Reklama

Zakáže EÚ predaj grafických kariet?

Dominik Fúsek

Razantné riešenia si vždy okrem obhajcov vytvoria aj množstvo odporcov. To, na čo sa však chystá Európska únia teraz, je nelogické a pre používateľov počítačov nemysliteľné.

Európska komisia

EÚ reguluje množstvo odvetví, za všetky spomeňme aspoň súvisiaci prípad so zákazom klasických žiaroviek alebo pozitívne znižovanie roamingových poplatkov. Teraz sa spoločenstvo rozhodlo regulovať spotrebu grafických kariet. Iste, to by bolo obhájiteľné, veď tento komponent je často tým energeticky najnáročnejším v celom počítači, niektoré modely majú možno až zbytočne vysoký výkon za cenu zníženia efektivity. Čo je však horšie a tak trochu nepochopiteľné je fakt, že orgány chcú spotrebu regulovať nie podľa skutočného odberu energie, ale podľa priepustnosti pamäte grafickej karty. Počty sú to však veľmi ošemetné, tento parameter totiž nemá spoľahlivú priamu súvislosť so spotrebou karty. Ďalej je to však ešte horšie. EÚ chce grafiky (a to nielen dedikované, ale aj integrované) podeliť do siedmich kategórií podľa šírky pamäťovej zbernice a v jednotlivých skupinách diktovať výrobcom, koľko môže ktorý typ spotrebovať.

EÚ kategórie grafických kariet

Parametre sú žiaľ pravdepodobne strieľané od brucha. Podľa rýchlej reakcie AMD by tak nielenže boli zakázané high-end dedikované karty, ale kvôli zlému nastaveniu obmedzení by kritériá nesplnila celá 40 nm generácia (vrátane najlacnejších úsporných kariet!) a dokonca ani efektívne 28 nm Radeony HD 7700. Aj budúca generácia čipov by mala problémy. Paradoxne, požiadavkám by sa dalo vyhovieť zhoršením parametrov vrátane spotreby – výrobca by ponechal súčasnú výkonnosť jadra, ale pridal by (zbytočnú) širšiu zbernicu, čím by sa dostal do vyššej kategórie a tam už by limit spotreby splnil. Myslíme si však, že takáto regulácia (aj keby bola nastavená lepšie) by bola kontraproduktívna – efektivita hardvéru rastie aj bez nej a rezervy sú skôr inde, napríklad v tom, že používatelia nechávajú počítač zapnutý aj vtedy, keď ho nepoužívajú.

Zdroj a foto: nordichardware.com, EK

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.