Reklama

Yosemite je meno nového OS X 10.10! Čo nám na jeseň prinesie?

Marek Šimunek

Apple iOS 8 bol istotne očakávaný, nebol však počas včerajšej úvodnej tlačovej konferencie k WWDC 2014 jedinou novinkou. Na svoje si už túto jeseň prídu aj majitelia počítačov Mac, pre ktorých si Apple pripravil novú verziu operačného systému OS X.

OS X 10.10 Yosemite

PREČÍTAJTE SI
8 noviniek, ktoré Apple iOS 8 prinesie už túto jeseň!

Rok potom, ako Apple predstavil aktuálnu verziu OS X 10.9 Mavericks prišiel čas na uvedenie toho, na čo sa môžeme tešiť už túto jeseň v prípade operačného systému pre počítače Mac. Najnovšia verzia OS X s číselným označením 10.10 ponesie meno Yosemite. Ak vám je toto meno povedomé, tak vedzte, že sa jedná o Yosemitský národný park, ktorý je lokalitou svetového dedičstva UNESCO.

Poďme, ale pekne späť k počítačom. Čo teda Yosemite prinesie na naše počítače Mac?

 

Plochý dizajn ako v iOS

Jednou z hlavných grafických zmien, ktoré Apple OS X 10.10 prinesie je plochý dizajn, ako v prípade operačného systému iOS 7. Apple sa snažil dosiahnuť čo možno najčistejšieho vzhľadu, takže v OS X Yosemite nájdeme priehľadné prvky menu, ako aj upravené ikony jednotlivých aplikácií a plochý dizajn doku. Yosemite prináša vďaka tomu najväčšiu zmenu v prostredí OS X od samotného uvedenia tohto operačného systému.

Airdrop

Airdrop je vynikajúca funkcia, ktorá umožňuje preposielanie súborov a fotografií medzi počítačmi Mac a medzi dvomi iOS zariadeniami. Apple konečne v Yosemite pridáva aj podporu odosielania údajov medzi počítačom Mac a iOS zariadením. Trvalo to pomerne dlho, ale našťastie táto funkcia už v novom operačnom systéme bude.

OS X 10.10 Yosemite

Centrum notifikácií

Podobne ako iOS aj OS X sa dočká zmien v centre notifikácií. Zmeny priblížia notifikačné centrá oboch systémov ešte viac, ako tomu bolo doposiaľ. Nielen samotné zobrazenie notifikačného centra bude nové, ale pribudnú aj widgety priamo od Apple a vývojárov tretích strán, ktoré budú v notifikačnom centre zobrazovať vybrané informácie.

Spotlight

Vyhľadávanie programov, či dokumentov bolo v OS X vždy jednoduché, ale v prípade OS X 10.10 ide vyhľadávanie pomocou Spotlight ešte ďalej. Využíva úplne nové prostredie, v ktorom sa Spotlight zobrazuje v strede obrazovky a umožňuje vyhľadávanie nielen lokálne v počítači, ale aj na internete.

OS X 10.10 Yosemite

iCloud Drive

Asi nie je nutné vysvetľovať, čo bude iCloud Drive predstavovať. Samozrejme na rozdiel od riešení tretích strán ponúkne iCloud Drive plnohodnotnú integráciu nielen v  OS X, ale samozrejme aj v iOS. Apple okrem svojich systémov pridá podporu pre iCloud Drive aj do OS Windows.

MailDrop

Okrem vynoveného emailového klienta ponúkne Yosemite aj novú funkciu MailDrop, ktorá umožní odosielanie až 5 GB príloh na ľubovoľnú emailovú adresu. Ak odoštlete email niekomu, kto používa OS X ani si nevšimne, že ste využili služby MailDrop, ak však email pošlete niekomu, kto OS X nepoužíva dostane link, z ktorého si môže danú prílohu stiahnuť.

OS X 10.10 Yosemite

Safari

To by nebol nový OS X keby nepriniesol zmeny v internetovom prehliadači Safari. Samozrejme, že prehliadač prešiel redizajnom a je v novom šate prehľadnejší a jednoduchší. Nárast nastal aj na strane jeho výkonu.

Continuity

Podobne ako v prípade iOS 8 aj v Yosemite sa môžeme tešiť na Continuity. Je to funkcia, ktorá umožní začať činnosť na jednom zariadení (počítač Mac, či iOS zariadenie) a dokončiť ju na inom zariadení bez potreby vášho zásahu. Napríklad ak si rozpíšete email na iPhone, budete ho môcť jednoducho dokončiť na počítači a naopak.

OS X 10.10 Yosemite

iMessage

Aj iMessage prináša nový vzhľad, Apple sa však zameral aj na funkcie, ktoré táto služba ponúka. Svoj počítač Mac budete totiž môcť využívať aj ako telefón prípadne z neho priamo posielať, alebo reagovať na prijaté SMS. Ak vám niekto zavolá na iPhone, počítač Mac vás na hovor upozorní notifikáciou a vy môžete jednoducho hovor prijať pomocou počítača. Rovnako môžete jednoducho prostredníctvom iMessage reagovať na prijaté SMS vo vašom iPhone.

Apple OS 10.10 Yosemite je od včera dostupný pre vývojárov. Širokej verejnosti bude nová verzia sprístupnená na jeseň, pričom aktualizácia na najnovší operačný systém bude dostupná zadarmo.

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.