerčnej sfére však určite nenechá na seba dlho čakať a my si už možno onedlho budeme môcť pozrieť ostré fotky našich prarodičov.

ZdrojNVIDIA

Komentáre k článku