Reklama

Zabudnite na šperky! Swarovski vás prinúti chodiť viac von

Zdroj | Swarovski
Richard Pliešovský
Zdroj | Swarovski
Zdroj | Swarovski

Na veľtrhu v Las Vegas nám výrobcovia z celého sveta ukázali množstvo zaujímavých výrobkov, konceptov a ideí.

Jedným z prekvapení bol ďalekohľad AX Visio, ktorý vystavoval Swarovski. Ako zrejme tušíte, nejde o bežný ďalekohľad, dokáže toho oveľa viac, ako len približovať.

Swarovski AX Visio je prvý smart ďalekohľad spoločnosti. Dokáže identifikovať vtáka, na ktorého sa práve pozeráte. Stačí zaostriť a stlačiť tlačidlo. Integrovaný systém následne prkryje živý pohyľad zobrazeným druhom s menom a ďalšími informáciami. Údaje sa získavajú zo známej databázy Merlin Bird ID, tá je, mimochodom, k dispozícii pre Android, aj iOS.

Obsah pokračuje pod reklamou

Merlin Bird ID zastrešuje údaje o viac ako 9 000 druhoch označených vtákov. Dokonca, ako ho zbadáte na neobvyklom mieste, databáza označí, aký stupň istoty máte, že ide o konkrétny druh. To však nie je všetko.

Výrobca integroval medzi okulármi funkčné koliesko, podobné tým, ktoré poznáme z digitálnych fotoaparátov. Umožňuje prepínať medzi rôznymi funkciami. Okrem databázy vtákov máte k dispozícii verziu Wildlife ID, ktorá sa pripája k jej vstavaným databázam ID cicavcov, vážok a motýľov.

Ďalej tu nájdete funkciu fotoaparátu, ktorý umožní snímať a odosielať obrázky i videá do spárovaného smartfónu. Nechýba funkcia zdieľania objavov, ktorá umožňuje zdieľať zaujímavé objavy, čo ste našli Stačí, ak to označíte a odovzdáte AX Visio, kde vás séria blikajúcich šípok nasmeruje tam, kde ste to našli. Dokonca máte k dispozícii vstavaný kompas, ktorý umožní identifikovať, ktorým smerom sa pozeráte.

Zdroj | Swarovski

Systém je navrhnutý tak, aby sa dal rozšíriť, je otvorený pre akékoľvek budúce vlastné databázy, ktoré by ste mohli potrebovať. Vložiť si tak budete môcť databázy hviezd, či dokonca typov lietadiel a vy tak ľahko zistíte, na aké hviezdy sa pozeráte, resp. čo za lietadlo vám letí nad hlavou.

AX Visio má tri šošovky, hlavná obsahuje 13 Mpx snímač, ktorý sníma obrázky a videá vo Full HD kvalite (1 920 x 1 080 px). Interná pamäť má kapacitu 8 GB (cca 1 700 fotografií, resp. 60 minút videa). ďalekohľad zväčšuje 10-násobne s 88 % priepustnosťou svetla vďaka špičkovým šošovkám spoločnosti. Swarovski uvádza, že jeho sklo ponúka takmer plochý obraz bez skreslenia s dostatkom kontrastu a vernosti farieb.

Je zrejmé, že špičkoví ornitológovia si poradia aj bez smart ďalekohľadu. Inak je to ale v prípade nadšencov a amatérov. Tých však môže zaskočiť cena. AX Visio si totiž kúpia od februára 2024 za 4 600 €.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.