Reklama

Z Bromptonu sme si vďaka sade Swytch urobili plnohodnotný elektrobicykel

Michal Biznár

Do redakcie nám dorazil balíček Swytch eBike Kit, ktorý umožňuje vytvoriť z bicykla elektrobicykel. Vyskúšali sme si to na skladacom bicykli Brompton.

Výhodou balíčku Swytch je podpora akéhokoľvek bicykla vrátane horských, cestných či skladacích. My sme testovali špeciálny modul pre kultové skladacie bicykle Brompton. V rámci Swytch kit dostanete koleso s motorom, ktoré si jednoducho vymeníte na svojom bicykli. Pripojíte potrebné káble a samotnú ovládaciu konzolu s batériou na riadidlá a môžete využívať svoj bicykel ako elektrický. My sme konzolu pripojili na spodnú časť rámu, aby nám ostal voľný priestor pred riadidlami, no voľba je na vás.

Pozrite si

Swytch eBike – premeňte akýkoľvek bicykel na elektrický

Pri inštalácii nás prekvapili rozmery samotnej batérie, ktoré sú skutočne zanedbateľné. Samotný modul batérie je uložený v šikovnom puzdre, ktoré ju chráni pred dažďom.

Veľkou nevýhodou bežných elektrobicyklov je ich hmotnosť, ktorá pravidelne dosahuje 23 a viac kilogramov. To však nie je prípad gadgetu Swytch eBike. Samotné koleso s motorom má hmotnosť 1,5 kilogramu a batéria 2 kilogramy. Bicykle Brompton majú hmotnosť od 9 do 13 kilogramov v závislosti od vybavenia. Aj s pridaným motorom a batériou tak získate ľahký elektrobicykel pod 15 kilogramov, s ktorým viete jednoducho manipulovať. Taktiež pri Bromptone nebráni motor či batéria jeho poskladaniu.

Prvé kilometre

Samotný Brompton je výborný bicykel z hľadiska dynamiky a ovládania. Keď k nemu navyše pridáte elektromotor, získate ešte lepší zážitok z jazdy.

Už pri najnižšej úrovni asistencie budete cítiť skvelé tempo. Samozrejme zrýchlenie nefunguje od prvého zašliapnutia ako ponúkajú niektoré drahé elektrické bicykle. Zastaviť v strede kopca nie je ideálna voľba, no Brompton nie je ani sám o sebe určený do prudkých stúpaní. Zároveň však platí, že pokiaľ ste rozbehnutý, bicykel vás nenechá napospas ani v kopcoch a plynule zapojí motor.

Bicykel s balíčkom Swytch dokáže však celkom svižne zrýchliť na rovine. Keď zvolíte najvyššiu úroveň asistencie, užijete si skutočne skvelé tempo a rýchlosť. Maximálna rýchlosť podpory je obmedzená na klasických 25 kilometrov za hodinu a maximálny dojazd je 50 kilometrov na jedno nabitie pri 250 Wh batérii. K dispozícii je aj 180 Wh batéria s dojazdom 35 kilometrov na jedno nabitie. Krútiaci moment dosahuje 40 Nm a samotný motor, ktorý sa nachádza na prednom kolese, má výkon 250 W.

My sme s plne nabitým bicyklom prešli približne 15 kilometrov na najvyššej úrovni asistencie po rovinatom mestskom teréne a výsledkom bol zostatok asi 60 % z kapacity batérie. Informácie o batérii sa vám zobrazujú priamo na nej v podobe LED indikátorov. Na rovnakom mieste si aj prepínate aktuálny režim asistencie.

Musíme autorov tohto nápadu pochváliť, že prišli so skutočne originálnym riešením. Či už ide o samotný motor, pocit z rýchlosti či celkový zážitok z jazdy, ani na sekundu nebudete mať pocit, že elektrický motor je iba doplnkom. Plnohodnotne komunikuje s bicyklom a svižne reaguje na každé zašliapnutie.

Výhodou je, že samotnú batériu máte dostupnú a viete si ju jednoducho vysunúť a dať nabíjať. Podporuje navyše rýchlonabíjanie, takže stačia 2 hodiny a môžete vyraziť.

Cena a dostupnosť

Ceny za transformačné balíčky Brompton Swytch začínajú na sume 940 €. Ide o univerzálny ECO balíček s dojazdom 35 kilometrov na jedno nabitie. Balíček Brompton PRO s dojazdom 50 kilometrov na jedno nabitie stojí 1 200 €.

Napriek vyššej cene, ktorá sa vyrovná cene samotného Brompton bicyklu, v prípade, že túžite po elektrobicykli, potom je tento balíček ideálnou voľbou. Dodá vám potrebnú energiu a tempo sa rapídne zrýchli. Zároveň pokiaľ by ste si kupovali oficiálny Brompton elektrický bicykel, vyšiel by vás ešte drahšie.

Samotná cena však momentálne nie je takým veľkým problémom. Tou je dostupnosť balíčkov Swytch. Tak ako je problém s dodávkami vozidiel či celkovo čipov, aj balíčky Swytch si momentálne tak ľahko nekúpite. V súčasnosti je sklad vypredaný a čakacie lehoty sa môžu vyšplhať na niekoľko mesiacov.

Verdikt

Celkovo môžeme označiť Brompton Swytch kit za vydarený produkt, ktorý už z tak dokonalého skladacieho bicykla urobí dokonalý elektrický skladací bicykel. O výhodách Bromptonu písať nemusíme, no s pridaným elektrickým motorom zažijete ešte lepší pocit z jazdy a hlavne v kopcových mestách vás nesklame, keďže s prehľadom prejde stúpania.

Zároveň treba oceniť samotné rozmery batérie a spracovanie. V jednoduchosti je krása a po všetkých tých nepraktických, masívnych a ťažkých batériách na bežných elektrobicykloch nás potešili kompaktné rozmery tejto batérie, ktorú viete jediným stlačením tlačidla vysunúť a zobrať so sebou ako malú tašku na miesto, kde si ju dobijete. Takto si predstavujeme mestskú mobilitu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.