Reklama

Zelené EČV na Slovensku - všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Tomáš Kuník

Ešte pred spustením známych dotácií na nákup elektromobilov a plug-in hybridov sa na Slovensku začali vydávať špeciálne zelené EČV, ktoré sú určené práve pre tieto vozidlá. V tomto článku sa vám budeme snažiť zodpovedať všetky otázky súvisiace s novými evidenčnými číslami vozidiel, vrátane toho, prečo nie sú momentálne dostupné.

Prečo majú elektromobily zelené EČV?

Primárna úloha zelených EČV je odlíšiť vozidlá s nižšími emisiami od tých, ktoré sú poháňané výhradne spaľovacím motorom. Možno ste sa stretli s informáciami, že zelené EČV sú určené na informovanie hasičov pri prípadnom zásahu. V skutočnosti to tak ale nie je a ich hlavná úloha je istá forma marketingu, respektíve propagácie e-mobility.

Nakoniec, účel zelených EČV je opísaný priamo na webe Ministerstva vnútra: „Odlíšiteľné označenie takýchto vozidiel bude slúžiť ako rozlišovací prvok pre ďalšie podporné opatrenia, ktoré sú podrobne rozpísané v Akčnom pláne rozvoja elektromobility v Slovenskej republike, ktoré gestoruje Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, a podľa ktorého je opatrenie nákladovo šetrným a zároveň účinným spôsobom, ako vytvoriť trvalú propagáciu elektrických vozidiel. Zároveň prináša synergiu s marketingom elektrických áut, pretože istý podiel kupujúcich je motivovaný snahou odlíšiť sa.

Bol som na polícii, mám elektromobil, ale zelené EČV mi nemôžu vydať, prečo?

Od roku 2022 má na starosti výrobu EČV pre Slovensko nový dodávateľ, ktorý zatiaľ nedokáže vyrábať EČV v zelenom vyhotovení. Prečo ale k takejto situácii došlo sme sa pýtali priamo tlačového odboru Ministerstva vnútra: „Situácia je bohužiaľ dôsledkom opakovaných obštrukčných konaní tretích strán v procese verejného obstarávania, ktoré sa kvôli tomu predĺžilo o viac ako rok,“ sa píše v oficiálnom vyjadrení.

Na náprave intenzívne pracujú, aj keď zatiaľ nie je jasné, kedy by sa vydávanie zelených EČV mohlo obnoviť: „S ohľadom na lehoty dané zákonom o verejnom obstarávaní bolo ministerstvo vnútra oprávnené podpísať rámcovú dohodu s novým dodávateľom až v úplnom závere roku 2021, a tak objektívne nebolo možné nastaviť dodávky nových tabuliek a pracovný tok s novým dodávateľom hneď od začiatku roku 2022, za čo sa verejnosti ospravedlňujeme.

Dobrou správou je, že vzhľadom na túto situáciu pracujú na zmene predpisov, aby majitelia daných vozidiel nemuseli pri zámene klasických EČV za zelené nemuseli platiť správny poplatok za vydanie nových tabuliek opakovane. Jednoducho povedané, ak budete žiadať o zelené EČV v čase, keď ešte nebude ich vydávanie obnovené, dostanete klasické biele EČV, ktoré by vám neskôr mali byť bezodplatne vymenené na zelený variant.

Aktualizácia 25. mája 2022: Okolnosti okolo zelených EČV sa konečne začínajú zlepšovať a Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vydalo stanovisko, v ktorom oznámilo opätovné spustenie dodávok týchto evidenčných čísiel pre elektromobily a plug-in hybridy: „Situácia s dodávkami tabuliek s evidenčnými číslami sa postupne stabilizuje a od 1. júna nabehne spracovanie EČV s novým dodávateľom do normálneho režimu, na aký sú občania zvyknutí.“

Celý problém mal vzniknúť v dôsledku predlžovania procesu verejného obstarávania, čo bolo spôsobené obštrukčnými konaniami tretích strán. Štandardne má nový dodávateľ časový priestor potrebný na nábeh, no práve kvôli zdržaniu tento priestor nemal. Všetky prekážky však už našťastie boli vyriešené: „To znamená, že všetky druhy tabuliek, vrátane tzv. zelených na elektrické a (plug-in, pozn. red.) hybridné vozidlá, budú od júna dodávané v riadnych lehotách,“ píše sa v stanovisku MVSR.

Kúpil som si elektromobil, no zelené EČV som nedostal!

Ak sa vás netýka situácia opísania vyššie, odpoveď na túto otázku je pomerne jednoduchá. Zelenú EČV nedostanete automaticky, ale musíte si o ňu požiadať. Môžete mať teda auto s nižšími emisiami aj s klasickými bielymi EČV. Z toho zároveň vychádza už vyššie vyvrátený mýtus, že zelené EČV slúžia na informovanie hasičov.

V prípade, že máte o zelené EČV záujem, ale už máte biele, môžete požiadať o výmenu za poplatok 33 eur.

Na ceste vidím autá so zelenou EČV, ale majú výfuk, prečo?

Okrem elektromobilov môžu mať zelené EČV aj plug-in hybridy. Ide o vozidlá, ktoré kombinujú elektrický pohon s klasickým spaľovacím motorom, pričom je disponujú funkciou čisto elektrickej jazdy. Zároveň, ich kľúčovou vlastnosťou, od ktorej je odvodený aj názov, je práve možnosť nabíjať vysokonapäťový akumulátor z externého zdroja. Teda, auto je možné „zasunúť“ (plug-in) do zásuvky.

Z tohto dôvodu je na Slovensku možné vidieť vozidlá, ktoré majú výfuk, so zelenou EČV.

Mám hybrid, môžem si požiadať o zelené EČV?

Ak sa opäť pozrieme na web Ministerstva vnútra, zistíme, že zelené EČV môžu získať len tie vozidlá, ktoré majú trakčnú batériu nabíjateľnú z externého zdroja.

Konkrétne ide o vozidlá, ktoré majú v osvedčení o evidencii časť II v položke 18 P.3 „Druh paliva / zdroj energie“ jednu z nižšie uvedených možností:

  • ELEKTRINA

alebo druh spaľovacieho paliva v kombinácii s elektrickým pohonom plug-in napr.

  • Benzín  + elektrický pohon plug-in,
  • Nafta + elektrický pohon plug-in
  • Benzín  + LPG + elektrický pohon plug-in

Platím za vydanie zelených EČV viac ako za štandardné EČV?

Za vydanie zelených EČV sa platí štandardný poplatok ako pri vydávaní bielych EČV. Teda, za registráciu vozidla platíte 33 eur a za vydanie dvoch zelených EČV platíte ďalších 33 eur.

Môžem mať zelenú EČV s voliteľným textom?

Áno, postup a poplatky za takúto EČV sú rovnaké ako pri vydávaní bielych EČV.

Platia pre vozidlá so zelenými EČV nejaké výhody?

Na Slovensku v súčasnosti neplatia žiadne výhody pre vozidlá so zelenými EČV. Pôvodné plány hovorili napríklad o umožnení jazdy vozidlám so zelenými EČV v bus pruhoch, no toto pravidlo nikdy nevstúpilo do platnosti. Rozprávalo sa aj o zavedení nízko-emisných zón, kde by mali vstup práve iba vozidlá so špeciálnou EČV. Takéto zóny ale na Slovensku zatiaľ nie sú a v blízkej dobe sa ich zavedenie neplánuje.

Kde naopak výhody získať môžete je zahraničie. Napríklad v Českej republike sú diaľnice pre elektromobily bezplatné, no je potrebné vykonať registráciu na webe edalnice.cz, kde nájdete potrebné inštrukcie. Zaujímavá výhoda je tiež v Rakúsku, kde využívajú takzvané IG-L zóny. V rámci nich je rýchlosť štandardne znížená z dôvodu vysokých emisií a hluku. Pre vozidlá využívajúce výhradne elektrický pohon alebo vodíkové palivové články takéto rýchlostné obmedzenie neplatí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.