Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ZEISS má svoj prvý digitálny foťák, vybavil ho rovno full-frame snímačom

ZEISS má svoj prvý digitálny foťák, vybavil ho rovno full-frame snímačom
Zdroj | ZEISS
Števo Porubský
ZEISS má svoj prvý digitálny foťák, vybavil ho rovno full-frame snímačom
Zdroj | ZEISS
Zdroj | ZEISS

Nemecký výrobca špičkovej optiky a optických strojov ZEISS predstavil svoj prvý fotoaparát pre spotrebiteľov. ZEISS ZX1 nie je ale len full-frame CSC fotoaparát, ale je to všetko v jednom. Pod všetko si predstavte špičkový foťák + výkonný smartfón. S novinkou od ZEISSu je totiž možné nielen fotiť, ale rovno upravovať zábery v Lightroome CC a zdieľať ich kamkoľvek vám napadne.

Zdroj | ZEISS

ZEISS ZX1 je dizajnovo veľmi zaujímavý fotoaparát. Výrobca stavil na minimalizmus a jednoduché línie, ktoré narúšajú iba ovládacie prvky. Vpredu nie je okrem objektívu a výrazného loga ZEISS nič. Z hornej strany na vás pozerajú len dva kruhové voliče a spúšť. Pomocou voličov je možné upravovať rýchlosť uzávierky a citlivosť snímača. Vedľa nich sú v strede ešte nenápadne umiestnené koľajničky pre blesk či iné príslušenstvo.

Zdroj | ZEISS

Zadná strana hliníkového tela má len obrovský 4,34″ dotykový LCD displej s jemným rozlíšením 1 280 x 720 px a zakrivením podľa tela a 0,7″ elektronický hľadáčik. Displej sa využíva aj počas samotného fotenia na úpravu nastavení scény. Elektronický hľadáčik využíva OLED displej s rozlíšením 1 920 x 1 080 px.

Zdroj | ZEISS

Ale späť k tomu najzaujímavejšiemu. ZEISS vybavil novinku vlastným (ako inak) objektívom ZEISS Distagon 35 mm f/2 T* s pevným 35 mm ohniskom a svetelnosťou f/2,0, ktorá končí až na f/22. Objektív je z 8 častí v 5 piatich skupinách, má aj dve obojstranné asférické sklá. Minimálna ostriaca vzdialenosť je ale 30 cm. Objektív je, samozrejme, vymeniteľný.

Za ním je 37,4 Mpx full-frame snímač s citlivosťou ISO 80 – ISO 51 200! Uzávierka dokáže pracovať s rýchlosťami od 1/8000 sekundy po 30 sekúnd. Na ostrenie využíva 255-bodový autofókus, pravdepodobne na báze fázového posunu, príp. hybridný AF.

Zdroj | ZEISS

ZEISS ZX1 nie je žiadny rýchlik, zvláda 3 fps kontinuálne fotenie. Na druhej strane nemá problém natáčať 4K Ultra HD a Full HD videá pri 30, resp. 60 fps.

Minimalizmus sa prejavil aj v absencii slotu na SD kartu. Na ukladanie záberov slúži interná, až 512 GB SSD pamäť. ZEISS tvrdí, že sa do nej zmestí 6 800 RAW záberov.

Spomínaný „smartfón“ v úvode nie je náhodný. ZEISS do vnútra novinky implementoval „počítač“ schopný spúšťania Lightroomu CC, ktorý bez problémov funguje na smartfónoch. Môžeme tak predpokladať, že ZEISS ZX1 je postavený na operačnom systéme Android.

Zdroj | ZEISS
Zdroj | ZEISS

Zábery je totiž možné nielen upravovať, ale aj zdieľať a to nielen na sociálnych sieťach, ale aj do cloudu či e-mailu. Na to sa zíde Wi-Fi modul, ktorý príde vhod aj pre updaty firmvéru priamo od ZEISSu, ale aj automatické zálohovanie do cloudu či NASu v prítomnosti nastavenej Wi-Fi siete. Vrcholom a sánkou na zemi by ale bola integrácia LTE modulu s eSIM kartou, no to by bolo možno príliš komplikované.

Nechýba ale ani Bluetooth a NFC čip pre vzdialené ovládanie. Batéria s kapacitou 3 190 mAh sa nabíja cez USB-C port. Cez ten je však možné pripojiť aj externú pamäť!

Nepôjde ale o žiadneho drobčeka. Rozmery novinky sú 142 x 93 x 46 mm (telo) s hmotnosťou 800 gramov.

ZEISS ZX1 je však ďalší aparát z Photokiny 2018, ktorý tento rok neuvidíme. Na trhu sa objaví až v roku 2019. Cenu zatiaľ nepoznáme.

Zdroj | ZEISS
Zdroj