Zaplatíte cez BalikoBOXy už aj SIPO?

ZDROJ | Slovenská pošta

Slovenská pošta má momentálne na celom Slovenku 85 BalíkoBOXov. Okrem vyberania balíkov a zásielok je odteraz možné cez ich rozhranie zaplatiť poukazy, faktúry či SIPO pomocou PAY by square kódov. Zdá sa, že pošta vykročila správnym smerom.

BalíkoBOXy, resp. boxy iných spoločností určite poznáte. Ich obrovskou výhodou je, že sú k dispozícii 24 hodín, 7 dní v týždni. Pošta pridala zaujímavý bonus vo forme bezhotovostných platobných operácií. Akceptované sú platobné karty všetkých komerčných bánk.

Výhodou BalíkoBOXov je ich 24-hodinová dostupnosť a s rozšírenou funkcionalitou sa postupne stávajú rýchlym a flexibilným riešením hlavne pre zaneprázdnených klientov.

Ako funguje BalíkoBOX?

Z menu v BalíkoBOXe si vyberiete, či chcete podať / vyzdvihnúť zásielku, alebo zaplatiť poštový poukaz, SIPO,  ePoukaz alebo faktúru s PAY by square kódom. Ak chcete vykonať platobnú transakciu, naskenujete príslušný doklad, doplníte potrebné údaje a po prekontrolovaní zaplatíte.

V prípade, že si zvolíte BalíkoBOX na doručenie zásielky, príde vám SMS s informáciami hneď po tom, ako poštový doručovateľ vloží balík do schránky. V SMS uvádza, v ktorom BalíkoBOXe sa zásielka nachádza, aké sú lehoty na vyzdvihnutie a kód na otvorenie schránky. Ak máte stiahnutú mobilnú appku Slovenskej pošty, nájdete info o zásielke aj tam. Na vyzdvihnutie balíka máte tri kalendárne dni. Ak si balík nevyberiete, vráti sa na pobočku pošty, tam potom počká ďalších 18 dní.

ZDROJ | Samsung

Bratislava vedie

V Bratislave sa nachádza 21 BalíkoBOXov, ako jediné mesto je teda pokryté celé. Ďalších 7 je v satelitných mestách bratislavského regiónu (Bernolákovo, Chorvátsky Grob, Ivanka pri Dunaji, Zálesie, Most pri Bratislave, Miloslavov, Rovinka).

BalíkoBOXy sú umiestnené vo všetkých krajských mestách a v 25 okresných mestách. Zoznam terminálov a ďalšie podrobnosti sú uvedené na webstránke ako aj v mobilnej aplikácii (Android, iOS), kde sa vám priečinku „Pošty“ cez filter „iba BalíkoBOXy“ zobrazí presný zoznam všetkých terminálov.

ZDROJ | Slovenská pošta

Podľa Slovenskej pošty sú BalíkoBOXy z roka na rok vyhľadávanejšie. Klienti ich využívajú hlavne pri nákupoch cez internet. Ich využívanie vzrástlo v roku 2019 oproti roku 2018 o viac ako 200 percent. V roku 2020 zaznamenávajú BalíkoBOXy najvýraznejší index nárastu. Za prvé tri mesiace to bolo až o 339 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka, za druhý štvrťrok až o 472 %, o tieto čísla sa zrejme pričinila pandémia COVID-19.

„Žijeme v digitálnej dobe, ľudia využívajú internet stále častejšie či už na nákupy alebo vybavovanie rôznych záležitostí a nechcú čakať na úradoch alebo na pobočkách. Preto sa aj my snažíme ponúkať inovatívne riešenia a moderné služby. Verím, že zákazníci ocenia rozšírenú funkcionalitu BalíkoBOXov, pretože predstavujú rýchly, bezpečný a pohodlný spôsob vybavenia poštových a teraz už aj transakčných služieb,“ povedal Martin Ľupták, CEO Slovenskej pošty.

K súčasným 85 BalíkoBOXom je naplánovaných v rámci stratégie Pošta 2020 rozšíriť do konca tohto roka ich sieť na 135 kusov. Zdá sa, že Slovenská pošta pochopila, čo jej klienti očakávajú a vyšla im v ústrety. Ostáva nám veriť, že BalíkoBOXov bude časom oveľa viac a všetci používatelia budú mať v blízkom okolí aspoň jeden k dispozícii.

ZdrojSlovenská pošta

Komentáre k článku