Reklama

Zdá sa, že čínska misia Tianwen-1 má na Marse problémy

Zdroj | Xinhua / Associated Press
Juraj Procházka
Zdroj | Xinhua / Associated Press
Zdroj | Xinhua / Associated Press

Čínska kozmonautika sa pred dvoma rokmi zúčastnila doteraz najväčšej „invázie pozemšťanov“ na Mars, keď 10.2.2021 k červenej planéte dorazila jej sonda Tianwen-1, len o deň neskôr po prílete sondy Spojených arabských emirátov Al-Amal. O niekoľko dní, 18.2.2021, nasledovala hlavná hviezda programu, sonda NASA s roverom Perseverance.

Tým sa posilnil americký monopol robotického prieskumu Marsu, keďže Percy je v poradí 4. roverom NASA, ktorý sa pohybuje po jeho povrchu. Pridal sa tak k roverom Sojourner, Spirit a Opportunity a od roku 2012 stále fungujúcej Curiosity. Tento monopol však už o tri mesiace zrušila Čína, keď sa od orbiteru Tianwen-1 oddelil pristávací modul s čínskym roverom Zhurong, ktorý pristál v oblasti Marsu Utopia Planitia v máji 2021.

Pozrite si

Mesiac v kozmonautike: „Víťazný február“ na Marse

Obsah pokračuje pod reklamou

Narozdiel od roverov Curiosity a Perseverance je však Zhurong odkázaný na energiu zo solárnych panelov, čo môže byť, ako sa ukázalo aj u iných sond, počas marsovskej zimy a prachových búrok problém. Počas slabého slnečného svitu a vplyvom prachového znečistenia nedokážu solárne panely dodávať dostatok energie pre prístroje. Nízke teploty tiež neprajú kapacite batérií.

Zdroj | Wikimedia

Aj preto rover Zhurong na povrchu Marsu od 18. mája minulého roka hibernuje a očakávalo sa, že svoju činnosť obnoví v decembri 2022, približne v čase jarnej rovnodennosti na severnej pologuli. Keďže Mars má axiálny sklon okolo 25 stupňov, striedajú sa na ňom ročné obdobia podobne ako na Zemi.

Niečo však nie je v poriadku, pretože The South China Morning Post informovali 7. januára s odvolaním sa na zdroje, ktoré si neželajú byť menované, že tímy na Zemi stále nedostali signál zo Zhurongu. Je možné, že prvý čínsky rover na Marse neprežil tamojšiu zimu.

Zdroj | Wikimedia

Očakávalo sa, že rover bude autonómne pokračovať v činnosti, keď dokáže generovať dostatok energie zo slnečnej energie a keď teploty dosiahnu okolo mínus 15 stupňov Celzia.

Čína o osude misie nezverejnila žiadne oficiálne informácie, ale rover mohol byť ovplyvnený piesočnými búrkami v oblasti, ktoré mohli znížiť funkčnosť jeho solárnych panelov. Orbiter Tianwen-1 tam zaznamenal búrky v marci a apríli 2021.

Zhurong má síce prostriedky na odstraňovanie prachu zo svojich štyroch solárnych panelov – majú protiprachovú vrstvu a môžu sa nakláňať, aby maximalizovali svetelný tok, ale počas hibernácie to rover nemohol využiť.

Pozrite si

Pokorí Čína NASA, aj ESA? Vzorky z Marsu chce priviezť o 2 roky skôr

Rover je naprogramovaný tak, aby sa sám prebudil, pokiaľ sú solárne panely schopné generovať aspoň 140 W výkonu a teplota kľúčových systémov a batérií nie je nižšia ako mínus 15 stupňov Celzia. Stav roveru sa operačnému stredisku nepodarilo overiť ani prostredníctvom orbitálnej sondy Tianwen-1. Navyše, objavili sa problémy aj so samotným orbiterom. Tianwen-1 sa pôvodne používal na posúdenie vybraných pristávacích zón pre Zhurong, v druhej fáze misie slúžil aj ako retranslátor pre spojenie medzi roverom a Zemou.

Zdroj | CNSA

Tak, či tak, Zhurong prekročil plánovanú životnosť primárnej misie tri pozemské mesiace, keď v Utopia Planitia operoval vyše (pozemského) roka a najazdil asi 1 921 metrov na juh od miesta pristátia. Skúmal pritom geologické vrstvy a objavil dôkazy o relatívne nedávnej vodnej aktivite v tejto oblasti.

V každom prípade ide o úspech čínskej kozmonautiky. Čína plánuje okolo roku 2025 vypustiť misiu Tianwen-2 na získanie vzoriek asteroidu blízko Zeme a stretnutie s kométou hlavného pásu. A v roku 2028 by mala nasledovať misia Tianwen-3, ktorá má v júli 2031 priniesť na Zem vzorky z Marsu. Pokiaľ by sa to podarilo, Čína by predbehla NASA, aj ESA, ktoré plánujú dopraviť vzorky z Marsu v rámci misie Mars Sample Return v roku 2033.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.