Reklama

Zamieša elektrický Inster od Hyundai s cenotvorbou elektromobilov v Európe?

Zdroj | Hyundai
Richard Pliešovský
Zdroj | Hyundai
Zdroj | Hyundai

Hyundai predstavil nové elektrické miniauto, ktoré môže u motoristov zabodovať. Má elegantný dizajn, ponúka kompaktnú veľkosť a okrem toho Hyundai sľubuje, že Inster sa dostane do Európy za počiatočnú cenu pod 25 000 eur.

Inster vychádza zo spaľovacieho modelu Casper, ktorý sa predáva v Južnej Kórei od roku 2021. Huyndai minulý týždeň potvrdil, že sa pripravuje nový Casper, tentokrát v plne elektrickej verzii.

Po odstránení komponentov pre spaľovací motor predĺžila prepravovaná karoséria jeho dĺžku a rázvor, čím sa zväčšil vnútorný priestor. Výsledkom je subkompaktný elektromobil, ktorý má veľký potenciál a prakticky žiadnu konkurenciu. Inster sa nachádza niekde medzi malými mestskými autami segmentu A a väčšími kompaktnými vozidlami segmentu B.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Hyundai

Vďaka kompaktným rozmerom bude Inster ideálny pre jazdu v meste. Novinka sa bude štandardne dodávať so 42 kWh batériou, ale motoristi si môžu zvoliť aj verziu so 49 kWh batériu.

Všetky verzie sú vybavené jedným motorom poskytujúci výkon 71,1 kW (95 k) v základnom modeli, maximum bude 84,5 kW (113 k) vo verzii s dlhým dojazdom. Každý variant môže vytvoriť krútiaci moment 147 Nm. Hyundai uviedol, že Inster ponúkne predpokladaný dojazd niečo cez 300 km (WLTP) v štandardnej verzii a 355 km s väčšou batériou s dlhým dojazdom a s 15″ kolesami.

Pozrite si

Môže Hyundai IONIQ 5 N ukázať zadok takým značkám ako Porsche či Lamborghini?

Rozmery elektromobilu sú 3 825 mm (dĺžka) x 1 610 mm (šírka) x 1 575 mm (výška), rázvor je 2 580 mm. Batožinový priestor ponúkne kapacitu 280 l (351 l po zložený zadných sedadiel). Zrýchlenie z nuly na sto je 11,7 s, resp. 10,6 s pri verzii s dlhým dojazdom.

Palubná nabíjačka ponúka štandardných 11 kW, batériu nabije za 4 hodiny, resp. 4 h, 35 min pri verzii s predĺženým dojazdom. DC rýchle nabíjanie z 10 na 80 % trvá 30 minút (pri optimálnych podmienkach s použitím DCFC s minimálnym výkonom 120 kW).

Hyundai Inster príde do Európy ešte tento rok, cena má štartovať na spomínaných 25 000 eur. Viac podrobností zverejní výrobca v lete, po uvedení elektromobilu v Kórei.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.