- #Bezpečnosť na internete
- 3 min.
- 13.4.2023
Zarobiť peniaze je neuveriteľné ľahké, mysleli si Slováci a prišli o desaťtisíce
Koloritom súčasnosti sú správy o tom, ako sa podarilo podvodníkom oklamať naivné a najmä ziskuchtivé duše. Pravidelne o tom píšeme, dokonca Polícia SR má na Facebooku svoju vlastnú rubriku, ktorá mapuje tieto trestné činy.
Najnovším prípadom, nad ktorým ostáva rozum stáť sa udial v Nitrianskom kraji. Dvojicu mužov uviedli do omylu a tí šmahom ruky prišli takmer o 55 000 eur. Ako je to možné?
Prípad A
Igorovi (meno je vymyslené) zazvonil mobil a neznámy hlas mu oznámil skvelú správu. Banka mu schválila úver! No nie je to paráda? Igor však neznámemu povedal, že v tej banke účet nemá, takže musí ísť o omyl. Aby nedošlo k nedorozumeniu, volajúcemu prezradil, v ktorej že to banke účet má.
Čuduj sa svete, onedlho má Igor ďalší telefonát. Ten mu oznámil, že jeho účet v banke bol napadnutý. Údajne niekto použil jeho občiansky preukaz a na jeho meno založil iný účet.
Telefonát bol veľmi naliehavý, pretože, ako píše Polícia SR, bolo „potrebné konať a keďže sú napadnuté všetky účty musí si zobrať úver. Po tom, ako banka začne vo veci konať budú totiž peniaze klienta zablokované. Muž tak neváhal a pomoc od ‚pracovníka banky‘ prijal“.
Začal postupovať podľa nadiktovaných inštrukcií a zobral si úver. Dokonca sa vybral aj do svojej banky, tam však pred zamestnancami ani slovkom nenaznačil, že mal údajne zablokovaný účet. Prečo? Jednoduché, neznámy volajúci mu to zakázal!
Igor z účtu vybral peniaze a prostredníctvom kryptomatu vložil cez QR kód 20 tisíc eur do kryptomeny. Medzitým mu volal muž, ktorý sa predstavil ako pracovník policajného boru a ten volaného utvrdzoval v tom, že vo veci už koná aj polícia v Nitre. Neskôr mu začali chodiť správy, že jeho úver sa postupne spláca a postupne mu z kryptomenového účtu zostal nulový zostatok.
Prípad B
Boris (opäť vymyslené meno) naletel na podobný trik. Vzal si z banky úver, nič jej zamestnancom nepovedal, a „rovných“ 34 500 eur investoval do údajnej kroptomeny. Tu sa musíme pozastaviť aj nad tým, že prečo sa pracovník v banke nespýtal na účel úveru, ani sa nikto nepozastavil nad tým, prečo a kde odchádza taká obrovská suma. Napríklad mohla zablikať výstražná kontrolka, či nejde o pranie špinavých peňazí.
Pravidelne vás upozorňujeme na podobné podvody, nedajte sa oklamať. Vidina ľahko zarobených peňazí, resp. strach, že prídete o svoje úspory, je veľmi silným štartérom paniky a to hrá do karát podvodníkom a sociálnym inžinierom. V prípade, že sa vyskytne akákoľvek hrozba, ale aj možnosť investovať, nekonajte bez rozmyslu. Zavolajte do banky a spýtajte sa, či naozaj zneužili váš účet. Ak máte účte v Tatra banke, môžete si ľahko overiť, či je volajúci naozaj z banky. Pokiaľ vás kontaktuje neznáma osoba s podozrením na podvodné konanie, urobte jednoduchú vec, volajte na linku 158.