Reklama

Zdravý rozum zlyháva - EÚ sa chystá zakázať najnovšie televízory

Zdroj | EU
Juraj Procházka
Zdroj | EU
Zdroj | EU

Dobré úmysly neraz dláždia cestu do pekla a dokazujú to aj viaceré rozhodnutia orgánov EÚ, ktoré v snahe šetriť energie regulujú predaj niektorých spotrebičov. Spomeňme napríklad zákaz predaja žiaroviek so žeraveným vláknom, alebo limit výkonu vysávačov.

Šetrenie energie je často sprevádzané poškodením spotrebiteľov, ktorí sú v prípade žiariviek a čiastočne aj LED žiaroviek vystavení nevhodnému spektru svetla, alebo trpia pri používaní málo účinných vysávačov.

Ďalšou potenciálnou „perlou“ európskej legislatívy je regulácia v oblasti zobrazovacích displejov monitorov a TV panelov. Nejde síce o novú iniciatívu, problémom však je, že navrhované limity pre koeficient energetickej efektivity (EEI) boli vypočítané podľa modelov TV, ktoré sa predávali v rokoch 2012 až 2017. To boli televízory s rozlíšením HD (ready), FullHD a prvé 4K UHD modely. Po 8K televízoroch nebolo v tom čase, minimálne na pultoch predajní, ani chýru, ale od 1.3.2023 budú postavené z hľadiska EEI na rovnakú úroveň, ako 4K TV.

Obsah pokračuje pod reklamou

Koeficient energetickej účinnosti (EEIlabel ) elektronického displeja sa vypočíta podľa vzorca:

Zdroj | EU

A“ je plocha zobrazovacieho povrchu v dm2, Pmeasured je nameraný príkon v režime zapnutia v normálnej konfigurácii vo wattoch a určený podľa tabuľky 2; corrl je korekčný faktor určený podľa tabuľky 3. (Viac detailov v odkaze vyššie.)

A práve najmodernejšie TV s najvyšším 8K UHD rozlíšením sú ohrozené. A nie sú jediné. Od 1. marca 2023 nadobudne účinnosť revidované obmedzenie spotreby energie televízorov predávaných v EÚ . Ak sa nič nezmení, kritériám nebudú vyhovovať žiadne 8K televízory, ale ani mnohé 4K TV s veľkými uhlopriečkami.

Pozrite si

Testovali sme najnovšie súkromné kino od Samsungu – 75″ Neo QLED 8K TV (QN900A)

Jednoducho povedané, väčšina z najlepších televízorov, ktoré sú dnes na trhu, nevyhovie novým kritériám energetickej účinnosti a bude zakázaná na základe pravidiel nastavených podľa techniky spred desaťročia.

Štandardy účinnosti boli nastavené pre FullHD a 4K televízory, ktoré s ich plnením nemali doteraz problém. EÚ sa však rozhodla tieto normy sprísniť, a to nielen pre panely s rozlíšením 2 Mpx a 8 Mpx (FullHD a 4K), ale normu aplikuje aj na LCD a micro-LED TV s rozlíšením 8K (32 Mpx).  A to je problém. Televízory 8K majú totiž 4x viac obrazových pixelov ako 4K displeje, čo výrazne zvyšuje energetickú náročnosť.

V prípade aktívnych matríc je to dané práve týmto zvýšeným počtom bodov, ale platí to aj pre LCD technológiu. Tým, že je hustota obrazových bodov pri 8K na jednotku plochy 4x vyššia, než pri 4K, musia byť pixely podstatne menšie. To vyžaduje silnejšie podsvietenie, aby sa do obrazu „pretlačil“ požadovaný jas a to opäť zvyšuje spotrebu.

Podľa podrobnej správy FlatpanelsHD sa zdá, že žiadne 8K TV, ktoré sú v súčasnosti na trhu nemá EEI dostatočne nízky na to, aby prešli novou smernicou. Niektoré 65-palcové 8K televízory sú tesne za hranicou, iné prekračujú normu aj o 300%. A od 1. marca 2023 budú nad povolenou hranicou spotreby aj niektoré 4K TV, ktoré sú dnes akceptované.

Dobré riešenia nie sú po ruke a, ako to v takýchto prípadoch chodí, ak sa eurobyrokrati nespamätajú, porazeným bude opäť spotrebiteľ. Objavil sa názor, že výrobcovia televízorov zavedú určitý „režim obrazu pre EÚ“. Pravidlá EÚ fungujú tak, že televízor musí spĺňať normu účinnosti iba vo svojom predvolenom režime obrazu prednastavenom pre signál SDR vo výrobe. Ten by mohol byť predvoleným nastavením pri novom TV. 

Zákazník by bol ale nemilo prekvapený nízkou kvalitou obrazu, ktorá sa bude výrazne líšiť od toho, čo videl v obchode a bude ho čakať komplikované nastavenie obrazových parametrov. Tým nakoniec získa kvalitný obraz, ale zároveň anuluje zmysel novej európskej regulácie, lebo v takomto prevádzkovom režime už bude mať televízor nadlimitnú spotrebu.

Ako to nakoniec dopadne, uvidíme na jar budúceho roku. Tvorcovia pravidiel v EÚ sú zatiaľ údajne neochvejní vo svojich postojoch. Určite by bolo dobré nájsť účinné páky, aby sa spotrebitelia pred stupídnymi nápadmi zákonodarcov dokázali účinnejšie brániť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tí totiž na jednej strane dokážu šikanovať spotrebiteľov a výrobcov, aby o čosi zvýšili energetickú účinnosť spotrebičov, na druhej strane, v rámci ideológie „zeleného údelu“ presadzujú katastrofálne neefektívne riešenia, ako sú biopalivá, alebo elektrolýzou vyrábaný „zelený“ vodík.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.