Za roaming v EÚ nebudeme naďalej platiť nič navyše, dát budeme mať ešte viac!

ZDROJ | pixabay.com

Najbližších 10 rokov nebudeme za roaming v Európskej únii platiť nič navyše. Samozrejme, výnimky platiť budú aj naďalej, no postihnú iba tých, čo túto výhodu EÚ zneužívajú. Plusom je, že ceny dát ešte viac klesnú a tak v zahraničí budeme môcť dátovať ešte viac ako doteraz.

ZDROJ | Samsung

V štátoch Európskej únie (už nie UK), na Islande, v Lichtenštajnsku a v Nórsku môžeme už roky telefonovať a SMS/MMS-kovať ako doma. Rovnako to funguje aj s dátami. Jediným limitom je povolená kvóta bez príplatku za roamingové dáta. Po jej prekročení sa už dáta spoplatňujú podľa klasického roamingového cenníka.

Už v marci tohto roka sa hovorilo o tom, že prakticky nulové roamingové poplatky v EÚ majú platiť do konca júna budúceho roka, teda do 30.6.2022. Zároveň sme sa však dozvedeli, že Európska komisia podala nový návrh nariadenia, podľa ktorého by bola platnosť nulových poplatkov opäť predĺžená a zároveň aby boli poplatky ešte nižšie. Týkalo sa to hlavne dát.

EK v tom čase navrhla, aby sa počas ďalších 10 rokov, teda do roku 2032 neustále znižovali veľkoobchodné ceny prepojovacích poplatkov, vďaka čomu by sa znížili i ceny hovorov a SMS mimo paušálov, no zároveň zvýšil limit pre dáta.

Každý operátor totiž platí zahraničnému operátorovi, ktorého služby využíva konkrétny zákazník tzv. prepojovacie poplatky. Poplatky ale zároveň platí aj za prenos dát. Aktuálne je to 4,20 € za 1 GB dát, pričom od budúceho roka má poplatok klesnúť na 3,00 € za 1 GB.

ZDROJ | Thom Holmes (Unsplash)

EK navrhla, aby od 1.7. 2022 bol tento poplatok na úrovni 2,40 €/1 GB, v roku 2023 to má byť 2,16 €/1 GB až po sumu len 1,2 €/1 GB v roku 2027. Všetky ceny sú s DPH. Z týchto súm sa totiž následne budú počítať kvóty, ktoré budeme môcť v EÚ využívať na dátovanie: (cena služby/paušálu / suma prepojovacieho poplatku)*2= XY GB.

To sa teraz EK a vyjednávačom Rady podarilo dosiahnuť. Návrh nariadenia už musí formálne schváliť iba Rada EÚ a odobriť Európsky parlament.

„V revidovanom nariadení o roamingu sa upravujú maximálne veľkoobchodné ceny tak, aby poskytovanie maloobchodných roamingových služieb za domáce ceny bolo pre prevádzkovateľov v celej EÚ udržateľné,“ informuje Rada EÚ v tlačovej správe a dodáva: „Politika primeraného využívania, ktorej cieľom je zabrániť trvalému roamingu, bude pokračovať. Komisia môže navrhnúť zmeny po dôkladnej analýze trhu a riadnom posúdení potenciálneho vplyvu.“

V praxi to bude znamenať, že zákazníci s neobmedzenými dátovými balíkmi budú môcť presurfovať podstatne viac dát, ako doteraz. Ako to funguje si môžete prečítať v našom januárovom článku.

Návrh Európskej komisie ale musí odobriť ešte Európsky parlament. Ak návrh parlamentom prejde, do platnosti vstúpi od 1. júla budúceho roka.

ZDROJ | Samsung

V ktorých krajinách aktuálne platia nulové roamingové poplatky?

Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

ZdrojRada EÚ,Europa.eu

Komentáre k článku