Reklama

ZNAČKY | Bosch - Od súčiastky po globálneho lídra

Zdroj | bosch-thermotechnology.com
Juraj Recký
Zdroj | bosch-thermotechnology.com
Zdroj | bosch-thermotechnology.com

Robert Bosch založil spoločnosť, ktorá už v dobe svojich začiatkov ponúkala inovácie. V hlave zakladateľa sa rodili samé ambiciózne myšlienky. Čo je najdôležitejšie, dokázal ich pretaviť na reálne produkty. Dnes môžeme povedať, že Bosch píše novodobú históriu priemyslu a technológií. A máme ho aj na Slovensku. Vitajte v ďalšej časti nášho seriálu ZNAČKY.

Zdroj | Bosch

V skratke…

Názov spoločnosti: Robert Bosch GmbH

Sídlo: Gerlingen, Nemecko

Vznik spoločnosti: 15. november 1886 (súčasný názov od roku 1937)

Zakladateľ: Robert Bosch

Predstavitelia: Volkmar Denner

Forma spoločnosti: spoločnosť s ručením obmedzeným

Počet zamestnancov:  celosvetovo 410 000

Pôsobenie: celosvetovo, vrátane Slovenska

Web: www.bosch.com (www.bosch.sk)

Keď si dnes predstavíme, že nemecká priemyselná spoločnosť Robert Bosch GmbH, skrátene Bosch, začínala v roku 1886 ako dielňa v Stuttgart-West, znie to až neuveriteľne. Dielňa zameraná na jemnú mechaniku a elektrotechniku už po roku svojho fungovania predstavila vôbec prvé nízkonapäťové magneto pre spaľovacie motory.

Zdroj | Bosch

Aj v roku 1897 Robert Bosch svoj produkt neustále zlepšoval a novú generáciu nízkonapäťového magneta začal komerčne inštalovať do automobilov. Išlo vôbec o prvé skutočne funkčné a spoľahlivé riešenie zapaľovania motora. Bosch sa však nesústredil len na magneto, vykonával všetky práce, ktoré sa mu naskytli a ktoré vyžadovali presné mechanické opracovanie, a tiež elektrickú montáž. Napríklad inštaloval telefónne systémy a elektrické zvončeky.

Zdroj | Bosch

Zakladateľ Robert Bosch si vždy prial mať pobočku v Londýne. Tento sen si splnil v roku 1898, kedy spolu s Angličanom Fredericom Simmsom otvorili prvé zastúpenie mimo Nemecka. Bol to prvý krok na ceste ku globálnej pôsobnosti. Rýchlo nasledovali obchodné zastúpenia v iných európskych krajinách.

Zdroj | Bosch

Roky 1901 až 1917 boli pre Bosch doslova raketové. V roku 1901 spoločnosť otvorila prvý veľký závod v Stuttgarte. O rok neskôr predstavil hlavný inžinier spoločnosti, Gottlob Honold, vysokonapäťové magneto pre systém zapaľovania motora pomocou zapaľovacej sviečky. Tento patent predurčil Bosch stať sa popredným dodávateľom v automobilovom priemysle. V roku 1906 spoločnosť predala stotisíce magneto. V roku 1910 vybudovali neďaleko Stuttgartu továreň Feuerbach, ktorá od roku 1913 vyrába tiež svetlomety. V rovnakom roku spoločnosť predstavila vlastné riešenie elektriny pre osobné automobily. Bosch nespôsobil len technologickú revolúciu. V roku 1910 zakladateľ Robert Bosch zrušil sobotné poobedné zmeny. Od roku 1917 sa stal Bosch oficiálne korporáciou.

Prienik na americký trh, počas roku 1906, išiel ako po masle. Stačil inzerát v novinách na magneto pre systém zapaľovania motora pomocou zapaľovacej sviečky a objednávky sa z roka na rok zdvojnásobili. Záujem o produkt stále rástol, až do tej miery, že v roku 1912 otvára Bosch vlastnú továreň v americkom Springfielde v štáte Massachusetts.

VEDELI STE, ŽE…
V roku 1911 mal Bosch zastúpenie na každom jednom kontinente a v roku 1913 bolo 88 % predaja spoločnosti mimo Nemecka.

Začiatok prvej svetovej vojny, 1914, znamenal pre Bosch doslova katastrofu. Všetky zahraničné trhy zmizli za noc, výskum a vývoj sa okamžite zastavil a výroba sa preorientovala na zbrojárstvo.

Zdroj | Bosch

Počas prvej svetovej vojny boli konfiškované obchodné zastúpenia a ochranné známky. Odkúpená spoločnosť v USA naďalej na svoju propagáciu používala označenie Bosch. Na túto neférovú praktiku zareagoval vtedajší hlavný inovátor spoločnosti Gottlob Honold a v roku 1918 navrhol nové logo – magneto uprostred kruhu, ktoré sa používa do dnešných dní.

Zdroj | Bosch

Bosch prevádzkoval sieť opravárenských a inštalačných dielní so štandardom nastaveným rovnako v každej jednej prevádzke už pred prvou svetovou vojnou v USA. Tento koncept teda nebol nový a Bosch ho v roku 1921 v podstate recykloval. Spoločnosť Bosch otvorila sieť autoservisov Bosch Car Service mimo územia domáceho Nemecka. Nápad sa ujal tak rýchlo, že v roku 1930 už existovalo 2 750 autoservisov v 70 krajinách. Dnes svoje auto môžete do Bosch Car Service objednať aj pomocou aplikácie vo vašom smartfóne.

Zdroj | Bosch

V roku 1928 sa na trh dostal vôbec prvý ručný personálny pomocník z dielne Bosch, zastrihávač vlasov Forfex. Jeho vynálezca Hermann Steinhart bol fascinovaný umiestnením motorčeka do rúčky náradia. Zo začiatku to bol problém, no keď sa mu podarilo jeho nápad zrealizovať, nič nebránilo tomu, aby začali toto riešenie využívať vo veľkom. Práve zastrihávač vlasov je pradedom príklepových vŕtačiek. Tie firma do tej podoby, ako ich poznáme dnes, zkonštruovala už pár rokov po prelomovom Forfexe.

Hugo Junkers v roku 1932 predal spoločnosť Junkers & Coo spoločnosti Robert Bosch GmbH. Junkers pod značkou Bosch vyrába centrálne plynové kúrenie a regulačnú a zabezpečovaciu techniku pre plynové kúrenie. Nasleduje viacero technologických prvenstiev a strategicky správnych rozhodnutí, vďaka ktorým je v roku 1996 spoločnosť Bosch Termotechnika lídrom v oblasti závesných kotlov v Európe. V roku 2019 spoločnosť definitívne prestáva používať značku Junkers, ktorá je v tomto momente už plne integrovaná pod značku Bosch. Spoločnosť tento segment dostala do bodu, kedy dokáže pokryť všetko od technológií na kúrenie a ohrev vody, cez Bosch Smart Home, až po energetický manažment. Po akvizícii a dlhšej príprave spoločnosť Bosch reorganizovala štruktúru svojich spoločností pôsobiacich v oblasti vykurovania aj na Slovensku. Dcérske spoločnosti ponúkajúce vykurovaciu techniku BUDERUS Vykurovacia technika spol. s r.o. a KOTLE – LOOS SLOVAKIA, s.r.o. sa stali súčasťou termotechnickej divízie spoločnosti Bosch.

VEDELI STE, ŽE…
Po 1. svetovej vojne tvoril zahraničný obchod len 34 % celkového predaja.

Bosch reagoval na ošiaľ okolo domáceho majstrovania a v rokuj 1952 uviedol na trh elektrické kombinované náradie Bosch. Podľa zvoleného príslušenstva ste mohli náradie používať ako vŕtačku, skrutkovač, brúsku, alebo aj ako nožnice na živý plot. Novinka dala základ doposiaľ nepoznanému obchodnému segmentu. Súpravu ste mohli kúpiť so štandardným príslušenstvom v kufríku, alebo drevenej skrinke, ktorú ste mohli namontovať na stenu. Spoločnosť Bosch týmto spôsobom vyvíjala druhú kľúčovú líniu elektrického náradia popri sortimente určenom pre profesionálov na stavby.

Divízia Energetika a technika budov začala svoju históriu písať v roku 1981, kedy spoločnosť kúpila majoritný podiel v Telefonbau und Normalzeit Lehner und Co. Nemecká spoločnosť pred splynutím s Bosch ponúkala napríklad vybavenie pre policajné stanice, a tiež riešila ich komunikáciu. V roku 1988 Bosch odkúpil aj zbytok spoločnosti. Dnes Bosch v rámci divízie Building Technologies ponúka zabezpečovacie a bezpečnostné systémy, ktoré zahŕňajú systémy videokamier, alebo celú plejádu detektorov. Sortiment dopĺňajú audio a konferenčné systémy pre hlasovú komunikáciu. Okrem veľkých, často technologicky náročných riešení, sú v hľadáčiku záujmu spoločnosti tiež energetické a stavebné riešenia, ktoré Bosch vie vďaka najnovším technológiám implementovať v podstate pri akomkoľvek riešení.

Zdroj | Bosch

Vrátiť sa na americký trh nebolo pre Bosch jednoduché. Po vojne mala spoločnosť ambíciu opäť sa udomácniť na jednom z najväčších trhov sveta, no podarilo sa to až v roku 1983. Od tohto roku mohol Bosch opäť predávať a používať všetky svoje výrobky pod vlastnou značkou. Na ázijský trh sa spoločnosť vrátila vďaka premyslenému obchodnému ťahu. V krajinách, ako je napríklad Malajzia, vyrábal Bosch vysoko kvalitný tovar, no za nižšie ceny. Spoločnosť tiež etablovala svoje pôsobenie na kľúčové trhy, ako bolo Japonsko, kde začala vyrábať napr. elektronické vstrekovanie pre benzínové motory, alebo ABS systém.

VEDELI STE, ŽE…
Začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia sa Bosch pustil do výroby technológie pre vesmírne satelity.

V roku 1993 vznikla v Bratislave dcérska regionálna pobočka Robert Bosch spol. s r.o. Ešte v roku 1899 sa agentom spoločnosti Bosch pre celé Rakúsko-Uhorsko stal Dénes & Friedmann sídliaci vo Viedni. Bosch otvoril aj svoju pobočku v Prahe. V rozmedzí rokov 1945 až 1969 spoločnosť spravovala československý trh z centrály v Stuttgarte. V roku 1969 si správu predaja a zákazníckeho servisu zobrala na starosť rakúska spoločnosť ÖDEG. Pokrývala strednú a východnú Európu, a to až do roku 1993.

V roku 1998 vznikla dcérska spoločnosť BSH Hausgeräte GmbH, ktorá patrí do skupiny Bosch, kupuje BSH Drives and Pumps s.r.o. v Michalovciach. Jej hlavnou činnosťou je vývoj a produkcia elektromotorov a púmp pre bielu techniku, hlavne pre práčky, sušičky, umývačky riadu, odsávače pár a malé domáce spotrebiče. Závod vyprodukuje ročne viac ako 14 miliónov motorov. Všetky produkty výrobené v Michalovciach putujú na export a neskôr sa ocitnú v koncových spotrebičoch značiek firmy vyrábaných vo fabrikách v Európe, Ázii a Amerike. V rámci spoločnosti v Michalovciach pôsobí tiež skupina pre vývoj elektroniky. Ich činnosť zahŕňa vývoj softvéru a hardvéru pre domáce spotrebiče.

Zdroj | Bosch

Zlúčením spoločností Mannesmann Rexroth AG a Automation Technology Business Unit of Robert Bosch GmbH vzniká 1. mája 2001 Bosch Rexroth AG. 100 % dcérska spoločnosť Bosch má heslo „The Drive & Control“. Výroba sa zameriava na komponenty a systémy spojené s riadením a pohybom priemyselných mobilných zariadení. V roku 2001 spoločnosť začína výrobu v Brne. Už v roku 2005 Bosch Rexroth AG ponúka vôbec prvý servoregulátor IndraDrive Mi, ktorý integruje motor a regulátor do jedného zariadenia. Dnes Rexroth AG ponúka kompletné riešenia automatizácie – od mechatroniky, prepravy, montážnej techniky, až po elektrické pohony a riadiace systémy.

Dcérska spoločnosť Bosch, Valicare GmbH a Heitec AG z nemeckého Erlangenu zakladajú v Trenčíne v roku 2006 spoločnú prevádzku Valicare s.r.o. Spoločnosť patrí do divízie obalovej techniky a pôsobí v oblasti kvalifikácie výrobných zariadení a validácie procesov pre regulovaný priemysel. Valicare ponúka široké spektrum expertných činností a služieb vo všetkých oblastiach „Regulatory a GMP Compliance“, ako aj podporu pre certifikáciu a riadenie kvality. Zákazníkmi sú výrobcovia liečiv, zdravotníckych pomôcok, biotechnologické spoločnosti a firmy, ktoré im dodávajú výrobné zariadenia a technológie.

Zdroj | Bosch

Servisné stredisko náradia pre domácich majstrov Bosch v Mikulove zastrešuje od spustenia do prevádzky v roku 2007 okrem Slovenska a Čiech aj Nemecko, Rakúsko, Maďarsko. Ponúka prvotriedne služby a takmer bezkonkurenčnú starostlivosť o zákazníkov. Stačí, ak si na stránke servisu zaregistrujete svoj výrobok, vyplníte formulár, v ktorom uvediete poruchu, kuriérska služba vyzdvihne vaše náradie v čo najkratšom možnom čase a  výrobca garantuje, že ho budete mať naspäť maximálne do päť dní opravené tak, aby spĺňalo všetky normy.

Po akvizícii a dlhšej príprave spoločnosť Bosch reorganizovala v roku 2011 štruktúru svojich spoločností pôsobiacich v oblasti vykurovania na Slovensku. Dcérske spoločnosti ponúkajúce vykurovaciu techniku BUDERUS Vykurovacia technika spol. s r.o. a KOTLE – LOOS SLOVAKIA, s.r.o., sa stali súčasťou termotechnickej divízie spoločnosti Bosch.

VEDELI STE, ŽE…
Bosch zníži do roku 2020 uhlíkovú stopu na nulu vo všetkých svojich 400 závodoch a pobočkách na celom svete.

Bosch Connected World je konferencia spojená s výstavou najnovších riešení IoT, ktoré spoločnosť Bosch úspešne implementovala do výrobkov známych po celom svete. Konferencia za dobu svojej existencie, prvý ročník sa konal v 2013, narástla na jednu z najdôležitejších udalostí roka. Počas šiesteho ročníka v roku 2019 mala výstavná plocha 14 000 metrov štvorcových, konferenciu navštívilo 5 000 návštevníkov, zúčastnilo sa jej 80 vystavovateľov, 150 prednášajúcich a pokrývala všetko od výroby, logistiky, cez stavebníctvo, energetiku, až po inteligentné dopravné systémy.

Zdroj | Bosch

V roku 2018 Bosch oslavuje 25 rokov pôsobenia na Slovensku. Za toto obdobie spoločnosť získala povesť spoľahlivého partnera a inovátora. „Teší ma, že jubileum 25 rokov môžem osláviť s toľkými zákazníkmi Bosch z rôznych odvetví. Na Slovensku pôsobia všetky hlavné divízie našej spoločnosti. Od obratovo najväčšej oblasti automobilovej techniky, cez elektrické náradie, techniku budov, domáce spotrebiče, hydraulické systémy, až po veľmi úspešnú oblasť tepelnej techniky,“ povedal vtedy Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group pre Česko a Slovensko. Pripomenul tiež, že strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka produktom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „stvorené pre život“.

Zdroj | Bosch

Inovatívna značka s tradíciou, akou Bosch rozhodne je, nesmie chýbať ako stálica na CES Las Vegas ani v roku 2019. CES je známe prestížne podujatie, kde výrobcovia odhaľujú svoje technologické novinky s cieľom ukázať top trendy pre nasledujúce obdobie. V roku 2019 tu Bosch získal prvenstvo za koncept kyvadlovej inteligentnej elektrickej dopravy. Ako inak, značka na veľtrhu prezentovala celé portfólio IoT riešení. V januári tohto roka na CES Bosch predstavil imidžovú kampaň #LikeABosch, v ktorej zdôraznil prednosti spoločnosti v oblasti internetu vecí. V roku 2018  spoločnosť predala 38 miliónov produktov s možnosťou pripojenia k internetu. Bosch predpokladá, že do roku 2020 narastie celosvetový ročný objem IoT na 250 miliárd dolárov. Na frankfurtskom autosalóne v roku 2019 Bosch predstavil svoju víziu automobility, ktorá je bez emisií a je maximálne bezpečná. Vo svojich víziách o doprave zajtrajška prirodzene neobchádza aplikácie, dáta a cloud, teda konektivitu, ktorá mení auto na inteligentné zariadenie na kolesách.

Bosch je v otázke ochrany klímy jednou z najprogresívnejších spoločností na svete. Do roku 2020 bude celosvetovo CO2 neutrálna. Rozsahom a časom ide o bezprecedentný prístup. Spoločnosť svoj cieľ dosiahne investíciami do zariadení, budov, obnoviteľnej energie a zelenej elektriny. Investovaný balík peňazí v týchto aktivitách sa dostal na jednu miliardu eur. Spoločnosť v tomto roku oslávi 100 rokov pôsobenia na českom trhu.

História firmy znie skutočne neuveriteľne. Snáď neexistuje odvetvie, v ktorom by spoločnosť Bosch „nemala prsty“. Sympatické je, že Bosch aj po viac ako 130 rokoch nestráca „drive“ a hľadí ambiciózne do budúcnosti. Presne tak, ako na začiatku tohto veľkého príbehu hľadel zakladateľ Robert Bosch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.