Reklama

Zmena hry? Čo všetko prinesie Wi-Fi 7?

Zdroj | Samsung
Richard Pliešovský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Tri veci sú na svete isté – nikdy nie je dosť peňazí, pamäte v zariadeniach a prenosová rýchlosť. Vďaka Wi-Fi 7 nezbohatnete, no môže pomôže aspoň v poslednej veci.

Zdá sa vám príchod Wi-Fi 7 akosi priskoro? Do mnohých domácností ešte nedorazila ani Wi-Fi 6 a už sa môžu pripravovať na novú generáciu. Má to vôbec význam?

Wi-Fi 6 bola dizajnovaná ako odpoveď na obrovský nárast zariadení využívajúcich bezdrôtové pripojenie. Wi-Fi 7 má inú hlavnú úlohu – poskytnúť vysoké prenosové rýchlosti s vyššou účinnosťou. Rozdiel by mal znateľný najmä vtedy, ak sa stretávate s častým ukladaním do vyrovnávacej pamäte, latenciou, či preťažením. V tom prípade bude nový router podporujúci Wi-Fi 7 dobrou voľbou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Veľké zmeny sa však sľubovali aj v prípade Wi-Fi 6 a mnoho používateľov tvrdí, že nepozorujú kvalitatívny rozdiel. Ak sa však rozšíri obsah v 8K rozlíšení, vyššie rýchlosti budú nevyhnutné.

Čo je Wi-Fi 7?

Ide o novú generáciu Wi-Fi technológie. Technický názov je IEEE 802.11be EHT. (Wi-Fi 6 má názov IEEE 802.11ax). IEEE znamená skratku pre Institute of Electrical and Electronics Engineers, organizáciu, ktorá definuje priemyselné štandardy. Časť EHT názvu Wi-Fi 7 znamená extrémne vysokú priepustnosť.

Mimochodom, Wi-Fi 6 prišlo už v roku 2019 a potom v roku 2021 Wi-Fi 6E, ktoré otvorilo pásmo 6 GHz spolu s pásmami 5 GHz a 2,4 GHz používanými v predchádzajúcich verziách.

Wi-Fi 7 používa rovnaké tri pásma, ale s vyšou rýchlosťou. Je to aj vďaka tomu, že podporuje rádiové kanály s frekvenciou 320 MHz nad frekvenciou 6 GHz, čo je dvakrát širšie pásmo, ako 160 MHz kanály nad 5 GHz. Nový štandard prinesie maximálnu rýchlosť dát 46 Gb/s (Wi-Fi 6 má 9,6 Gb/s), čiže bude päťkrát rýchlejšie.

Pozrite si

Wow Wi-Fi od Telekomu prekvapuje na celej čiare. Je to lacné a rýchle

Vyššiu rýchlosť využijete najmä pri stereamovaní, resp. sťahovaní video obsahu. Vďaka vyššej rýchlosti môže takto rýchlo fungovať viacero zariadení naraz, takže vaša domácnosť nezašije internetový blackout, keď synátor začne ukladať novú sériu z Netflixu, aby mal čo pozerať s partiou na chate.

Ďalším prínosom Wi-Fi 7 bude nižšia latencia. Tušíte správne, užijú si to najmä hráči. Oveľa lepšiu využiteľnosť dosiahnete tiež v prípade AR/VR. Wi-Fi 7 prinesie dokonca kvalitnejšie audio pri prenose zvuku. Dodatočná šírka pásma Wi-Fi 7 by mohla dokonca časom nahradiť Bluetooth ako predvolenú technológiu pre bezdrôtové slúchadlá.

Kedy príde Wi-Fi 7?

Možno budete prekvapení, ale prvé routre sú už v predaji, napríklad od TP Link. Treba mať však na pamäti, že konečná špecifikácia Wi-Fi 7 stále čaká na konečnú certifikáciu a zatiaľ len málo zariadení dokáže naplno využiť jej možnosti.

Treba si tiež uvedomiť, že vymeniť Wi-Fi router nepostačí, novú technológiu musia zároveň podporovať aj koncové zariadenia (smartfóny, notebooky, set-top boxy a pod.).

Obsah pokračuje pod reklamou
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.