Reklama

Zabudnite na klasické airbagy, tento sa nafúkne podľa proporcií vodiča!

Zdroj | ZF Lifetec
Michal Sobek
Zdroj | ZF Lifetec
Zdroj | ZF Lifetec

Na bezpečnosť v autách vo forme airbagov sme si už zvykli, neraz niekomu doslova zachránili život. Technológia však neustále napreduje, preto je vo vývoji nový typ airbagu.

ZF Lifetec, divízia pasívnej bezpečnosti konglomerátu ZF, aktuálne vyvinula volant, v ktorom nie je airbag ukrytý v jeho stredovej časti, ale v hornej časti ráfiku.

Zdroj | ZF Lifetec
Obsah pokračuje pod reklamou

Tým pádom je stredná časť volantu úplne voľná. Výrobcovia automobilov by do nej mohli integrovať napríklad ovládací displej alebo iné prvky. Aspoň s týmto zámerom nový volant ZF Lifetec vyvíjalo.

Zároveň je cieľom umiestniť tento volant do áut s autonómnym riadením. Na strane vodiča aj spolujazdca je ochrana cestujúcich klasickým airbagom zaručená iba pre štandardnú vzpriamenú polohu sedadla.

To však v prípade autonómnych vozidiel nemusí byť štandardom, vodič alebo spolujazdec si môžu sedadlá dať do pohodlnejšej polohy. Airbag od ZF Lifetec by ich mal ochrániť hlavne v takýchto prípadoch.

Pozrite si

Robotické autá? Čína je jednoznačným lídrom

Nárazové testy ukázali, že pokiaľ dôjde k čelnému nárazu, keď sú cestujúci vpredu v komfortnej polohe sedadla, tak kombinácia bezpečnostných pásov a airbagu už nemusí byť dostatočná. Vtedy je vzdialenosť medzi nafúknutým airbagom a cestujúcim príliš veľká.

Nový airbag vodiča od ZF Lifetec ponúka aj dva stupne, ktoré rozlišujú, či je osoba za volantom vo vzpriamenej alebo komfortnej polohe sedenia.

Vozidlo dokáže rozpoznať, v akej polohe sedadla sa vodič v okamihu nárazu nachádza a ktorý stupeň nafúknutia airbagu treba spustiť. Ak senzory alebo kamery v interiéri zistia napríklad vysokú a ťažkú ​​osobu za volantom, je možné otvoriť ventilačné otvory a modulovať tlak nafúknutia. Uvidíme, kedy príde tento airbag do praxe.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.