Reklama

Zmrzlina, on-line hudba a požičovňa filmov od Google

Marek Šimunek

Konferencia Google I/O, ktorá sa v utorok začala v San Franciscu bola dlho očakávanou udalosťou všetkých milovník operačného systému vyvinutého spoločnosťou Google. Tento vyhľadávací gigant nesklamal a my sa čoskoro dočkáme nových verzii OS Android, požičovne filmov priamo v Android Markete a tiež možnosti uloženia hudobnej zbierky do online albumu Google.

Google

Google Music Beta

Jedným z hlavných bodov úvodnej prezentácie na začiatok konferencie Google I/O bolo spustenie služby Google Music Beta. Bohužiaľ v skúšobnej prevádzke je služba dostupná iba na pozvánku v USA, avšak je predpoklad, že po ostrom spustení sa dostane aj na iné trhy. V prípade Google Music sa nejedná o online obchod s hudbou, ako mnohí z nás predpokladali, ale o možnosť mať svoju hudobnú knižnicu prístupnú z každého zariadenia schopného komunikácie s touto službou a to bez nutnosti pripájania smartfónu k počítaču alebo zložitého spravovania vašej bohatej hudobnej knižnice. Aplikácia umožňujúca využívanie Google Music bude pre Android smartfóny dostupná v Android Markete a okrem live streamovania vašej knižnice si budete môcť vypočuť aj vybrané, prípadne posledné albumy aj v režime offline, keď práve nebudete pripojený k internetu. Vďaka synchronizácii akú poznáme zo všetkých online služieb Google tak odpadne nutnosť neustáleho spravovania vašej hudobnej zbierky a nutnosť manuálneho pripájania telefónu k počítaču.

Google Music Beta

Filmy v Android Markete

Okrem služby Google Music bola počas konferencie Google I/O predstavená aj požičovňa filmov, ktorá bude dostupná priamo v Android Markete vášho smartfónu. V Android Markete čoskoro pribudne nová zložka „Movies“, pomocou ktorej si budete môcť filmy vypožičať a následne priamo streamovať do vášho zariadenia. Po zapožičaní budete mať 30 dni na využitie zápožičky a po prvom spustení filmu vám ostane 24 hodín na jeho pozretie. V dobe spustenia by časť „Movies“ v Android Markete mala obsahovať viac ako tisícku filmov, medzi ktorými nájdete novinky ale aj stálice strieborného plátna. Na veľkých displejoch tabletov si budete môcť užívať filmy dokonca v HD kvalite. pričom na tabletoch si budete môcť filmy pozrieť offline, prípadne aj v HD kvalite. Aplikácia pre tablety by mala byť dostupná s príchodom novej verzie operačného systému Google Android 3.1 a pre smartfóny by sa mala objaviť v priebehu niekoľkých týždňov, pričom pre využívanie tejto služby budete potrebovať Android smartfón s operačným systémom vo verzii 2.2 a vyššej.

Google Android Market Movies

Ice Cream Sandwich

Google sa samozrejme nezabudol pochváliť ani pripravovaným nástupcom súčasnej verzie svojho operačného systému pre smartfóny. Momentálne najnovší OS Gingerbread tak v treťom kvartály tohto roku nahradí nová verzia so vskutku sladkým názvom Ice Cream Sandwich. Spoločnosť Google zatiaľ podrobné informácie o tomto nástupcovi tají, avšak malo by sa jednať o spojenie toho najlepšieho zo súčasnej verzie Gingerbread pre smartfóny a Honeycomb pre tablety. Pravdepodobne v lete sa tak dočkáme vo svojich Google smartfónoch nielen inovovaného užívateľského prostredia, ale aj prvkov, ktoré môžeme v súčasnosti vidieť na tabletoch s Honeycombom, nových a bohatších widgetov, plnej podpory dvojjadrových procesorov a z výraznejšej podpory náročnejších herných titulov sa budú tešiť aj mobilný hráči. Otáznik však naďalej visí nad kódovým a číselným označením novej verzie, ktoré sa dozvieme pravdepodobne až pri oficiálnom uvedení tohto nástupcu perníka.

Google Ice Cream Sandwich

Honeycomb 3.1

Okrem plánovaného nástupcu perníka predstavil Google aj aktualizáciu pre tablety s Honeycombom. Nástupca Androidu 3.0, ako sa Honeycomb označuje bude mať jednoduché číselné označenie 3.1 a ako prvý model získa túto aktualizáciu Motorola XOOM. Majitelia tohto jedinečného tabletu sa už tento týždeň budú môcť tešiť na nový Android Market s možnosťou požičiavania filmov, plnú podporu konečnej verzie Adobe Flash 10.2, možnosť zmeny veľkosti jednotlivých widgetov, jednoduchší spôsob prenášania fotiek do zariadenia bez potreby použitia doplnkového softvéru alebo ovládačov, ale aj možnosť využívania širokej škály externých USB zariadení vďaka podpore funkcie USB Host.

Google Android 3.1 Honeycomb Motorola XOOM

Google počas svojej konferencie Google I/O potvrdil, že s ním musíme na poli mobilných operačných systémov rátať a už teraz sa tešíme na príval nových produktov medzi smartfónmi a tabletmi čerpajúcich z inovácií, ktoré Google tento rok prinesie.

Foto: www.engadget.com, Google

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.