Reklama

Zoznámte sa so siedmimi málo známymi skratkami v macOS

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

MacOS je komplexný systém, v ktorom sa nachádza (takmer) nekonečné množstvo nastavení. Na pohodlné a rýchle ovládanie operačného systému slúžia rôzne skratky. Dnes si ukážeme sedem takých, o ktorých ste možno doteraz ani nevedeli.

Maximalizácia okna

Ak potrebujete maximalizovať okno bez toho, aby vám na ňom nezmizlo menu, napr. horné lišty, stlačte Option + dvojklik do (ľubovoľného) rohu okna.

Nie je to to isté ako kliknutie na zelené tlačítko +, pretože to maximalizuje vo všetkých štyroch smeroch. Zopakovaním tejto skratky vrátite okno do pôvodnej veľkosti. Šikovné.

Náhrada delete

Aj vám chýba klávesa Delete? Použite klávesovú skratku Control + D.

Pozrite si

AKO si urobiť v macOS vlastné klávesové skratky

Jemnejšie regulovanie úrovní

Klávesy Option + Shift + Fn (napr. hlasitosť, jas, podsvietenie klávesnice) umožnia oveľa jemnejšiu kontrolu, než ponúkajú prednastavené kroky.

Zobrazenie skrytých súborov

Ak chcete zobraziť, resp. skryť súbory vo Finderi, použite klávesovú skratku „Command + Shift + .“ Pozor, nezabudnite na bodku.

Rýchle skrytie okna

Keď potrebujete rýchlo skryť okno na pracovnej ploche, použite skratku Command + H. Aplikácia zmizne na pozadí, môžete ju však získať späť kliknutím na ikonu na doku alebo pomocou Command + Tab.

Pokiaľ chcete skryť všetky okná okrem aplikácie, ktorú aktuálne používate, a to stlačením klávesov Option + Command + H.

Upozornenie: táto skratka nemusí fungovať vo všetkých aplikáciách.

Zdroj | Pixabay

Ukrytie docku

Ak potrebujete schovať, resp. zobraziť dock, použite skratku Option + Command + D.

Nastavenie Mission Control

Klávesovou skratkou Option + Mission Control otvoríte nastavenia Mission Control. Skratkou Command + Mission Control si zas zobrazíte plochu. Opätovným stlačením týchto kláves sa vrátiť naspäť.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách či funkciách v systéme macOS nájdete v našej pravidelnej sérii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.