Reklama

Xiaomi predstavilo bezdrôtové nabíjanie aké sme nevideli roky

Zdroj | Xiaomi
Števo Porubský
Zdroj | Xiaomi
Zdroj | Xiaomi

Keď už sa niet kam posunúť s klasickým Qi nabíjaním, musíš priniesť čosi ďalšie. Asi to si povedali v Xiaomi a predstavili bezdrôtové nabíjanie zariadení na diaľku. To ale nie je nič nové, podobné riešenia sme videli už pred rokmi. Tie sa ale dodnes masovo nepresadili. Pomôže tomu svetová štvorka, Xiaomi?

Zdroj | Energous

Xiaomi totiž na svojom blogu odhalilo nový bezdrôtový spôsob nabíjania na diaľku, Mi Air Charge. Nová technológia pritom funguje takmer identicky, ako technológia WattUp od spoločnosti Energous. O tej sme prvýkrát počuli ešte v roku 2016, kedy ohlásila svoju vlastnú technológiu nabíjania zariadení vzduchom.

V tom čase sa pritom bezdrôtové nabíjanie Qi iba rozbiehalo a takmer žiadny smartfón ho poriadne ani nepodporoval. Energous síce svoj recept na bezdrôtový prenos vzduchom neprezradili, no je viac-menej isté, že využíva rádiofrekvenčné nabíjanie, ktoré má oproti indukcii minimálne energetické straty. Funguje pritom v 5,8 GHz a 900 MHz pásmach.

Spoločnosť Energous po necelých dvoch rokoch predstavila už reálnejší produkt WattUp, ktorý dokázal vysielať energiu do vzdialenosti 5 metrov od vysielača energie, pričom smartfón či inú nositeľnú techniku nebolo potrebné ani vyberať z vrecka a kdesi na podložku či smart stôl položiť.

Ako dodal kolega už pred rokmi: „Otázkou je však elektromagnetický smog a expozícia neionizujúcim žiarením. Takýto vysielač môže pracovať podobne ako Wi-Fi router, ale jeho v zásade všesmerovo vyžarovaný výkon bude o niekoľko rádov vyšší. Pokojne môže ísť o výkon 100- až 1000x vyšší, keď namiesto 50 mW z Wi-Fi routra „vypálite“ do priestoru jednotky, až desiatky wattov RF žiarenia z vysielača WattUp.“

Zdroj | Xiaomi

Xiaomi teraz prichádza s veľmi podobnou technológiou, ktorej detaily taktiež ostávajú neznáme. Základom je však taktiež zariadenie, zdroj, ktorý vysiela energiu do okolia, pričom iba kompatibilné zariadenie sa vďaka nemu dokáže nabíjať. Zdroj má mať 5 samostatných antén na určenie presnej polohy zariadenie, pričom 144 ďalších antén vysiela energiu smerom k zariadeniu. Energia je podľa Xiaomi vysielaná v milimetrových vlnách, teda v GHz pásmach od 30 do 300 GHz.

Zdroj | Xiaomi

Konečné zariadenie so špeciálnymi anténami tak dokáže prijímať energiu. 14 antén v smartfóne sa má postarať o to, že zariadenie bude nabíjané výkonom do 5 W. Aktuálne má technológia schopnosť nabíjania maximálne výkonom 5 W aj viacero zariadení na vzdialenosť niekoľko metrov, dokonca aj v prípade, že medzi zdrojom a prijímačom sú rôzne prekážky – oblečenie, ľudská ruka apod., pričom nabíjací výkon by nemal nijako klesnúť.

Zaujímavé sú však ukážky od Xiaomi, kde je vysielač vo veľkosti zhruba ako čistička vzduchu. 144 antén vo vysielači energie jednoducho potrebuje svoj priestor.

Zdroj | Xiaomi

Technológia Mi Air Charge má byť vlastnou od Xiaomi. Zatiaľ ide iba o ukážku technológie, ktorú chce výrobca vyladiť pre bežné použitie už v najbližšej budúcnosti. Vďaka tomu by sme nemuseli už nikdy riešiť drôtové či bezdrôtové Qi nabíjačky.

Otázne však je, ako podotkol kolega už v minulosti pri technológii WattUp, čo to spraví s nami, živými bytosťami, keďže rádiofrekvenčné žiarenie bude v našich domácnostiach podstatne vyššie, ako vyžarujú nech aj 5G smartfóny, ktoré taktiež dokážu pracovať v milimetrových vlnách.

Zdroj | Xiaomi

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.