Monitorovacie náramky a iné „wearables“ zariadenia a senzory internetu vecí budú vedieť poskytnúť informácie o indikátoroch zdravotného stavu lekárom, alebo rodinným príslušníkom. Zdá sa však, že potrebné informácie bude možné získať aj inak.
Profesorka MIT Dina Katabi vyvinula zariadenie, ktoré môže byť umiestnené v niektorej miestnosti u vás doma a sledovať všetko od dýchania, až po chôdzu a spánkové fázy, bez potreby nosenia akýchkoľvek senzorov na tele.
Malý domáci radar
Predstavte si krabicu podobnú bežnému Wi-Fi smerovaču, ktorú máte nainštalovanú vo vašom dome, ako sleduje všemožné druhy fyziologických signálov – dýchanie, srdcovú frekvenciu, spánok, chôdzu a ďalšie.
Prototyp zariadenia dokáže bezdrôtovo sledovať vaše zdravie dokonca aj cez steny, využívajúc rádiové signály a strojové učenie. Prístroj sa už testuje vo viac ako 200 domácnostiach v USA na zdravých ľuďoch a osobách s Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou, depresiou a pľúcnymi ochoreniami.
Ako to funguje? Zariadenie vysiela rádiové signály, ktoré sa odrazia od tela blízkych ľudí späť k prijímaču. Zabudovaná neurónová sieť potom analyzuje tieto odrazy, aby odhadla postoj a pohyby osoby – bez potreby kamier a dokonca aj za stenami.
Princíp je teda podobný radaru, ale prístroj dokáže z prijatých signálov získať množstvo cenných zdravotných údajov. Prístroj, na ktorom prof. Katabi pracuje už niekoľko rokov, využíva skutočnosť, že každý náš pohyb, aj ten najmenší, mení elektromagnetické pole.
Špionáž vraj nehrozí
Prof. Katabi uviedla, že zariadenie dokáže presne sledovať spánok, vrátane jednotlivých spánkových štádií, priamo na vlastnom lôžku, bez toho, aby sa zmenil spôsob spánku, alebo bolo nutné k pacientovi pripájať rôzne elektródy, ako je to v prípade dnešných spánkových laboratórií.
Ďalšou výhodou, ktorú monitoring s novým prístrojom ponúka, je schopnosť priebežného sledovania ľudí pre lepšie pochopenie, ako pacienti reagujú na rôzne lieky. Lekári tak budú vedieť zistiť, či konkrétnemu pacientovi lieky zaberajú, alebo nie.
Takýto nenápadný monitoring môže vzbudzovať aj obavy, kvôli možnému zneužitiu, ale Prof. Katabi ubezpečuje, že dáta sú šifrované a sledovanie funguje len so súhlasom konkrétnej osoby. Prístroj vyžaduje, aby používateľ pred začiatkom monitoringu urobil sled určitých konkrétnych pohybov, takže nevyžiadané sledovanie je prakticky vylúčené.
Dina Katabi je aj spoluzakladateľkou startupu Emerald Innovations, ktorý má komercializovať uvedenú technológiu. Nedávno technológiu sprístupnila biotechnologickým a farmaceutickým spoločnostiam za účelom ďalšieho výskumu.