Reklama

Zdravotnícky „radar“ z MIT dokáže sledovať ľudí aj cez steny

Zdroj | MIT
Juraj Procházka
Zdroj | MIT
Zdroj | MIT

Monitorovacie náramky a iné „wearables“ zariadenia a senzory internetu vecí budú vedieť poskytnúť informácie o indikátoroch zdravotného stavu lekárom, alebo rodinným príslušníkom. Zdá sa však, že potrebné informácie bude možné získať aj inak.

Pozrite si

Samsung Gear Sport, Gear Fit2 Pro a Gear IconX – trio nových wearables

Profesorka MIT Dina Katabi vyvinula zariadenie, ktoré môže byť umiestnené v niektorej miestnosti u vás doma a sledovať všetko od dýchania, až po chôdzu a spánkové fázy, bez potreby nosenia akýchkoľvek senzorov na tele.

Malý domáci radar

Predstavte si krabicu podobnú bežnému Wi-Fi smerovaču, ktorú máte nainštalovanú vo vašom dome, ako sleduje všemožné druhy fyziologických signálov – dýchanie, srdcovú frekvenciu, spánok, chôdzu a ďalšie.

Zdroj | MIT

Prototyp zariadenia dokáže bezdrôtovo sledovať vaše zdravie dokonca aj cez steny, využívajúc rádiové signály a strojové učenie. Prístroj sa už testuje vo viac ako 200 domácnostiach v USA na zdravých ľuďoch a osobách s Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou, depresiou a pľúcnymi ochoreniami.

Pozrite si

Umelá inteligencia v roli jasnovidca vidí cez steny

Ako to funguje? Zariadenie vysiela rádiové signály, ktoré sa odrazia od tela blízkych ľudí späť k prijímaču. Zabudovaná neurónová sieť potom analyzuje tieto odrazy, aby odhadla postoj a pohyby osoby – bez potreby kamier a dokonca aj za stenami.

Princíp je teda podobný radaru, ale prístroj dokáže z prijatých signálov získať množstvo cenných zdravotných údajov. Prístroj, na ktorom prof. Katabi pracuje už niekoľko rokov, využíva skutočnosť, že každý náš pohyb, aj ten najmenší, mení elektromagnetické pole.

Špionáž vraj nehrozí

Prof. Katabi uviedla, že zariadenie dokáže presne sledovať spánok, vrátane jednotlivých spánkových štádií, priamo na vlastnom lôžku, bez toho, aby sa zmenil spôsob spánku, alebo bolo nutné k pacientovi pripájať rôzne elektródy, ako je to v prípade dnešných spánkových laboratórií.

Zdroj | In-Lab Sleep Study

Ďalšou výhodou, ktorú monitoring s novým prístrojom ponúka, je schopnosť priebežného sledovania ľudí pre lepšie pochopenie, ako pacienti reagujú na rôzne lieky. Lekári tak budú vedieť zistiť, či konkrétnemu pacientovi lieky zaberajú, alebo nie.

Pozrite si

Umelá inteligencia nahradí lekárov, aj právnikov. Čiastočne

Takýto nenápadný monitoring môže vzbudzovať aj obavy, kvôli možnému zneužitiu, ale Prof. Katabi ubezpečuje, že dáta sú šifrované a sledovanie funguje len so súhlasom konkrétnej osoby. Prístroj vyžaduje, aby používateľ pred začiatkom monitoringu urobil sled určitých konkrétnych pohybov, takže nevyžiadané sledovanie je prakticky vylúčené.

Dina Katabi je aj spoluzakladateľkou startupu Emerald Innovations, ktorý má komercializovať uvedenú technológiu. Nedávno technológiu sprístupnila biotechnologickým a farmaceutickým spoločnostiam za účelom ďalšieho výskumu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.