Zažili sme Lenovo novinky z CES! Nechýbal ani skladací ThinkPad X1 Fold

Lenovo si vybralo taliansku Bolognu pre európske predstavenie svojich noviniek z konferencie CES 2020. Bologna bola vybraná zámerne, navštívili sme totiž aj továreň Ducati, s ktorou Lenovo spolupracovalo na novinke Ducati 5. Najväčším lákadlom však bol prvý skladací notebook ThinkPad X1 Fold.

Tento týždeň sme leteli do talianskej Bologne, aby sme si naživo pozreli všetky kľúčové novinky Lenovo pre rok 2020. Mnohé z modelov posúvajú hranice a ukazujú, aká bude budúcnosť počítačov. Portfólio noviniek je skutočne bohaté, vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie.

Ťahákom medzi novými notebookmi bol rozhodne prvý skladateľný notebook na svete. Po tom, čo Motorola, ktorá patrí spoločnosti Lenovo, ukázala finálnu verziu svojho skladacieho smartfónu Motorola razr, máme tu aj finálnu verziu skladacieho notebooku – Lenovo ThinkPad X1 Fold. Jeho vývoj podľa tvorcov trval 4 roky a najťažším orieškom bolo vyriešiť konštrukciu tak, aby displej po roztvorení nemal viditeľný zlom. Mimochodom, displej bude dodávať výrobca LG.

Pozrite siMotorola razr dáva zmysel. Vyskúšali sme jej unikátny skladací displej

Z prvých skúseností môžeme povedať, že displej a celkovo konštrukcia notebooku sa vydarili. Po roztvorení nevidíte žiadne chyby vo farebnosti, ktoré by poukazovali na zlom, rovnako nenahmatáte prstom miesto, kde sa displej ohýba.

Samozrejme môžete notebook roztvoriť aj menej, v takom prípade je displej už tiež plne funkčný a môžete novinku použiť kľudne ako knihu pri čítaní elektronických kníh. Displej má po roztvorení veľkosť 13,3 palca (2048 x 1536, 300nitov) a samozrejme ide o OLED technológiu.

I keď samotné telo ThinkPad X1 Fold pôsobí mohutne, nie je to totiž žiadna tenká placka, celková hmotnosť novinky je menej ako 1 kilogram. Navyše zariadenie je po zložení tak malé, že ho kľudne vložíte do dámskej kabelky.

Veľmi dobre pôsobí aj ochranný kožený obal, celkovo notebook ThinkPad X1 Fold pôsobí v zavretom stave ako bežný zápisník formátu A5. Dokonca vďaka výklopnej časti koženého obalu si Fold postavíte na stôl a potom už pre pohodlné písanie textov stačí pripojiť externú klávesnicu. Tá sa dokonca odkladá do vnútra notebooku, t.j. magneticky sa spojí s telom X1 Fold a pri prenášaní je efektne ukrytá medzi dvoma časťami rozkladacieho displeja.

Samozrejmosťou je možnosť nechať si zobraziť rôzny obsah na oboch častiach displeja, vtedy máte k dispozícii „akoby“ dvojicu 9,6-palcových obrazoviek. Hodí sa to napríklad pri tvorbe prezentácie, kde v jednej obrazovke môžete mať zobrazený zdroj obrázkov či textu pre tvorbu prezentácie.

Novinka pritom beží na OS Windows 10X a poháňa ju procesor Intel Core s hybridnou technológiou. Voliteľne je dostupné aj 5G pripojenie a výdrž by sa mala pohybovať na úrovni 11 hodín. Pamäť RAM má 8 GB a kapacita internej pamäte môže byť až 1 TB vďaka SSD disku. Okrem klávesnice bude súčasťou predajného balenia aj dotykové pero.

Určite vás zaujíma, či sa novinka dostane aj na náš trh. Odpoveď je áno, avšak celosvetovo bude X1 Fold dostupný až v druhej polovici roka 2020, pričom cena bola zatiaľ stanovená len v dolároch, a to 2 499. Predpokladáme však, že cena v eurách bude podobná, a tak ak sa vám novinka páči a chcete patriť medzi prvých majiteľov skladacieho notebooku na svete, pripravte si 2 500 eur.

5G v notebookoch je budúcnosť, práve preto má Lenovo okrem možnosti 5G technológie pre Fold aj svoj prvý 5G notebook s označením Lenovo Yoga 5G. Tento model beží na procesore Qualcomm Snapdragon 8cx 5G. Okrem rýchleho pripojenia sa novinka pýši aj výdržou 24 hodín či kvalitným FHD IPS displejom a hmotnosťou 1,35 kg.

Výhodou by mali byť aj stereo reproduktory či podpora Dolby Atmos. Lenovo Yoga 5G sa na trh dostane už túto jar a to za cenu od 1 499 dolárov.

Lenovo to skúša na rôznych frontoch a vymýšľa zaujímavé kombinácie zariadení. Novinkou je totiž aj Lenovo ThinkBook Plus, ktorý v otvorenom stave nejako výrazne nevybočuje z radu. Je tu osadený 13,3 palcový Full HD displej a vo vnútri 10. generácia Intel Core i7. Rozhodnúť sa môžete pre 256 alebo 512 GB SSD disk či 8 alebo 16 GB DDR4 RAM.

Lenže to zaujímavé nájdete po zatvorení notebooku, na veku displeja ja totiž osadený 10,8 palcový E-ink displej na ktorom si môžete nielen kresliť vďaka dodávanému dotykovému peru, ale napríklad počas porady robiť poznámky či rýchlo vybaviť prijaté e-maily. Nechať si tu môžete zobraziť aj kalendár, PDF dokumenty a samozrejme displej poslúži aj ako čítačka kníh. Výdrž zariadenia je pritom 10 hodín, samozrejme kombinovaná.

V prípade väčšieho využívania E-ink displeja sa dostanete aj na vyššie hodnoty. Cena Lenovo ThinkBook Plus je stanovená na 1 199 dolárov.

Zaujímavostí má Lenovo dostatok, napríklad verí, že ľudia budú využívať inteligentný rámik Lenovo Smart Frame. Obrovský displej 21,5 palcobvý dispej mení jas v závislosti od svetla v miestnosti, tak aby ste vždy videli obsah displeja čo najlepšie. Prehrávanie fotografií alebo videí pritom môžete ovládať aj gestami rúk. Na túto vychytávku si pripravte približne 399 dolárov.

Ak máte radi zariadenia s vynikajúcim pomerom cena/výkon, zaujať vás môže aj Lenovo IdeaPad Duet Chromebook. Je to jeden z najmenších a najľahších Chromebookov na svete (7,35 mm hrúbka a 450 gramov hmotnost) s výdržou 10 hodín, pričom tabletová časť ukrýva displej s veľkosťou 10,1 palcov a rozlíšením Full HD.

K dispozícii je za príplatok aj stylus USI. Novinku poháňa MediaTek Helio P60T Octa-Core 2.0 GHz a môžete si vybrať verziu so 4 GB RAM a 64 alebo 128 GB internou pamäťou. Výhodou je, že tabletovú časť môžete používať aj samostatne, ku klávesnici je pripojená magneticky.

Vylepšená je aj legenda Lenovo ThinkPad X1, ktorá prichádza v piatej generácii. Notebook je ešte tenší a umožní otočiť displej o 360°. Beží na OS Windows 10 Pro a o výkon sa stará 10-ta generácia procesorov Intel Core U. V tomto prípade dostanete 16GB LPDDR3 a kľudne môže byť pamäť až do 2 TB vďaka SSD disku.

Displej má 14 palcov a na výber budú 4 verzie s vrcholovým prevedením HDR400 UHD IPS (500 nitov). Čo sa týka pripojenia, nebude chýbať možnosť LTE a poteší aj integrované pero ThinkPad Pen Pro či čítačka odtlačkov prstov.

Vylepšenia sa dostali aj hráčke notebooky vrátane Lenovo Legion Y740S. Ten vás poteší 15,6 palcovým displejom so 4K UHD rozlíšením, Dolby Vision, certifikáciou VESA a svietivosťou 600 nitov. Tešiť sa môžete z až 32 GB DDR4 pamäte či 1 TB SSD disku alebo 10. generácie Intel Core i9.

A keďže sme boli v Bologni, nemohol chýbať ani model Lenovo Ducati 5, ktorý vznikol práve v spolupráci s legendou Ducati. Mali sme dokonca jedinečnú možnosť pozriečť sa do útrob fabriky, kde sa motorky Ducati ručne montujú. Bol to ohromný zážitok, žiaľ bez možnosti fotografovania a nahrávania videa.

Samotný notebook rozoznáte vďaka unikátnej potlači od ostatných modelov ihneď. Nechýba pritom čítačka odtlačkov prstov na tlačidle zapnutia či najnovšia 10. generácia procesorov Intel Core i5. Novinka by mala vydržať až 12 hodín na jedno nabitie, pričom nechýba rýchle nabíjanie kde za 15 minút nabijete notebook na 3 hodiny používania.

Výrobca tu osadil 14 palcový Full HD IPS displej a samozrejme v rámci konfiguácie si môžete zvoliť 8 GB DDR4 či 1 TB SSD disk. Lenovo pritom vyprodukuje len limitovanú edíciu 12 000 kusov modelu Ducati 5, preto ak sa vám novinka páči, rozhodne nečakajte s jej kúpou.

Zaujala vás niektorá z noviniek Lenovo? My v redakcii sa rozhodne tešíme najmä na prvé dlhodobejšie skúsenosti s modelom ThinkPad X1 Fold. Mali sme ho na chvíľu aj v rukách, preto sledujte náš YouTube kanál, už čoskoro zverejníme video práve s prvými dojmami z tejto novinky.

Ceny uvedené v článku sú v dolároch, tak ako ich Lenovo zverejnilo pri predstavení noviniek. Ceny v € pre Európu sa môžu líšiť, predpokladáme však, že budú v pomere 1:1.

Komentáre k článku