Reklama

Z iPhone platobný terminál. Už čoskoro

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Bezkontaktné platby sú veľmi populárne a Slovensko patrí medzi lídrov v tomto spôsobe platenia. V poslednej dobe sa k plateniu kartou a smartfónom pridala možnosť zaplatiť úhradu hodinkami, fitness náramkom, či dokonca aj smart prsteňom.

Apple pripravil technológiu, ktorá bezkontaktné platby ešte viac uľahčí – tentokrát obchodníkom. Tí si dokážu urobiť platobný terminál z obyčajného iPhone. Spoločnosť práve spresnila, ža nová funkcia budé dostupná v priebehu jari. Spustí sa v USA, neskôr majú pribudnúť ďalšie krajiny.

Apple na službe Tap to Pay on iPhone pracuje vraj už od roku 2020, kedy kúpil startup Mobeewave. Práve ten stojí za vývojom technológie, ktorá premení telefón na platobný terminál. Apple zaň údajne zaplatil 100 miliónov dolárov.

Zdroj | Jonas Leupe

Na správne fungovanie treba aplikáciu pre iPhone a zapnuté NFC, obchodník zadá požadovanú sumu a zákazník priloží k smartfónu kartu, vlastný telefón, alebo iné zariadenie podporujúce bezkontaktné platby.

Nová funkcia umožní obchodníkom používať ich iPhone na bezproblémové a bezpečné prijímanie platobných kariet, Apple Pay a iných digitálnych peňaženiek jednoduchým priložením k iPhonu. Nebude potrebný ďalší hardvér.

Pozrite si

Od februára budeme mať okamžité platby medzi bankami. Čo to znamená?

Tap to Pay bude k dispozícii pre platobné platformy a vývojárov, ktorí budú službu ponúkať ako možnosť platby svojim firemným zákazníkom. Prvou platobnou platformou, ktorá ponúkne svojim firemným zákazníkom Tap to Pay platby, vrátane aplikácie bude Shopify PointStripe of Sale. Stane sa to už na jar. Ďalšie platobné platformy a aplikácie budú nasledovať počas tohto roka.

Keď bude platba Tap to Pay k dispozícii, obchodníci budú môcť odblokovať prijímanie bezkontaktných platieb prostredníctvom podpornej aplikácie pre iOS na zariadeniach iPhone XS a novších, čo je dobrá správa, pretože sa dajú kúpiť za zlomkové ceny nových iPhonov.

Transakcia bude prebiehať jednoducho. Obchodník vyzve zákazníka, aby podržal svoju platobnú kartu, iPhone, či Apple Watch na platbu v blízkosti firemného iPhone. Platba sa zrealizuje pomocou technológie NFC. Apple Pay už teraz akceptuje viac než 90 % amerických maloobchodníkov. Apple uvádza, že vďaka tejto novej funkcii bude môcť prakticky každý podnik, veľký či malý, umožňovať svojim zákazníkom platiť priložením k iPhonu.

Pozrite si

Veľká vec od Apple pre biznis. Dočkáme sa toho aj na Slovensku?

V prípade Apple a jeho hi-end technológií je namieste otázka, či sa toho dočkáme aj u nás, na Slovensku, alebo to budeme spoza zbúranej železnej opony závidieť vyspelejším krajínám, podobne ako Siri, Apple News+, Apple One Premier, či ďalšie služby, ktoré sú u nás nedostupné, resp. nie sú lokalizované pre slovenských používateľov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.