Reklama

Yamaha Motor vsádza na elektrické motorky, bicykle a invalidné vozíky

Zdroj | Yamaha Motor
Juraj Recký
Zdroj | Yamaha Motor
Zdroj | Yamaha Motor

Spoločnosť Yamaha Motor predstavila na práve prebiehajúcom 46. tokijskom autosalóne 18 vozidiel z najrôznejších kategórií. Z nádielky noviniek je až sedem plne elektrických. Spoločnosť vsadila na skútre, bicykle, ale aj pomôcky pre ľudí s postihnutím pohybového ústrojenstva.

Yamaha Motor však skôr demonštrovala svoju víziu elektromobility do budúcna. K jednotlivým modelom nezverejnila takmer žiadnu špecifikáciu. Pre veľmi orientačnú predstavu skôr prirovnala niektoré modely k modelom zo sveta spaľovacích motorov. Zaujímavý je tiež posun od plynového pohonu, ktorý predstavovali minulé roky, k elektrickému.

Yamaha E01

Zdroj | Yamaha Motor

Elektrický skúter je podobný tým z triedy 125 cc. Je o niečo väčší než bežné základné elektrické skútre, aby sa dosiahlo väčšie pohodlie pri jazde a zážitok z cestovania. Skúter s rýchlo nabíjaním je určený na presuny vyššou rýchlosťou na dlhšie trasy.

Yamaha E02

Zdroj | Yamaha Motor

Model E02 je pre zmenu určený skôr na krátke dojazdy pri nižších rýchlostiach. Pre predstavu ho môžeme zaradiť do triedy skútrov 50 cc s rýchlosťou do 50 kilometrov za hodinu. Tento skútor môžeme prirovnať k modelu Vivo od spoločnosti Gogoro. Spoločnosti totiž spolupracujú na vývoji elektrických skútrov s vymeniteľnou batériou.

YPJ-YZ

Zdroj | Yamaha Motor

Elektrický bicykel YPJ-YZ ako podľa názvu, tak podľa konštrukcie, napovedá, že inšpiráciou boli motokrosové motorky YZ. E-bicykel je kompletne odpružený, batéria je skrytá v dolnej časti rámu, ktorý by mal byť vhodný ako na zjazd tak na skoky. Výrobca uvádza, že rám je obzvlášť ľahký, aby jazda v teréne príjemnejšia.

Yamaha TY-E Trial

Zdroj | Yamaha Motor

TY-E vďaka elektrickému pohonu, odstráneniu spojky a radenia, či dvojici bŕzd, štandardne sa používa jedna na zadné koleso, dáva trialovému  jazdeniu nový rozmer. Táto motorka na rozdieľ od iných predstavený modelov má za sebou už skúsenosti z reálneho sveta. Kenichi Kuroyama na nej skončil na druhom mieste v pohári FIM Trieal-E v rokoch 2018 a 2019. Avšak, stále ide len o prototyp. Preto spoločnoť drží špecifikáciu do istej miery v tajnosti.

Zatiaľ vieme, že Yamaha TY-E Trial má 2 003 x 830 x 1 130 milimetrov, rázvor 1 310 milimetrov, minimálnu svetlú výšku 350 milimetrov, váži menej než 70 kilogramov, má AC synchrónny elektromotor a typ použitého rámu je CFRP Monokok.

Yamaha Tritown

Zdroj | Yamaha Motor

Tento model je vlastne 3-kolesový seagway. Jazdí sa v stoji a zatáča sa nakláňaním sa do strán. Maximálna rýchlosť by mala byť do 25 kilometrov za hodinu, váha okolo 40 kilogramov a rozmery by mali byť 1 140 x 620 x 1 140 milimetrov. Priemer kolies by mal byť okolo 35 centimetrov, batérií by sa mala ujsť kapacita 380 Wh a cieľom Yamaha Motor je dojazd okolo 30 kilometrov a nabíjanie do 3 hodín. Aktuálne je toto elektrické vozidlo v testovacej fáze.

Yamaha YNF-01

Zdroj | Yamaha Motor

Futuristicky pôsobiace vozidlo patrí do konceptu mobility nízkej rýchlosti a ako vás istotne napadlo, je určené pre menej mobilných ľudí. YNF-01 má zvládnuť aj náročnejší terén vďaka nezávislému odpruženiu kolies.  Možno to bude znieť zvláštne, no práve tento model elektrického vozidla získal dizajnérsku cenu Red Dot Award: Design Concept 2019.

Yamaha JWX-1 PLUS+

Zdroj | Yamaha Motor

V prípade Yamaha JWX-1 PLUS+ spoločnosť nekľučkuje marketingovými označeniami a svojskou kategorizáciou „vozidla mobility nízkej rýchlosti“, ale priamo koncept pomenováva elektrickým invalidným vozíkom. Koncept je postavený tak, že v podstate akýkoľvek invalidný vozík dokážete premeniť na elektrický. Stačí vymeniť kolesá a primontovať pohonnú jednotku. Používateľ získa kontrolu nad zrýchlením, rýchlosťou a ďalšími veličinami jazdy. Koncept využíva patentovaný riadaci systém JW Smart Core.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.